Ką būtina įvertinti prieš vestuves? Kokios naujausios sutuoktuvių tendencijos? Kokios didžiausios būsimų nuotakų klaidos? Į šiuos klausimus ir daugiau atsako savo srities profesionalai, kurie Lietuvoje jau spėjo užsitarnauti prestižinį vardą: renginių organizatorė Kristina Kaikarienė, dizaineris Liutauras Salasevičius ir makiažo specialistė Alina Guess.
Populiariausi klientų prašymai
Neretai vestuvių sferoje dirbantys žmonės susiduria su įvairiausiais klausimais bei prašymais, kuriuos jie stengiasi įvykdyti kuo profesionaliau.
Renginių organizatorė K. Kaikarienė šiame versle dirba jau dvidešimt metų, todėl į ją besikreipiantys klientai ja pasitiki kaip geriausia drauge. Moteris tikina, kad didelių pokyčių šiemet nepastebėjusi, žmonės tradiciškai prašo sukurti gražią, jaukią ir linksmą šventę.
„Šiais metais atsirado daugiau spalvų, daugiau išraiškos dekore: jaučiama tendencija, jog renkamasi arba visiškai baltos arba aitrių spalvų vestuvės. Jaunavedžiai nori tokių puošmenų, kurios būtų sukurtos tik jiems ir, kad būtų kitaip. Kuo toliau, tuo labiau populiarėja vestuvių vedėjai, tačiau išlieka ir tradiciniai dalykai, tai du žmonės, kurie šoka savo valsą, kurie nori gražaus torto ir, kad būtų jauku“, - pasakoja vestuvių organizatorė K. Kaikarienė.
Populiariausiu klienčių prašymu dalijasi ir vienas talentingiausių vestuvinių suknelių kūrėjų, dizaineris L. Salasevičius. Vyras atskleidžia, kokį suknelės modelį labiausiai pamėgo jo klientės.
„Šiuo metu populiariausia suknelė – prigludusi su dailiu sijonu, kuris tinkamai paryškina figūrą, o ant viršaus dažnai būna dar vienas, kiek pūstesnis sijonas, kuris naudojamas formalioje dalyje: bažnyčioje ar fotosesijoje, o vėliau vakarinėje dalyje jį galima nusisegti. Žinoma, šis modelis tinkamas jei leidžia figūra. Jei ne, mes kartu kuriam, slepiam problemines vietas, trūkumus... Figūros trūkumus taip pat galima slėpti ir kitais niuansais – makiažu ar šukuosena, kurie gali labiau atkreipti dėmesį nei suknelė“, - dėsto profesionalas ir tikina, kad jo klienčių sąraše – beveik pusė moterų su nestandartiškomis figūromis.
Daugiau nei dešimt metų grožio versle besisukanti makiažo specialistė A. Guess pasakoja, kad šių metų nuotaką pavadintų „Švytinčia deive“.
Pasak vizažistės, mažiau yra daugiau: „Šiemet nuotakų makiažo tendencijose vyrauja nepriekaištinga, švytinti oda, matinės lūpos bei satininiai, matiniai, švelnių tonų – aukso, smėlio, persikinių, žemės atspalvių – akių šešėliai, taip pat ir natūralaus blakstienų ilgio šilkinės blakstienos kuokšteliais, kurios suteikia purumo įspūdį ir neapsunkina žvilgsnio“.
Euro įvedimas
Praėjo daugiau nei pusantrų metų, kai Lietuva įsivedė eurą. Valiutos pokytis šalyje neabejotinai palietė visas sferas, o vestuvių planavimas – jokia išimtis.
Pasak renginių organizatorės K. Kaikarienės, dėl euro įvedimo kainos šoktelėjo dvigubai ar net daugiau kartų.
„Su liūdesiu galiu pasakyti, kad prie euro viskas labai išbrango. Kadangi pasikeitė organizatorių, muzikinių kolektyvų honorarai, daugelis dalykų išbrango labai stipriai. Itin skausmingai brangios pasidarė gėlės. Pati esu floristė, todėl tikrai orientuojuosi kainose. Galima sakyti, jog tai, kas anksčiau buvo litais, dabar skaičiuojama eurais, kartais net brangiau. Tai yra labai skausminga“, - teigia vestuvių planuotoja.
Šią nuomonę palaiko ir vestuvinių suknelių kūrėjas L. Salasevičius. Nors dizaineris klientų skaičiumi nesiskundžia, vyras tikina pajutęs medžiagų kainų augimą, tačiau dėl to savo paslaugų antkainio nekėlęs.
Nepaisant „besikandžiojančių“ kainų, lietuviai vis tiek yra linkę paišlaidauti savo vestuvėms. O bėgant laikui, išsiugdė ir kitoks požiūris į šią šventę: atsikratyta pompastikos ir pradėtas vertinti natūralumas.
Lietuvių mentalitetas pasikeitė
Ne paslaptis, kad buvo metas, kai vestuves lietuviai galėdavo įsivaizduoti tik su balta mišraine, piršlio karimu ir begalybe svečių. Šiandien meilės šventė labiau orientuota į porą ir į jų jausmus.
„Prieš porą metų buvo didžiulė banga, kai daugelis tradicijų buvo labai amerikietiškos. Santuokos kopose, oro balionuose... Visi šie dalykai yra, jie būna, tačiau į juos žiūri kaip į ekstrymą. Šiai dienai, grįžta gražios, nebanalios lietuviškos tradicijos: duona ir druska, šeimos židinys. Dažniausiai tokia veikla yra nukeliama į dienos pradžią, kad susirištų su bažnyčia, su priesaika. Visi lietuviški dalykai, kurie turi prasmę, yra ganėtinai aktyviai naudojami.
Dažniausiai žmonės nori, kad nebūtų jokių vulgarių žaidimų per šią šventę, todėl kuriamos elegantiškos, puošnios, ramios vestuves. Nors ir būna siautėjama iki paryčių, tačiau jau nebėra to, kas buvo anksčiau: labai daug grupių, muzikantų, kurie nespėja keistis, kai vestuvės tampa panašiomis į šou. Dabar vestuvės virto labai privačiomis, jaukiomis“, - pasakoja K. Kaikarienė.
Organizatorė iškelia ir kitą svarbų faktorių – lietuviai yra linkę vestuves atšokti užsienyje.
„Lietuviai vestuves užsienyje dažnai kelia dėl gero oro, kartais tai susiję su jų piršlybomis. Dažniausiai bandome ieškoti to bendro ryšio su kraštu, išsiaiškinti, kokia muzika jiems patinka, kokius saldumynus valgo, koks vynas yra geriamas. Bandai surišti su vietomis, kuriose jie pirmą kartą pasibučiavo, pasimylėjo, kiek įmanoma labiau paversti šią šventę jų ir niekieno kito. Kitiems tai galbūt nereikšmingi dalykai, tuo tarpu jiems širdžiai mieli dalykai. Būna, kad aguonų ieškome vidury žiemos, nes jaunasis jai pasipiršo būtent su aguonų puokšte. Vat ir trauki tokius dalykus, kad ši šventė taptų labai asmeniška“, - teigia K. Kaikarienė.
Su drąsiais lietuvaičių sprendimais kone kasdien susiduria ir makiažo guru Alina. Mergina tikina, kad pas ją ateina moterys, kurios žino, ko nori.
„Dažniausia nuotakos pasirinkusios mane būna drąsios, jos prašo ryškesnio akių makiažo, veido skulptūrizacijos ar apskritai šiek tiek kitokios, unikalios technikos makiažo.
Įsimintiniausias prašymas buvo tada, kuomet nuotaka paprašė užmaskuoti tatuiruotę, kuri buvo per visą nugaros plotį bei ilgį. Tai buvo iššūkis man pačiai, nes tam turėjau viso labo 30 minučių, o nuotaka net nebuvo įspėjusi iš anksto apie tai. Tačiau iššūkį priėmiau ir nuotakai suteikiau labai daug džiaugsmo“, - šypsosi A. Guess.
Tai, kad lietuvaitės išdrąsėjo sutinka ir dizaineris L. Salasevičius. Jis pasakoja, kad jam svarbu sukurti vis kitokį nuotakos stilių.
„Lietuvaitės daug kietesnės nuotakos, nei kitos europietės. Dauguma moterų savo vestuvinę suknelę įsivaizduoja tik baltą, o pas mane yra netgi pasakymas „tu nori baltos ar gražios?“. Balta ir juoda – tai spalvos, kurios iš tikrųjų neturi spalvos. Žinoma, jei klientė nori baltos – aš jai ją padarau, bet nejaučiu didelio įkvėpimo.
Įdomiausi mano klientai, kurie ateina ir pasako, kad jiems tiesiog reikia suknelės. „Daryk tu ką nori“ – mano mėgstamiausios suknelės. Aš prašau, kad mano klientas būtų išskirtinis, kad būtų kitoks. Man neįdomu vidutinybės, man reikia kažko neįtikėtino. Galiausiai galutiniu rezultatu yra patenkintos abi pusės, skundų niekada nesu sulaukęs“, - tikina vestuvinių suknelių kūrėjas.
Didžiausios nuotakų klaidos
Vestuvės neabejotinai susijusios ne tik su džiaugsmais, bet ir vargais. Profesionalai tikina, kad svarbiausia apgalvoti ko jūs iš tikrųjų norite, nekopijuotumėte kitų ir tinkamai įvertintumėte bendrą vestuvių stilių.
L. Salasevičius išskiria 4 dažniausiai jo darbe pasikartojančias klaidas.
● Kitų nuomonės paisymas. Neklausykite, ką sako draugės, mamos, sesės ar pusseserės, klausykite manęs. Aš kuriu įvaizdį, mano darbas toks. Visada savo klientėms sakau, kad jos būtų unikalios, gražios, nepakartojamos.
● Kopijavimas. Viena didžiausių klaidų, kai klientė ateina su žvaigždės nuotrauka ir prašo dizainerio sukurti tą patį įvaizdį.
● Šventės vietos ignoravimas. Kuomet moterys vestuves kelia kaimo turizmo sodyboje, o save nori paversti Holivudo tipo nuotaka. Paprastai pas mane taip nebūna, stengiuosi atkalbėti ir sukurti kažką paprastesnio, kuklesnę suknelę, už kurią ji sutaupo dar ir krūvą pinigų.
● Savo figūros neįvertinimas. Moterys dažnai neįvertina savo figūros blaiviai, dažnai jos nori mažesnio dydžio drabužių, nei jos dėvi.
Makiažo specialistė Alina išskiria taip pat 4 makiažo klaidas, kurias nuotakos neretai linkusios kartoti.
● Juodi, stori arba labai ploni kampuoti antakiai. Spalva turi būti derinama prie jūsų plaukų spalvos, tai gali būti vienu arba dviem tonais tamsesnis atspalvis.
Taip pat nedažykite antakių ilgalaikiais dažais dieną prieš šventę, po procedūros turi praeiti bent 2-3 dienos. Antakiai daro didžiulę įtaką veido morfologijai, todėl svarbu tinkama ir grakšti jų forma, kuri yra tinkanti būtent jums.
● Rūgštiniai veido valymai, stiprus odos šveitimas prieš vestuves. Mielos nuotakos, jokiu būdu nepersistenkite ir nedarykite rūgštinių veido valymų, šveitimo, ar kitų kosmetologinių procedūrų prieš pat vestuves. Šios procedūros pažeidžia gilesnius odos sluoksnius ir tai gali iššaukti didžiules problemas, o šlapiuojančių žaizdelių bei bėrimų vestuvių dieną nenorime nei viena, ar ne?
● Saulė, soliariumas ir savaiminio įdegio kremai. Jeigu mėgstate ilgai degintis saulėje, būtinai pridenkite veidą rankšluosčiu arba naudokite apsauginį kremą skirtą veidui. Saikingas saulės poveikis odai neginčytinas, oda tampa švytinti ir gaivi, tačiau jei būsite per ilgai saulėje, oda parodys savo kaprizus ir joks makiažas neišsilaikys bei neatrodys gražiai ant raudonuojančios, pažeistos ar šerpetojančios odos.
Savaiminis įdegis taip pat įtraukiamas į priešų sąrašą, nes kosmetikos priemonės nepasidengs tinkamai ir galite atrodyti lyg būtumėte purvina.
Soliariumas ypatingai sausina odą ir rizikuojate nudeginti ir taip jautrią veido odą, todėl jei visgi tai vienintelė išeitis įdegiui, primygtinai rekomenduoju veidą pridengti.
● Priaugintos blakstienos. Niekada nerekomenduoju prisiauginti blakstienų prieš vestuves, ypač jei jų niekada iki tol neturėjote (galimos nemalonios komplikacijos, reakcija į klijus, akių raudonis, pastovus dirginimas, pavargusios bei ašarojančios akys).
Vizažistas visuomet gali ir visuomet rekomenduoja blakstienas klijuoti kuokšteliais jeigu norite tankesnių ar ilgesnių blakstienų. Priaugintos blakstienos apsunkina vizažisto darbą, kadangi atliekant akių makiažą byrantys šešėliai padengia blakstienas, o jas nuvalyti yra tikras iššūkis.
Bendravimas su klientais
Vestuvės reikalauja begalės pastangų ir rūpesčių, kurie neretai nusėda ant nuotakos pečių. Todėl irzlios nuotakos, atėjusios prašyti profesionalo pagalbos, gali sulaukti įvairių reakcijų.
Štai dizaineris L. Salasevičius tikina, kad su tokiomis moterimis veikiausiai išvis nedirbtų.
„Aš esu labai griežtas. Nuotakai galiu atsakyti net besiuvant suknelę, jei ji vis prašo ką nors keisti, o aš esu įvertinęs jos situaciją. Aš drąsiai galiu pasakyti, kad mes iš vis galime nebedaryti jai suknelės.
Myliu savo darbą, nenoriu juo apsikrauti. Aš tikrai nelipsiu per galvą sau, savo darbuotojams, noriu, kad galėčiau kiekvieną savo klientę įdėti į internetinį puslapį, kad man nebūtų gėda. Aš galiu apsikrauti šimtais darbų, bet to nedarau, nes suprantu, kad yra galimybė to neįgyvendinti laiku. Mano išskirtinis bruožas tai, kad visada atsižvelgiu į kliento norus, aš su juo kalbuosi, būnu kiekviename matavime, kiekvieną kartą su klientu bendrauju pats asmeniškai“, - pasakoja vestuvinių suknelių kūrėjas.
Sutuoktuvių šventės planuotoja K. Kaikarienė sako, jog per savo ilgą karjerą konfliktų jai pavyko išvengti.
„Mano nuotakos, didžiąja dauguma, yra nuostabios moterys, kurios nedaro jokių cirkų. Be abejo jos jaudinasi, tačiau jos mato, kad mes tiesiog draugiškai darome šventę, lyg ją darytume sau. Ir visiškai visas kolektyvas dirba negailėdami savo jėgų. Todėl mūsų santykiai išlieka labai puikūs. Dažnai tampu tos poros kitų švenčių organizatore: krikštynų, jubiliejų ir panašiai. Kaip draugai, o ne kaip užsakovas ir klientas. Kaip tu kreipiesi į žmogų, taip ir jis į tave. Jei aš būsiu rami savo darbu, aš galėsiu padėti nuotakai: žiūrėti, kad jos nosytė nuotraukoje neblizgėtų, turėsiu kosmetinę, vaistinėlę, krūvą batų, kojines, pėdkelnes, pleistrų, nes niekada nežinai, kas gali nutikti“, - kalba organizatorė.
Makiažo ekspertė A. Guess pasakoja, kad per savo visą darbo karjerą konfliktų jai pavyko išvengti, kiekvieną nuotaką ji išlydi su šiltu apsikabinimu, o kartais net ir džiaugsmo ašara.
„Man asmeniškai, nuotaka vestuvių rytą yra deivė, tokia trapi, graži, jautri ir visas rinkinys gražiausių emocijų į tą vieną moterį telpa. Nuotakos nebūna irzlios, jos būna pavargusios, todėl mažiausia ką jos nori daryti tai yra kalbėti ar klausytis jūsų pasakojimų.
Mano manymu, emocijos persiduoda, o geros emocijos visuomet nugali, todėl kartais užtenka gražiai, švelniai bendrauti, leisti nuotakai tiesiog atsipalaiduoti ir mėgautis procesu, neapkrauti jos papildomais klausimais. Nuotaka turi jaustis lyg grožio ir harmonijos seanse, pailsėti tuo metu, o ne dar labiau pavargti“, - tiki makiažo paslapčių ekspertė.