Jame – tvarumo idėjos, originalios lietuviškos muzikos kolaboracijos, LNOBT simfoninis orkestras ir tarptautinio ryškumo škotų muzikos žvaigždės Lewis Capaldi pasirodymas, kurio metu Vilniuje skambėjo ir visų pamėgtos, ir dar naujos, negirdėtos pasaulinės žvaigždės sukurtos dainos, rašoma pranešime spaudai.
Festivalis padovanojo netikėtų staigmenų – scenoje pasirodė puikiai pažįstami Lietuvos atlikėjai, kurie specialiai šiam renginiui susijungė į skirtingų žanrų duetus: Monika Liu scenoje pasirodė su Egidijumi Sipavičiumi, Samas stebino žiūrovus kartu su Ieva Narkute.
Vilnius – kuriantis, nebijantis eksperimentuoti ir aistringas miestas, todėl daugiau nei 10 žinomiausių Lietuvos atlikėjų ir grupių susivienijo ir drauge privertė klausytojų širdis plakti stipriau. Skambėjo tiek žinomos ir publikos mėgstamos dainos, tiek naujai interpretuoti legendiniai kūriniai – „Senieji Vilniaus stogai”, „O aš taip myliu”, „Pokštas”.
Vienas pagrindinių artėjančio Vilniaus 700 metų jubiliejaus festivalių Vingio parke prasidėjo reginiu, kuris suvienijo Lietuvos klasikinės muzikos atlikėjus. Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro simfoninis orkestras su žinomais solistais sukūrė netikėtas kompozicijas, kurios patiko net ir tiems, kurie klasikos įprastai nesiklauso. Festivalio svečiai išgirdo daugybę klasikinės muzikos hitų: kompozitorių G. Puccini, G. Bizet, V. A. Mozarto, G. Verdi operų arijas ir orkestro atliekamus žinomus kūrinius. Su Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro simfoninio orkestru scenoje pasirodė Viktorija Miškūnaitė, Justina Gringytė, Merūnas Vitulskis ir Kostas Smoriginas, orkestrui dirigavo maestro Ričardas Šumila.
Pirmadienio vakarą Vingio parke skambėjo ne tik muzika – festivalio dalyvių pamatė ir specialų urbanistinio Vilniaus miesto šokio teatro „Low Air“ pasirodymą bei galėjo dalyvauti jų organizuojamose edukacinėse šokio dirbtuvėse, kurias vedė teatro trupės įkūrėjai, profesionalūs šokėjai, choreografai Airida Gudaitė ir Laurynas Žakevičius bei jaunoji teatro šokėja Greta Snitkutė. Festivalio proga ,,Vilniaus TV bokštas“ buvo apšviestas ,,Jaunas kaip Vilnius“ festivalio spalvomis.
Tūkstančiai vilniečių ir sostinės svečių kartu su Lewis Capaldi dainavo jo hitus
Lietuvoje pirmą kartą besisvečiuojantis Lewis Capaldi žengė prieš tūkstantinę vilniečių bei miesto svečių minią ir kiek ilgiau nei valandos koncertu užbaigė festivalio „Jaunas kaip Vilnius“ programą.
Prieš atvykdamas į Lietuvą sekmadienį Lewis Capaldi taip pat pasidalino vaizdo žinute vilniečiams, kviesdamas juos į šventinį koncertą. „Labai džiaugiuosi galėdamas apsilankyti Vilniuje, kuriame pirmadienį surengsiu savo pasirodymą likus metams iki miesto 700 metų gimtadienio. Tikiuosi, galvosite, kad esu siaubingas – greit pasimatysime“, – kaip visuomet juokavo atlikėjas.
Nuo vaikystės grojęs būgnais ir gitara, Capaldi jau dvylikos koncertuodavo užeigose, o aštuoniolikos jo įrašą „SoundCloud“ paskyroje netikėtai aptiko muzikos vadybininkas Ryanas Walteris ir liko sužavėtas vaikino balsu. Į pasaulio populiariosios muzikos viršūnę 1996 metais gimęs muzikantas šovė kaip raketa: Lewis tapo pirmuoju atlikėju, paskelbusiu ir išpardavusiu arenų turą dar prieš išleisdamas debiutinį albumą. O 2017 metais išleista jo daina „Bruises“ platformoje „Spotify“ iš karto sulaukė beveik 28 milijonų perklausų visame pasaulyje.
Klausytojus jis jaudina savo meilės dainomis, o kritikai atidavė duoklę jo profesionalumui – 2020 metų Britų muzikos apdovanojimuose Lewis Capaldi buvo nominuotas net keturiems apdovanojimams, tarp jų – Metų britų albumo apdovanojimui už „Divinely Uninspired to a Hellish Exten“ bei Metų britų solo atlikėjo apdovanojimui. Juose jis laimėjo geriausio debiuto ir Metų dainos apdovanojimus už „Someone You Loved“, kuri prieš tai jau buvo nominuota „Grammy“ apdovanojimuose.
Festivalio ,,Jaunas kaip Vilnius” programoje – ne tik pramoginė dalis, bet ir aktualios diskusijos
Katedros aikštėje šalia jubiliejinio laikrodžio įsikūrusioje neformalioje bendrystės erdvėje žinomi žmonės dalinosi įžvalgomis kalbėdami apie lietuvių pagalbą Ukrainos žmonėms ir ateities Vilnių, kurį dar gražesnį ir patogesnį gyventi norime palikti ateities kartoms.
Diskusijų dalį pradėjo specialus Jurgio Didžiulio muzikinis pasirodymas apie Vilnių, pakėlęs nuo kėdžių susirinkusius vilniečius ir miesto svečius. Vėliau vaikai kalbino Vilniaus garbės pilietį, architektą, visuomenininką Algirdą Kaušpėdą. Jam artimiausia Vilniuje – legendinė Katedros aikštė. ,,Ši aikštė kupina mūsų istorijos ir aktualių prisiminimų”, - sako jis. Diskusijoje apie Vilniaus ateitį su jaunąja karta kalbėjęs A. Kaušpėdas viliasi, kad sostinė bėgant laikui taps vienijančiu dialogo miestu: vienys praeitį su dabartimi, senąją architektūrą su moderniąja, senuosius Vilniaus gyventojus - su jaunais ir veržliais.
Artėjantis Vilniaus 700 metų jubiliejus dar kartą primena, kokia brangi yra laisvė. Pokalbį moderavusi Raudonojo Kryžiaus atstovė Luka Lesauskaitė teigė, kad sostinės gimtadienis primena, koks yra laisvės skonis ir kaip svarbu branginti laisvę.
Organizacijų, aktyviai remiančių ukrainiečių pasipriešinimą Rusijos agresijai, atstovai kalbėjo apie tai, kaip padėjo kovojančiai Ukrainai ir kuo jai dar gali padėti Vilnius.
„Jau daugiau nei 150 dienų Ukraina kovoja dėl savo ir visų mūsų ateities – už laisvę ir demokratiškas vertybes. Vilnius buvo ir bus laisvės bastionas, kuriame saugų prieglobstį jau rado daugiau nei 30 tūkst. nuo karo bėgančių ukrainiečių. Rusijos agresijos prieš Ukrainą akivaizdoje ir mes išlikome kovotojai – susitelkėme, tapome nepaprastai vieningi, atvėrėme namų duris bėgantiems nuo karo. Esame geraširdžių žmonių, pilietiškų ir drąsių žmonių miestas. Todėl ir toliau turime padėti – negalime sustoti, pavargti, negalime likti stebėtojais, o sakantiems „gal jau gana“ priminkime mūsų laisvės kelią”, – sakė Vilniaus mero patarėjų grupės vadovė Ieva Dirmaitė.
Diskusijoje dalyvavusi nuo pat karo Ukrainoje pradžios pabėgėlių centre su mama savanoriaujanti atlikėja Gabrielė Vilkickytė atliko dainos ,,Chervona Ruta” posmą ukrainiečių ir lietuvių kalbomis. Ši daina ukrainiečiams prilygsta gerai žinomai lietuvių dainai ,,Lietuva brangi’’. Be to, diskusijose dalyvavo su pabėgėlių integracija dirbanti menų agentūros „Artscape“ vadovė Aistė Ulubey, ,,Maisto banko“ vadovas Simonas Gurevičius ir įvairių iniciatyvų autorius Laurynas Šeškus.
Vėliau bendrystės erdvėje vyko diskusijos apie ateities Vilnių, kurį dar gražesnį ir patogesnį gyventi norime palikti ateities kartoms. Žinomi žmonės aptarė tvarumo temas socialiniu, kultūriniu, verslo bei aplinkos požiūriu.
Diskusijoje dalyvavusi Neringa Rekašiūtė pakvietė į nuo liepos 29 d. Vingio parke vykstantį performansą, kuriame žmonės kviečiami atsinešti žemę iš sau brangių vietų, saujomis supilti kalną, kuris bus apsodintas gėlėmis ir simbolizuos gedėjimą. ,,Šis bendruomeniškas veiksmas leis žmonėms pasijausti mažiau bejėgiais. Man bendrystė labai padeda jaustis gerai šiame mieste. Aš žinau, kad bus daug žmonių, kurie norės kartu jungtis ir daryti ’’, – kviesdama prisidėti prie akcijos sakė žinoma menininkė.
Šioje diskusijoje dalyvavo Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorė Lina Koriznienė, apie verslo tvarumą papasakojo produkto dizaineris Aurimas Kadzevičius ir ,,Miesto laboratorija’’ įkūrėja Goda Sosnovskienė.
Festivalis „Jaunas kaip Vilnius“ tausoja aplinką
Vilnius pripažintas žaliausia sostine Europoje, todėl „Jaunas kaip Vilnius“ festivalio organizatoriai siekia, kad šis renginys, skirtas sostinės jubiliejui, būtų draugiškas aplinkai ir festivalio lankytojams. Jo metu buvo rūšiuojamos atliekos, kurios vėliau bus perdirbamos, skatinama ekologiška ir tvari maisto produktų ir gėrimų prekyba, mažinamas plastiko vartojimas.
Daugiau informacijos apie Vilniaus 700 jubiliejui skirtus renginius galite rasti puslapyje www.700vilnius.lt. Tikrasis Vilniaus jubiliejus bus švenčiamas 2023 metų sausio 25 d., kai prieš 700 metų Vilnius pirmą kartą buvo paminėtas istoriniuose rašytiniuose šaltiniuose. Vilniaus miesto savivaldybės inicijuotą jubiliejaus šventės programą „Vilnius 700“ kuruoja Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūra „Go Vilnius“.