„Visas gyvenimas jį ruošė šiam vaidmeniui“, – „Sky News“ sako karališkasis komentatorius Christopheris Warwickas. – Jis turi vengti to, ko karalienei išvengti puikiai sekėsi – kontraversijos. Jis negali būti vertinamas kaip į politiką besikišantis valstybės vadovas – tai būtų kelias į nelaimę.“
Aistringas aplinkosaugininkas Charlesas pažadėjo nesikišti į problemas, kurias jis tvirtai jaučia kaip karalius, nes praeityje atvirai kalbėjo įvairiomis temomis – nuo klimato kaitos ir alternatyviosios medicinos iki žiniasklaidos.
„Sky News“ pasakoja naujojo Didžiosios Britanijos monarcho istoriją ir apžvelgia jo gyvenimo įvykius, kurie nulėmė jo viešpatavimą.
Vaikystė ir karališkųjų tradicijų laužymas
Charlesas gimė Bekingemo rūmuose 1948 m. lapkričio 14 d., valdant savo seneliui George'ui VI. Prieš pat vidurnaktį ant rūmų turėklų buvo paskelbtas skelbimas, kuriame skelbiama, kad princesė Elizabeth pagimdė sūnų, kurį pavadino Charlesu Philipu Arthuru George'u.
Jo tėvas, Edinburgo kunigaikštis, gimdymo metu šalia žmonos nebuvo ir, kaip pranešama, nusprendė žaisti skvošą su draugu. Trejų metų Charlesas tapo sosto įpėdiniu po George'o VI mirties. Jis dalyvavo savo motinos karūnavime Vestminsterio abatijoje, sėdėdamas tarp savo našlės močiutės, karalienės mamos ir tetos princesės Margaret.
Priešingai nei ankstesni sosto įpėdiniai, kuriuos mokė privatūs mokytojai, karalienė ir princas Philipas nusprendė, kad jų vyriausias sūnus turėtų eiti į mokyklą, tačiau jaunojo karaliaus laukė sunkūs laikai.
„Tai visiškas pragaras“
Pranešama, kad Charlesas Gordonstouno internatinę mokyklą Morėjoje, Škotijoje, apibūdino kaip „Colditz in kilts“ (liet. Colditz pilis kiltuose), užsimindamas apie karo belaisvių stovyklą Colditz pilyje, po to, kai ten buvo iš jo negailestingai tyčiojamasi.
Teigiama, kad jaunasis princas rašė karalienei, sakydamas: „Namuose beveik nemiegu, nes knarkiu ir man nuolat kambario draugai daužo į galvą. Tai visiškas pragaras“.
Charlesas pademonstravo savo vaidybos įgūdžius mokykloje vaidindamas pagrindinį vaidmenį Šekspyro „Makbeto“ pjesėje, o paskutiniame kurse jis buvo paskirtas seniūnu.
Charlesas sulaužė karališkąją tradiciją, kai įstojo į universitetą, o ne prisijungė prie kariuomenės. Pirmaisiais metais Kembridže jis studijavo archeologiją ir antropologiją, o vėliau perėjo į istoriją.
Mokykloje grojęs keliais instrumentais, įskaitant fortepijoną ir trimitą, Charlesas grojo violončele simfoniniame orkestre universitete. 1969 m. Charlesas oficialiai gavo su juo glaudžiausiai susijusį Velso princo titulą, kurį laiką praleido Aberistvyto universitete, kur išmoko kalbėti valų kalba. Jis tapo pirmuoju sosto įpėdiniu, gavusiu universiteto diplomą, kai jis jam buvo įteiktas 1970 m.
Karinė karjera ir sekimas princo Philipo pėdomis
Po treniruočių su Karališkosiomis karinėmis pajėgomis, Charlesas pasekė savo tėvo pėdomis ir pradėjo karjerą Karališkame jūrų laivyne. Princas išklausė šešių savaičių kursus Dartmute, prieš pradėdamas tarnauti valdomų dviejose fregatose. Jis įgijo piloto kvalifikaciją ir buvo pirmasis karališkosios šeimos narys, baigęs skrydžių parašiutu mokymo kursą.
Paskutinius devynis mėnesius kariniame jūrų laivyne princas vadovavo pakrantės laivui HMS Bronington.
„Kad ir ką reikštų meilė“: santykiai su Diana ir karališkosios vestuvės
Jaunystėje Charlesą romantiški santykiai siejo su daugybe moterų ir jis kadaise buvo pramintas „geidžiamiausiu pasaulio vyru“.
Teigiama, kad jo prosenelis lordas Mountbatenas jam patarė: „Tokiu atveju, kaip jūsiškis, vyras turėtų pasėti savo laukines avižas ir turėti kuo daugiau veiklų prieš kurdamas savo gyvenimą“.
Princui buvo 21-eri, kai polo rungtynėse Vindzore pirmą kartą susitiko su Camilla Parker Bowles (tuo metu žinoma kaip Camilla Shand). Tačiau jo sprendimas kitais metais patekti į Karališkąjį laivyną sužlugdė besivystančius jų santykius ir 1973 metais ji ištekėjo už Charleso draugo, majoro Andrew Parkerio Bowleso.
Charlesas pirmą kartą sutiko drovią 16-metę ledi Dianą Spencer 1977 metais. Pranešama, kad tuo metu 29 metų princas susitikinėjo su jos vyresniąja seserimi Sara. „Prisimenu, kaip galvojau, kokia ji linksma ir patraukli 16-metė“, – vėliau Charlesas sakė apie Dianą. „Turiu galvoje, labai linksma, energinga, pilna gyvybės“.
Tik po trejų metų jų romanas prasidėjo ir greitai išsivystė, kai Charlesas 1981 m. vasarį priklaupė ant kelio ir paprašė jos rankos. Paklausta, ar jie buvo „įsimylėję“ televizijos interviu po žinios apie jų sužadėtuves, Diana atsakė: „Žinoma“, kol Charlesas garsiai atsakė: „Kad ir ką reikštų meilė“.
Vėliau princesė sakė, kad buvo „visiškai traumuota“ dėl jo atsakymo. Pora susituokė per prabangią ceremoniją Vestminsterio abatijoje 1981 m. liepos 29 d. – įvykį, kurį stebėjo apie 750 mln. žmonių visame pasaulyje.
„Šioje santuokoje buvome trys“: romanas su Camilla ir išsiskyrimas su Diana
Charlesas ir Diana 1982 m. birželį susilaukė savo pirmojo vaiko Williamo, o po jo – antrojo vaiko Harry, kuris gimė 1984 m. rugsėjį. Jis sukūrė precedentą tapdamas pirmuoju karališkosios šeimos tėvu, dalyvavusiu savo vaikų gimime.
Tačiau netrukus poros santuokoje išryškėjo nemalonumai. Diana žinojo, kad Charlesas ir Camilla užmezgė romaną, 1995 m. „Panoramos“ interviu garsiai sakydama: „Šioje santuokoje buvome trys, todėl ji buvo šiek tiek perpildyta“.
Princesė sakė, kad iki 1986 metų ji buvo „labai įsimylėjusi“ kitą – manoma, kad tai karališkasis apsaugos pareigūnas Barry Mannakee. Ji vėliau užmezgė penkerius metus trukusį romaną su majoru Jamesu Hewittu, kuris buvo jos jodinėjimo instruktorius. Ilgą laiką sklandė gandai, kad Hewittas buvo Harry tėvas – tai pats vyras neigė.
1992 m. lapkritį Velso princas ir princesė kartu lankėsi Pietų Korėjoje oficialios kelionės metu, tačiau bulvarinė spauda juos pavadino „surūgėliais“ dėl itin nejaukių ir beemocių pasirodymų.
Po mėnesio tuometinis ministras pirmininkas Johnas Majoras paskelbė parlamentui, kad Charlesas ir Diana skiriasi. Velso princesė vėliau pasakė, kad dėl jų sprendimo jaučia „gilų liūdesį“ ir jie „stengėsi, kad tai tęstųsi, bet akivaizdu, kad abiems pritrūko jėgų“.
Netrukus po jų išsiskyrimo buvo paskelbtas aistringas Charleso ir Camillos pokalbis telefonu, įrašytas 1989 m. Jis atskleidė intymias jų santykių detales – su skandalu, pramintu „Camillagate“. Vėliau Charlesas sakė, kad buvo ištikimas Dianai, kol jų santuoka „negrįžtamai iro“. Pora išsiskyrė 1996 metų rugpjūtį.
Princesės Dianos mirtis
Praėjus metams po skyrybų su Charlesu, Diana žuvo autoavarijoje Paryžiuje kartu su savo partneriu Dodi Fayedu ir vairuotoju Henri Paulu. Charlesas pranešė naujieną Williamui ir Harry, kuriems tada buvo atitinkamai 15 ir 12 metų, ir kartu su Dianos seserimis nuskrido į Paryžių, kad palydėtų jos kūną atgal į Didžiąją Britaniją.
Velso princas ir karališkoji šeima sulaukė kritikos, kad po Dianos mirties savaitę liko savo Balmoralo dvare Škotijoje. Tačiau vėliau Harry sakė, kad jo tėvas „stengėsi padaryti viską, ką gali ir užtikrinti, kad būtume apsaugoti ir prižiūrimi“, pridūrė: „Jis taip pat išgyveno tą patį sielvarto procesą“.
Per Dianos laidotuves Charlesas, Williamas ir Harry ėjo už karsto kartu su princu Philipu ir Dianos broliu Earlu Spenceriu, kai procesija ėjo per Londoną.
Vėliau Williamas apibūdino šią patirtį kaip „vieną iš sunkiausių dalykų, su kuriuo jam teko susidurt“, o Harry sakė, kad joks vaikas „neturėtų būti prašomas daryti“, ką jie padarė.
Camilla ir antroji santuoka
Charlesas ir Camilla, kurie 1995 m. išsiskyrė su Andrew Parkeriu Bowlesu, pirmą kartą buvo nufotografuoti kaip pora Londono viešbutyje „Ritz“ 1999 m. sausį.
Ši proga, jos sesers Annabel Elliot 50-ojo gimtadienis, parodė, kad jų ilgalaikis meilės romanas jau „oficialus“. Jie susižadėjo 2005 m. vasarį, kai Charlesas Camillai padovanojo sužadėtuvių žiedą, priklausantį jo mamai.
Karalienė ir Edinburgo kunigaikštis nedalyvavo civilinėje santuokos ceremonijoje Vindzoro gildijos salėje, bet dalyvavo religiniame palaiminime Šv. Jurgio koplyčioje. Po santuokos Camilla gavo Kornvalio kunigaikštienės titulą.
Įtempti santykiai su žiniasklaida
Neretai įtempti Charleso santykiai su žiniasklaida buvo užfiksuoti akimirka 2005 metais per foto pokalbį su sūnumis Šveicarijos slidinėjimo kurorte.
Po to, kai BBC reporteris Nicholas Witchell paklausė jo apie būsimas vestuves su Camilla, Charlesas po nosimi sumurmėjo: „Šie nesveiki žmonės. Negaliu pakęsti to žmogaus. Jis tikrai labai blogas.“
Tuo tarpu leidinys „Guardian“ buvo įtrauktas į 10 metų trukusią teisinę kovą, siekdamas gauti laiškus, kuriuos Charlesas išsiuntė ministrams. Užrašai, vadinami „juodojo voro“ atmintinėmis dėl išskirtinės princo rašysenos, atskleidė, kad Charlesas reikalavo visko – nuo neatidėliotinų veiksmų, skirtų pagerinti Irake kariaujančių karių įrangą, iki alternatyvių augalinių vaistų JK.
2014 metais Charlesas sukėlė diplomatinį ginčą, kai palygino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną su nacių diktatoriumi Adolfu Hitleriu. Kelionės į Kanadą metu princas per Antrąjį pasaulinį karą iš Lenkijos pabėgusiai žydei pasakė, kad Ukrainoje „Putinas elgiasi beveik taip pat, kaip Hitleris“.
2021 m. kilo daugiau ginčų, nes Clarence House tvirtino, kad Charlesas „nežinojo“ apie tariamą buvusio padėjėjo pasiūlymą padėti Saudo Arabijos verslininkui užsitikrinti garbę.
Michaelas Fawcetas atsistatydino iš Princo fondo generalinio direktoriaus pareigų po pareiškimų, kad jis pasiūlė padėti Mahfuzui Marei Mubarakui bin Mahfuzui gauti garbės ordiną ir Didžiosios Britanijos pilietybę. Teigiama, kad J. Mahfouz paaukojo dideles sumas restauravimo projektams, kurie ypač domina Charlesą, o Garbės ordiną jis gavo 2016 m. pabaigoje.
Tapimas seneliu ir karaliaus pareigos
Prieš gimstant princui George'ui 2013 m., Charlesas sakė, kad perspektyva tapti seneliu paskatino jo įsitikinimus aplinkosaugos klausimais, nes jis nenorėjo „paleisti vaikų į vis labiau pūvantį pasaulį“.
Dabar jis turi penkis anūkus – George'ą, Charlotte, Louisą, Archie ir Lilibet, taip pat dar penkis anūkus iš santuokos su Camilla. Vėlesniame karalienės gyvenime dėl akivaizdžios Charleso meilės monarchei per jos 92-ąjį gimtadienį Karališkojoje Alberto salėje jis vadino ją „mamyte“.
Jis taip pat ėmėsi daugiau jos pareigų, pavyzdžiui, padėjo vainiką prie Kenotafo Londone kasmetinėje Atminimo sekmadienio ceremonijoje. Po princo Philipo mirties 2021 m. Charlesas pagerbė savo „brangųjį tėtį“ ir gyrė jo „atsidavimo pilną tarnystę karalienei“.
Jis vadovavo procesijai savo tėvo laidotuvėse ir nesulaikė ašarų per pamaldas, kur su Camilla sėdėjo priešais karalienę, kurioje jie turėjo gedėti po vieną, dėl tuo metu numatytų COVID taisyklių.
Atšalę santykiai su Harry
Blogėjantys Charleso santykiai su princu Harry pastaraisiais metais buvo žiniasklaidos dėmesio objektas. 2018 m. per Harry vestuvių dieną jis palydėjo Meghan prie altoriaus, tačiau Charleso ir jo jauniausio sūnaus santykiai nuo to laiko pašlijo.
Harry išsakė kritiką savo tėvui interviu su Oprah Winfrey, kai jie atsisakė savo karališkųjų pareigų ir persikėlė į Kaliforniją. Harry sakė, kad jautėsi „tikrai nusivylęs“ savo tėvu, ir tvirtino, kad Charlesas nebeatsiliepia į jo skambučius.
„Visada jį mylėsiu, bet turiu daug nuoskaudų, ir aš toliau laikysiu vienu iš savo prioritetų bandydamą sutvarkyti šiuos santykius“, – Oprah sakė Harry.
Meghan teigė, kad neįvardytas karališkosios šeimos narys iškėlė „susirūpinimą“ dėl Archie odos spalvos dar prieš jo gimimą, o autorius vėliau teigė, kad Charlesas spėliojo apie jo anūko veido spalvą. Tai griežtai paneigė rūmų šaltinis, sakydamas: „Tai fikcija ir neverta daugiau komentuoti“. Charlesas tiesiogiai neatsakė į Harry ir Meghan pastabas, tačiau draugas „Mail on Sunday“ sakė, kad jis yra „labai įskaudintas“.