sausio 13
Sausio 13-oji
Lietuvoje tai yra Laisvės gynėjų diena, skirta pagerbti tuos, kurie 1991 metais žuvo ginant Lietuvos nepriklausomybę nuo sovietinės agresijos. Tą dieną sovietų kariuomenė bandė užimti svarbius valstybės objektus Vilniuje, tačiau taikūs Lietuvos žmonės stojo prieš tankus, gindami savo laisvę.
14 žmonių žuvo, daugybė buvo sužeista. Ši diena simbolizuoja Lietuvos žmonių drąsą, vienybę ir laisvės troškimą. Kasmet sausio 13-ąją Lietuvoje vyksta atminimo renginiai ir degamos žvakės.
Sausio 13-oji: traiškė kūnus, bet nepalietė sielų
„Jūsų istorija įkvėpė Taivaną“: taivaniečių delegacija – prie Sausio 13-osios memorialo
Taivano palankumo ir investicijų siekianti Lietuva ne tik prisistatinėja kaip vartai Taibėjui į Europą, bet ir rodo, jog tūkstančius kilometrų skiriančias tautas vienija panaši istorija siekiant laisvės nuo diktatūrinių režimų.
Lietuvoje viešint Taivano užsienio reikalų ministrui, jam ir delegacijai buvo pristatytas Lietuvos kelias į nepriklausomybę nuo Sovietų Sąjungos.
Prie Seimo Sausio 13-osios memorialo ketvirtadienio popietę buvo padėti du vainikai, viename jų – Taivano vėliava.
Rusijos aukos mentalitetas – istorikė paaiškino, kodėl Putinas tiki, kad Vakarai jam skolingi
Daugelis rusų, kurie nepritaria Rusijos karui Ukrainoje, vis dar abejoja, ar atsakomybę vis dėlto prisiimti jiems, ar sakyti, jog tai NATO provokacija ar netgi JAV kišimasis į Rusijos reikalus. Ekspertai teigia, kad taip yra todėl, kad šiandien Rusijos visuomenėje vis dar egzistuoja vadinamasis „aukos“ mentalitetas, skelbia „Untited 24 Media“.
Kai kurie nurodo istorinį Rusijos režimų brutalumą ar net sunkią padėtį dešimtajame dešimtmetyje.
Į Vilniaus gatves išbėgo per 7 tūkst. žmonių: netrūko ir pažįstamų veidų
Tūkstančiai žmonių šiandien parodė pagarbą žuvusiems Sausio 13-ąją. Sostinėje surengtas jau seniai tradicija tapęs atminties bėgimas nuo Antakalnio kapinių iki televizijos bokšto. Kaip ir kasmet, trasą įveikė daugybė karių, bėgimo mėgėjų, šalies patriotų ir politikų. Tiesa, tik dalyvius sveikinusiam Krašto apsaugos ministrui niekaip nepavyksta prisijungti prie bėgančiųjų.
Bėgime, skirtame Sausio 13-osios aukoms pagerbti, dalyvavo per 7 tūkst. žmonių: neatbaidė ir blogas oras
Vilniuje įvyko tradicinis bėgimas „Gyvybės ir mirties keliu“, kuriuo pagerbiamos Sausio 13-osios aukos. Kasmet sostinėje vykstančiame renginyje dalyvavo maždaug 7 tūkst. asmenų.
„Bėgikams blogo oro nebūna“, – Eltai teigė vienas bėgimo organizatorių.
Bėgimas „Gyvybės ir mirties keliu“ vyksta kasmet nuo 1992 metų ir tik 2021-aisiais neįvyko dėl COVID-19 pandemijos apribojimų. Jis, tradicičkai, prasidėjo Antakalnio kapinėse, o baigėsi – prie Televizijos bokšto.
Partizanų vado Jono Žemaičio-Vytauto produkterėčia: mano karta pasielgtų kaip Sausio įvykių dalyviai
Partizanų vado Jono Žemaičio-Vytauto produkterėčia Ana Luisa Monsė tikisi, kad iš laisvoje Lietuvoje gimusios kartos laisvės niekas nebemėgins atimti, tačiau jei išauštų tokia diena, ji tiki, kad jos karta pasielgtų lygiai taip kaip Sausio įvykių dalyviai.
„Tikiuosi, kad iš jau laisvoje Lietuvoje gimusios kartos laisvės niekas nebemėgins atimti. Tačiau jei išauštų tokia diena, tikiu, mano karta pasielgs lygiai taip kaip Sausio įvykių dalyviai. Taip, kaip pridera.
Lietuva Laisvės premiją skyrė Briuseliui: kai kurie nustebę – ar tai konservatorių bandymas įsiteikti?
Lietuva mini savąją pergalės dieną, kai prieš tris dešimtmečius, 91-ųjų sausį žmonės apgynė šalies Nepriklausomybę nuo sovietinių okupantų. Iškilmingame minėjime Seime, pagerbtI savo gyvybes ir sveikatą dėl Lietuvos paaukoję laisvės gynėjai. Įteiktos ir tradicinės Laisvės premijos. Šiemet skirti 2 apdovanojimai – Petrui Plumpai ir Europos parlamentui.
TV3 Žinios. Lietuva mini Sausio 13-ąją; Grybauskaitė sukritikavo valdžią; Taivanas išsirinko prezidentą
Lietuva mini savąją pergalės dieną, kai prieš tris dešimtmečius, 91-ųjų sausį žmonės apgynė šalies Nepriklausomybę nuo sovietinių okupantų. Iškilmingame minėjime Seime, pagerbtI savo gyvybes ir sveikatą dėl Lietuvos paaukoję laisvės gynėjai. Įteiktos ir tradicinės Laisvės premijos.
Šiemet skirti 2 apdovanojimai – Petrui Plumpai ir Europos parlamentui.
Minint Laisvės gynėjų dieną – raginimas siekti Rusijos atsakomybės už nusikaltimus Ukrainoje
Teisingumo viceministrė Gabija Grigaitė-Daugirdė mano, kad esminis tarptautinės bendrijos prioritetas turi būti Rusijos baudžiamosios atsakomybės užtikrinimas už agresijos prieš Ukrainą nusikaltimą.
„Lietuvos patirtis įrodo, jog baudžiamojo teisingumo paieškos praėjus daugeliui metų nėra lengvos. Todėl šiandien Rusijos vadovų baudžiamosios atsakomybės užtikrinimas už įvykdytą agresijos prieš Ukrainą nusikaltimą turi būti esminis tarptautinės bendrijos prioritetas.
Sausio įvykių dalyvis: dabar labai lengvai žiūrima į laisvę
Praėjus 33 metams, kai neginkluoti žmonės prieš tankus apgynė šalies nepriklausomybę, į laisvę žiūrima labai lengvai, sako Sausio įvykių dalyvis, laisvės gynėjas Rimantas Olšinskas.
„Dabar labai lengvai žiūrima į laisvę, ir net nepagalvojama, kiek paprastam civiliui žmogui reikėjo drąsos eiti, stovėti ir savo kūnu ginti tai, kas brangu“, – šeštadienį per iškilmingą Laisvės gynėjų dienos minėjimą Seime sakė jis.
R. Olšinskas teigė sausio 13-ąją vadinantis antruoju savo gimtadieniu.
Šimonytė: Rusijos invaziją į Ukrainą atkleidė laisvės trapumą
Sausio 13-osios minėjime dalyvavusi premjerė Ingrida Šimonytė tikina, kad vykstantis Rusijos karas Ukrainoje leidžia geriau suprasti laisvės trapumą.
„Visą laiką Sausio 13-ąją pasitinku su tais pačiais jausmais. Tik tiek, kad pastarieji pora metų tuos jausmus daug stipriau paaštrina – tu daug labiau supranti laisvės trapumą ir tą tiesą, kad už laisvę reikia kovoti kiekvieną dieną. Anksčiau irgi taip sakydavome ir atrodydavo, kad tuo tikime, tą žinome.
REKLAMA
REKLAMA
Nausėda atkirto Grybauskaitei: sausio 13-ąją ne apie smėlio dėžes turėtume kalbėti
Šeštadienį minint Laisvės gynėjų dieną prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad prieš 33 metus apginta laisvė atvėrė galimybes daryti ir prasmingus darbus, ir kartais klysti.
„(...) labai svarbu prisiminti, kad Sausio 13-oji atvėrė mums galimybes tiek daryti gerus, prasmingus darbus, tiek kartais ir klysti“, – Seime žurnalistams sakė valstybės vadovas.
Čmilytė-Nielsen: mūsų kelias – nesusitapatinti su tais, kurie nori mus nugalėti, pavergti, sunaikinti
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, šeštadienį iš istorinės Kovo 11-osios Akto salės tribūnos kalbėdama apie Lietuvos laisvės kelią, kvietė ginti savo teisę į laisvę neprarandant žmogaus orumo, ragino nesusitapatinti su tais, kurie nori mus nugalėti, pavergti, sunaikinti.
Kuzmickienė: Europos Parlamentui skirta 5 tūkst. eurų išmoka gali atitekti Ukrainai ar laisvės gynėjams
2023 metų Laisvės premiją pelnęs Europos Parlamentas (EP) šeštadienį Seime vyksiančiame iškilmingame minėjime bus apdovanotas statulėle “Laisvė”, tačiau 5 tūkstančius eurų siekianti išmoka gali atitekti Rusijos karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui Ukrainoje tyrėjams ar Sausio 13-osios, Laisvės gynėjų bendruomenei.
Incidentas prie Seimo: minint Sausio 13-ąją Celofanas ir dar keli asmenys bandė nutraukti Landsbergio kalbą
Penktadienio vakarą Vilniuje, prie Seimo rūmų, provokatoriai bandė sutrikdyti Laisvės gynėjų dienos renginį. Profesoriui Vytautui Landsbergiui atėjus ant pakylos sakyti kalbą, keli asmenys, tarp jų ir maištininkas Antanas Kandrotas-Celofanas šaukė „Gėda!“. Dėl viešosios rimties trikdymo sulaikyti du vyrai.
Minima Laisvės gynėjų diena, Seime bus įteiktos premijos
Lietuvoje šeštadienį minima Laisvės gynėjų dieną Seime bus įteiktos Laisvės premijos, vyks atminimo renginiai.
Europos Parlamentui (EP) skirtą premiją – simbolinę statulėlę, sukurtą pagal skulptoriaus Juozo Zikaro paminklą „Laisvė“ Seime atsiims jo pirmininkė Roberta Metsola (Roberta Mecola). Piniginę premijos dalį EP nusprendė palikti Seimui.
Dar viena premija per iškilmingą Seimo posėdį bus įteikta Lietuvos neginkluoto pasipriešinimo sovietų okupaciniam režimui dalyviui Petrui Plumpai.
Sausio 13-osios išvakarėse Seime – Landsbergio kreipimasis: „Priešas dabar yra užsimojęs totaliai“
Sausio 13-osios išvakarėse daugiau nei pusantro tūkstančio įstaigų: mokyklos, darželiai, policijos nuovados, ambasdos ir kitos institucijos 8 valandą ryto uždegė žvakes. Taip pagerbdamos žuvusius laisvės gynėjus ir primindamos Lietuvos pargalę prieš okupantus. O Seime iškilmingai rikiuotei susirinko laisvės gynėjai. Į juos besikreipdamas Atkuriamojo Seimo Pirmininkas Vytautas Landsbergis pabrėžė, kad kova dėl laisvės tęsiasi.
Prie Televizijos bokšto uždegtas laužas, per šimtą žmonių pagerbė Sausio 13-osios aukas
Laisvės gynėjų dienos išvakarėse penktadienį prie Vilniaus televizijos bokšto suliepsnojo laužas, per šimtą žmonių susirinko pagerbti Sausio 13-osios aukų.
Laužai liepsnoja ir prie Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos pastato, o kiek vėliau turėtų būti uždegti ir Nepriklausomybės aikštėje, kur numatyta Sąjūdžio valanda.
Vakare Seimo Lietuvos laisvės gynėjų ir Vitražo galerijose vyks koncertas visuomenei, Koncertas „In memoriam“ vyks ir Šv. Jonų bažnyčioje.
Eugenijus Gentvilas apie Sausio 13-ąją ir šių dienų politikų rietenas: „Lietuvai tai labai kenksminga“
Minėdami Sausio 13-ąją dar labiau suvokiame šiandienines grėsmes. Tąkart savo laisvę apgynėme, tačiau ar šiandien būtume pasiruošę tą padaryti? Apie tai ir apie šių dienų politikų nesutarimus laidoje „Dienos komentaras“ atsakė Nepriklausomybės akto signataras Eugenijus Gentvilas.
Ar dabar sugebėtume apginti Lietuvos laisvę?
Sugebėtumėm. Tikrai gerai prisimenu sausio 13-ąją ir esu įsitikinęs, kad Lietuvos žmonės tikrai gintų vienaip ar kitaip.
Seimo vadovė: Sausio 13-oji turi būti minima kaip pergalės ir nepasidavimo agresijai diena
Sausio 13-oji, Laisvės gynėjų diena, turėtų būti minima ir kaip pergalės, ir kaip nepasidavimo prievartai bei agresijai diena, teigia Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
„Kai agresija ir prievarta jau, regis, buvo paskandinę viską, nuskambėjo žodžiai, kviečiantys neįsileisti į savo širdis neapykantos ir pykčio, nuoskaudos ir agresijos.
Laisvės gynėjų dienos išvakarėse vyks pilietinės iniciatyvos, degs laužai
Laisvės gynėjų dienos išvakarėse penktadienį šalyje vyks pilietinės iniciatyvos, pagarbos bėgimai, degs laužai.
Penktadienio rytą visi Lietuvos gyventojai kviečiami dalyvauti pilietinėje akcijoje „Atmintis gyva, nes liudija“, pastatų languose uždegant žvakutes ir taip pagerbiant Laisvės gynėjų atminimą.
Seime penktadienio rytą numatyta pilietiškumo pamoka „Sausio 13-oji signatarų akimis“, vėliau – iškilminga Laisvės gynėjų rikiuotė Seimo Lietuvos laisvės gynėjų galerijoje.
Svarbu vilniečiams: šį savaitgalį mieste – eismo ribojimai
Šeštadienį minint 33-ąsias sausio įvykių metines ir pagerbiant žuvusiųjų už Lietuvos laisvę drąsą ir ryžtą, vienybės simboliais tapusiose sostinės vietose vyks tradiciniai minėjimo renginiai. Jų metu keisis viešojo transporto judėjimas, bus eismo ribojimų.
Kaip informuoja Vilniaus savivaldybė, penktadienį, nuo 18.15 iki 21 val.
Šį savaitgalį Lietuvoje – itin jautri diena: ragina jos nepamiršti
Laisvė – pirmasis ir tikrasis žmogaus ir visos tautos laimės ir gerovės šaltinis. Daugelis karų, nesutarimų, ginčų kildavo ir tebekyla būtent dėl noro apriboti ar visiškai panaikinti laisvę. Viena didžiausių bausmių žmogui – laisvės atėmimas, nes, prarasdamas laisvę, asmuo tarsi netenka ir savo galių, savo balso, savojo „aš“.
Netekti laisvės – netekti galimybės augti ir tobulėti. Vergija ne tik žemina tautos vardą, bet menkina jos valią ir dvasią.
Vyriausybė – už paramą nukentėjusiųjų sausio 13-ąją šeimoms atnaujinant daugiabučius
Vyriausybė iš esmės pritarė dviejų Seimo narių siūlymui suteikti teisę į valstybės paramą ne tik Lietuvos nepriklausomybės gynėjams, nukentėjusiems nuo 1991 metų sausio 11–13 dienos ir po to vykdytos SSRS agresijos, bet ir jų šeimų nariams. Tokia parama jiems būtų teikiama modernizuojant daugiabučius, kuriuose jie gyvena.
Nijolė Oželytė: „Putinas nekaltas, kad jis elgiasi taip, kaip jis elgiasi“
Prieš 32 metus lietuvių vienybė ir pasiryžimas išgelbėti Lietuvos nepriklausomybę lėmė Sovietų Sąjungos griuvimą, tačiau jos palikuonių agresija niekur nedingo ir tai, ką dabar išgyvena ukrainiečiai, – to paties proceso dalis, teigė Nepriklausomybės akto signatarė.
Naujienų portalo tv3.lt laidoje Nijolė Oželytė aiškino, kad viskas, kas buvo tada ir vyksta dabar, – vienas ir tas pats, o Ukraina – ne pabaiga.
Policija pradėjo ieškoti Sausio 13-osios byloje nuteisto ukrainiečio
Kauno apskrities kriminalinės policija pradėjo ieškoti Sausio 13-osios byloje kalėti nuteisto Ukrainos piliečio Aleksandro Radkevičiaus, tuo metu jo advokatas Lietuvoje sako, kad dabar su Rusijos invazija kariaujantis jo ginamasis nusipelnė prezidento Gitano Nausėdos malonės.
Sausio 13-ąją siūlomas laisvadienis: kurią kitą dieną reikėtų paaukoti?
Ar Sausio 13-oji turėtų būti paskelbta nedarbo diena? Šis klausimas kelia diskusijas jau ne pirmus metus, tačiau Seimas projektą dėl papildomo šventinio laisvadienio vis atmeta. Tačiau kai kurie parlamentarai neatlyžta ir sako, kad klausimą kels iš naujo.
Kiti sako, kad šalyje šventinių nedarbo dienų ir taip per daug, tad laisvadienį Sausio 13-ąją reiktų skelbti vietoje kurios nors kitų šventinių dienų – gegužės pirmosios ar lapkričio antrosios.
Tautiečiai dar vis su ašaromis akyse prisimena kraupius Sausio 13-osios įvykius: „Abu sustingome – tankas ir aš“
Lygiai 32-eji metai praėjo nuo nakties, kai rusų kariai tankais traiškė beginklius lietuvius prie Seimo rūmų ir Televizijos bokšto. Įvykių liudininkai iki šiol prisiminimus pasakoja drebančiu balsu ir su ašaromis akyse.
Ypač visus jaudina, kaip brutaliai istorija pasikartojo Ukrainoje. Šiųmetė Laisvės premija irgi keliauja į Ukrainą – jos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui. Nuotoliu į iškilmių dalyvius Seime kreipęsis Zelenskis dėkojo Lietuvai už tai, kad laisvės ji neišdavė nė minutės.
Vilnietė Angelė prisiminė baisiąją naktį: „Sunku buvo tada blaiviai mąstyti“
Lietuvos Raudonasis Kryžius feisbuke pasidalijo globojamos 78-erių Angelės iš Vilniaus prisiminimais apie 1991 m. sausio 13-ąją. Senjorė sako, kad lemtingąją naktį buvo sunku blaiviai mąstyti, todėl būtų galėjusi ryžtis bet kam.
„78 metų Angelė iš Fabijoniškių savanorei pasakojo, kad sausio 13-ąją su dvejomis dukromis leido prie seimo. „Tą dieną buvo apėmęs begalinis nerimas, buvo sunku net mąstyti. llgai prisiminsiu tą vienybę, kuri tvyrojo ore.
Tarnybos su nerimu laukė šios dienos: per daug sutapimų
Pagalbos tarnybos su nerimu laukė šios dienos, mat šiandien kaip niekad daug sutapimų, Facebooke rašo Bendrasis pagalbos centras.
„Kalendorius liudija, kad šiandien – išties ypatinga diena. Penktadienis, trylikta...
Bet Bendrojo pagalbos centro darbuotojai žino, kad ypač sudėtingos būna dienos, kai sutampa 3P: penktadienis, pilnatis ir pašalpos“, – teigiama įraše.
Vis dėlto Bendrojo pagalbos centro personalas nestokoja humoro jausmo.
Europarlamentarai: „Tai, kas vyko Sausio 13-ąją, ir kas vyksta dabar yra to paties karo tęsinys“
Europos Parlamento (EP) narių Rasos Juknevičienės ir Andriaus Kubiliaus savaitės apžvalgoje – dėmesys Sausio 13-ajai, visai Lietuvai ir abiem parlamentarams reikšmingai dienai, rašoma pranešime žiniasklaidai.
„Aš drįsiu pasveikinti mūsų klausytojus su šia diena, kuri vis labiau tampa Pergalės diena, suvokiama kaip Pergalės diena.
Nufilmuota: ant ukrainiečių leidžiamų artilerijos sviedinių– Sausio 13-osios aukų pavardės
Sausio 13-osios įvykius prisimename ne tik su skausmu, bet ir su pagarba už mūsų laisvę kovojusiems ir po tanku žuvusiems didvyriams. Šiais metais Sausio 13-ąją prisimename ne tik mes, bet ir šiuo metu už laisvę kovojantys ukrainiečiai.
Su „1K“ paramos fondu Ukrainos kariai – 40 Vytauto Didžiojo artilerijos brigada – pasidalino vaizdo įrašu, kuriame jie sveikina Lietuvą su Sausio 13-ąja.
Stačiatikiai surengė pamaldas už Sausio 13-osios aukas, „Lietuvą, valdžią ir kariuomenę“
Lietuvos stačiatikiai penktadienį visose šventovėse surengė pamaldas už Sausio 13-osios aukas, taip pat melstasi už „Lietuvą, jos liaudį, valdžią ir kariuomenę“, pranešė Lietuvos stačiatikių bažnyčia.
Pasak pranešimo, Laisvės gynėjų atminimo dieną pagerbiant tragiškai žuvusius 1991 metų sausio 13 dienos įvykiuose Vilniuje, Vilniaus ir Lietuvos metropolitas Inokentijus meldėsi Šv. Marijos Magdalietės moterų vienuolyno šventovėje, kartu tarnavo šios vienuolyno šventovės klero nariai.
Profesorius Vytautas Landsbergis – ligoninėje: siunčia žinią lietuviams
Profesorius Vytautas Landsbergis Laisvės gynėjų dieną, sausio 13-ąją, pasitiko Santaros klinikose.
Socialiniame tinkle „Facebook“ jis pasidalijo įrašu iš ligoninės palatos, kuriame nusiuntė žinutę visiems Lietuvos žmonėms.
„Malonu ir džiugu buvo dalyvauti Sausio 13-osios šventėje Lietuvos Seime ir Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio pagerbimo iškilmėje. Dalyvavau iš Santariškių, bet buvau kartu su jumis.
DIENOS PJŪVIS. Sausio 13-oji tada ir dabar: ar grėsmės akivaizdoje būtume vieningi?
Sausio 13-ąją minime Laisvės gynėjų dieną. Kaip ją prisimena kruvinų įvykių liudininkai? Ar praėjus 32 metams lietuviai vėl galėtų taip susivienyti? Kokias paraleles galima vesti tarp Lietuvos laisvės gynėjų ir šiuo metu už savo šalį kariaujančių ukrainiečių?
Apie tai naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja parlamento gynėjas, buvęs kariuomenės vadas, Seimo narys Arvydas Pocius ir Nepriklausomybės akto signatarė Nijolė Oželytė.
Gitanas Nausėda: „Mūsų kova nesibaigė“
Mūsų kova už laisvę dar nesibaigė, sako Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda. Anot jo, „nuožmus mūsų laisvės priešas ir toliau bando atgauti prarastą galybę“.
Apie tai G. Nausėda kalbėjo skaitydamas kalbą Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonijoje Lietuvos laisvės gynimo metinėms paminėti.
„Geriausias asmens, bendruomenės ar tautos savybes atskleidžia jiems tenkantys išbandymai.
Kariūno pažadas Lietuvai: „Jeigu raudonasis maras vėl kėsinsis į Lietuvos valstybę, šį kartą pilsis ir jo kraujas“
Kova, kuri vyko nuo Antrojo pasaulinio karo nebuvo bevaisė – partizanų ryžtas ir tikslas atkurti demokratinę Lietuvą buvo įkvėpimo šaltinis piliečiams tolimesnėje antisovietinėje rezistencijoje, Seime penktadienį pareiškė kariūnas Jurgis Bekampis.
„Juozas Streikas-Stumbras savo baigiamojoje kalboje Troikos teisme aiškiai pasakė, kad „Lietuva bus laisva. Mūsų aukos, mūsų kova nebus veltui ir Lenino paveikslai nekabės per amžius ant Lietuvos namų sienų.
Laisvės premija įteikta Volodymyrui Zelenskiui
Seime Laisvės premija įteikta Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui.
Anksčiau už šį sprendimą antradienį balsavo 113 Seimo narių, prieš ir susilaikiusiųjų nebuvo. V. Zelenskį Laisvės premijos laureatu išrinkusios komisijos pirmininkės Paulės Kuzmickienės teigimu, šiuo metu Ukrainoje vykstanti kova už laisvę kuria pasaulio istoriją, o V. Zelenskis yra prisiėmęs sunkią šios kovos lyderystės naštą.
Sausio 13-osios įvykių liudininkas: šiandien vėl stovime prieš griūnančios imperijos tankus
Sausio 13-osios įvykių liudininkas gydytojas Ričardas Daunoravičius sako, kad Lietuva prieš daugiau kaip 30 metų sovietų tankams žlegant Vilniaus gatvėmis pasaulio šalių su keliomis išimtimis buvo palikta likimo valiai.
Pasak jo, po kelių dešimtmečių imperinei Rusijai sukėlus beprasmį ir žiaurų karą Ukrainoje visi civilizuoto pasaulio žmonės šiandien tarsi Baltijos kelyje vėl sukibę rankomis stovi prieš griūvančios imperijos tankus – tik šįkart Ukraina nėra viena.
Tiesiogiai: Laisvės gynėjų dienos minėjimas ir Laisvės premijos įteikimo ceremonija
Sausio 13-oji Lietuvoje minima kaip Laisvės gynėjų diena, pagerbiant žuvusiuosius 1991 metų sausio 13 dieną per sovietų kariuomenės agresiją Vilniuje. Ta proga Lietuvos Respublikos Seimo Kovo 11-osios Akto salėje vyksta Laisvės gynėjų dienos minėjimas ir Laisvės premijos įteikimo ceremonija.
Nausėda: skausmą dėl Sausio 13-osios aukų palengvina tai, jog jie žuvo ne veltui
Skausmą dėl žuvusiųjų per Sausio 13-ąją palengvina suvokimas, jog jų auka nebuvo veltui, sako prezidentas Gitanas Nausėda, penktadienį Antakalnio gimnazijoje prisijungęs prie akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“.
Jis uždegė žvakes šalia koplytstulpio.
„Gedulo gaidelė visada bus, nes visada bus žmonės, kurie neteko savo artimųjų ir jiems tai yra vis tiek skausmo diena taip pat, – mokyklos bendruomenei sakė prezidentas.
Čmilytė-Nielsen: „Lietuvos išgyventa Sausio 13-osios patirtis Ukrainos kovą padaro mums itin artimą ir suprantamą“
Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen kviečia minėti Laisvės gynėjų dieną – vieną svarbiausių modernios Lietuvos istorijos datų, kuri kalba apie mūsų valstybės, mūsų tautos valstybingumo gynybą, rašoma Seimo pranešime spaudai.
Prisiminti tą lemtingą 1991 m. sausio 13-ąją, kai sovietų ginkluotoms pajėgoms šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą, Lietuvos televizijos ir radijo būstinę žuvo keturiolika ir buvo sužeista daugiau kaip pusė tūkstančio beginklių civilių gyventojų.
Šimonytė: neatitolome nuo idealų, kuriais Sausio 13-ąją tikėjo Laisvės gynėjai
Neatitolome nuo idealų, kuriais Sausio 13-ąją tikėjo Laisvės gynėjai, sako premjerė Ingrida Šimonytė.
Penktadienį ji dalyvauja Sausio 13-ajai skirtuose renginiuose – Laisvės gynėjų dienos minėjime ir Laisvės premijos įteikimo ceremonijoje Seime, Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonijoje Nepriklausomybės aikštėje, o taip pat žuvusiųjų pagerbime sostinės Antakalnio kapinėse.
Lietuva mini Laisvės gynėjų dieną: languose sužibs žvakutės, bus įteikta Laisvės premija
Lietuvoje penktadienį minia Laisvės gynėjų diena, bus pagerbtas Sausio 13-osios aukų atminimas.
Minėjimas tradiciškai prasidės pilietine akcija „Atmintis gyva, nes liudija“, languose dešimčiai minučių uždegant vienybės ir atminimo žvakutes.
Prie pilietinės iniciatyvos prisijungti kviečia prezidentas Gitanas Nausėda, jis žvakutes uždegs ir pilietiškumo pamokoje dalyvaus Vilniaus Antakalnio gimnazijoje.
Prie Seimo susirinkę gyventojai prisiminė lemtingąją naktį: jeigu ne ta žmonių masė, būtų desantininkai ėmę rūmus
Per tūkstantį žmonių ketvirtadienio vakarą susirinko prie Seimo, kur suliepsnojo atminimo laužai, skirti pagerbti Sausio 13-osios aukoms.
Laužai uždegti ir prie Vilniaus televizijos bokšto bei Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos pastato.
„Kai ta diena – mes niekada nepraleidžiame. Nebent kas nors atsitinka su sveikata. Ir vaikai ateis, laukiame, susitiksime, anūkai“, – BNS sakė prie Seimo rūmų atėjusi 82-ejų pensininkė Ona Bučiūnienė.
Pristatytas filmas sausio 13-osios įvykiams atminti: premjeroje – žinomi žmonės
Ketvirtadienį, sausio 12-ąją įvyko Latvijos, Lietuvos ir Lenkijos bendros gamybos fimo „Sausis“, režisuoto Viesturs Kairišs, premjera, skirta sausio 13-osios įvykiams atminti.
„Sausis“ – autobiografinis žvilgsnis į dešimtojo dešimtmečio pradžios politinę suirutę, pakeitusią buvusios Sovietų Sąjungos žmonių gyvenimus.
Renginyje dalyvavo filmo kūrybinė komanda, Latvijos ambasados Lietuvoje atstovai, Lenkijos ambasados Lietuvoje atstovai, ministrai.
Lietuvoje prasideda Laisvės gynėjų dienos minėjimo renginiai: šiemet ji – kitokia
Lietuvoje prasideda Laisvės gynėjų dienos minėjimo renginiai, šiemet ji – kitokia. Laisvės gynėjai sako dabar galvojantys apie Ukrainos gynėjus, o trijų dešimtmečių senumo įvykius prisimenantys kur kas mažiau.
Į Laisvės gynėjų dienos 32-ųjų metinių minėjimą Seime renkasi Lietuvos laisvės gynėjai. Šiaulietis Antanas Kliunka su kolegomis laiko Ukrainos vėliavą ir sako: sunku negalvoti apie tai, kas vyksta fronto linijoje.
„Apie sausio tryliktą praktiškai negalvoju.
Kostiumų dailininkė Rūta Lečaitė: visuose filmuose stengiuosi įdėti dalelę savo šeimos
Sausio 13-tą dieną Lietuvos kino teatruose pasirodys vaidybinis filmas „Sausis“ (rež. Viesturs Kairišs) – autobiografinis žvilgsnis į dešimtojo dešimtmečio pradžios politinę suirutę, pakeitusią buvusios Sovietų Sąjungos žmonių gyvenimus ir Baltijos šalių likimus. Šį filmą režisierius skyrė visiems kino kūrėjams, kurie žuvo dokumentuodami mūsų istoriją.
1991-ieji Latvijoje.
Aštuoniems laisvės gynėjams skirtas Sausio 13-osios atminimo medalis
Minint Laisvės gynėjų dieną prezidentas Gitanas Nausėda Sausio 13-osios atminimo medaliu apdovanojo aštuonis asmenis, nurodoma ketvirtadienį pasirašytame dekrete.
Lankytojams atveriamas Sausio 13-osios memorialas, prie Seimo suliepsnos atminimo laužai
Pasitinkant Laisvės gynėjų dieną lankytojams ketvirtadienį po remonto bus atvertas Seimo Sausio 13-osios aukų memorialas, prie parlamento vakare suliepsnos atminimo laužai.
Kaip pranešė Seimas, nuo 2021 metų rudens tvarkytą Sausio 13-osios memorialą ir jame pristatomą parodą „PRISIEKĘ NESITRAUKTI: Lietuvos laikysena 1991 m. sovietų agresijos akivaizdoje“ pirmieji lankytojai galės apžiūrėti ketvirtadienį nuo 15 iki 21.30 val. ir penktadienį nuo 12.30 iki 14.30 valandos.
Į Vilniaus gatves išbėgo 6 tūkst. žmonių: atidavė pagarbą žuvusiesiems
6 tūkstančiai bėgikų atidavė pagarbą žuvusiems už Lietuvos laisvę 91-ųjų sausį. Tradiciniame Gyvybės ir mirties bėgime Vilniuje nuo Antakalnio kapinIŲ iki televizijos bokšto bėgo ir kariai, ir eiliniai gyventojai, ir net užsienio svečiai. O ministras sako, kad nepaisant žuvusiųjų, Sausio 13-ąją turėtume laikyti Lietuvos pergalės diena.
Į jau 31-ą kartą rengiamą pagarbos žuvusiems už Lietuvos laisvę bėgimą šiemet susirinko daugiau nei 6 tūkstančiai dalyvių.