Lietuvą ir Saksoniją sieja seni istoriniai, politiniai, kultūriniai bei meniniai ryšiai, apie kuriuos ši paroda ir priminė. Eksponuota net 150 unikalių vertybių, kurios mena Saksonijos kurfiurstų, tapusių Lietuvos didžiaisiais kunigaikščiais ir Lenkijos karaliais, Augusto II (1697–1733) ir jo sūnaus Augusto III (1733–1763), valdymo laikus.
Vienas iš parodos kuratorių Dalius Avižinis sako, kad ekspoziciją aplankė rekordinis lankytojų skaičius – daugiau nei 50 tūkst. Paklaustas, kokie eksponatai sulaukė daugiausia dėmesio ir labiausiai traukė akį, D. Avižinis neabejoja – brangakmeniai. Parodoje be kitų juvelyrikos kūrinių buvo galima pasigrožėti 220 deimantų puoštu Baltojo Erelio ordinu bei žiedu su įstabiu lašo formos rožiniu deimantu.
Deimantų namų „The Factory Diamonds and Jewellery by Ribas“ įkūrėja, gemologė ir Izraelio deimantų biržos narė Dana Ribas sako, kad rožinės spalvos deimantas – tikra svajonė. Jis priklauso pačių rečiausių deimantų kategorijai. Tad nenuostabu, kad tokios vertės papuošalas buvo skirtas valdovui – Augustui III. Vykdamas į užsienio keliones valdovas specialiame futliare veždavosi apie dvidešimt skirtingų papuošalų ir prašmatnusis žiedas visuomet keliaudavo kartu su juo.
Prieš keletą šimtmečių pagamintas žiedas su rožiniu deimantu atrodo tikrai įspūdingai, perteikia karališką rafinuotumą bei eleganciją, alsuoja prabanga. Daug metų deimantų versle dirbanti D. Ribas patvirtina, kad rožinis deimantas iš tiesų turi savyje didybės ir galios. Per pastaruosius dvidešimt metų šių deimantų kaina kilo kosminiu greičiu, todėl juos itin pamėgo pasaulinio lygio įžymybės, investuotojai, kurie vertina stabilų finansinį augimą. Rožinių deimantų ištekliai mažėja, o paklausa didėja – tai santykis, garantuojantis, kad šių ypatingų brangakmenių kaina ir toliau augs.
Deimantai – amžina vertybė, esanti aukščiau mados ar stiliaus sąvokų, todėl jie papuošia ir išskirtiniu paverčia bet kurio laikmečio žmogų – tiek XVIII a. valdovą, tiek XXI a. moterį, susiruošusią į ypatingą vakarą. Šiuo metu rinkoje gausus pasirinkimas ne mažiau įstabių nei karališki juvelyrinių dirbinių su rožiniais ar kitos spalvos deimantais, kurių kainos prasideda nuo kelių šimtų eurų. „Džiugu, kad šiandien brangakmeniai jau prieinami platesnei visuomenės daliai ir nebūtina turėti mėlyno kraujo tam, kad pasijustum karališkai“ – sako D. Ribas. Ji teigiamai vertina tai, kad Lietuvoje turėjome galimybę išvysti tokio lygio ir vertės istorines vertybes iš karališkų kolekcijų.
Juk žmones visada traukė brangenybės, bet anksčiau jos buvo išskirtinai privilegijuotųjų luomo atributas. O dabar net nebūtina vykti į pasaulinių gigantų tokių kaip Cartier ar Graff, kurie specializuojasi spalvotų ir išskirtinių deimantų prekyboje, juvelyrikos namus. Įsigyti papuošalą su retu rožiniu ar kitokios spalvos deimantu galima ir čia, Lietuvoje, o jo kaina – maloniai nustebins. Ne visi žino, bet mūsų šalyje tos pačios vertės deimanto kaina yra žymiai mažesnė nei užsienyje. Tad šiandien kiekvienas, vertinantis karališkas puošmenas, gali jomis mėgautis.
Pasaulis keičiasi, tačiau ne taip stipriai, kad nesuprastume, kas yra tikra. Deimantai užburia savo spindesiu, suteikia šarmo, elegancijos ir jiems atsispirti tiesiog neįmanoma. Pagalvokite apie tai, kai rinksite dovaną savo mylimajai arba ieškosite geriausios investicijos.