Projekto idėjos autoriai – „Archipoint LT“, laimėję Vilniaus vystymo kompanijos organizuotą atvirą architektūrinį konkursą naujam darželiui.
Siekta darnos su aplinka ir modernumo
Konkurso dalyvių darbai vertinti remiantis urbanistinio integralumo, architektūrinių sprendinių kokybės, ugdymo ir Vilniaus m. savivaldybės poreikių atitikties kriterijais bei kaina.
Nugalėtoją iš dvylikos idėjų išrinko konkurso vertinimo komisija, kurią sudarė komisijos pirmininkė – Vilniaus m. vyriausioji architektė Laura Kairienė – ir penki atestuoti architektai, turintys patirtį visuomeninių statinių projektavime, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Pasal L. Kairienės, „Šimtakojo“ idėja pelnė komisijos dėmesį dėl sėkmingai išspręstų aplinkos integravimo, kontekstualumo ir erdvės formavimo klausimų sudėtingoje laisvo planavimo aplinkoje.
„Formuojant pastatą išsaugomi esami medžiai, formuojamos žmogiško mastelio sankryžos, o išilginta struktūra leidžia išlaikyti maksimaliai žemą pastato tūrį. Naujasis kompleksas suteiks kvartalui urbanistinės kompozicijos ir užbaigtumo.
Be to, pasirinkta neutrali architektūrinė estetika sudaro prielaidas ateityje, esant poreikiui, pritaikyti pastatą kitoms visuomeninėms funkcijoms – tai tvarus ir toliaregiškas sprendimas“, – paaiškino L. Kairienė.
Koordinuodama šio darželio projektą Vilniaus vystymo kompanija kvietė rajono bendruomenę pasidalinti savo poreikiais, kurie buvo įtraukti į viešojo architektūrinio konkurso sąlygas.
„Organizuojant šį konkursą buvo svarbu, kad apie 2600 kv. m ploto darželio, kuris bus išsidėstęs neįprastos formos 0,5 ha ploto sklype, architektūra derėtų prie aplinkos, būtų išsaugoti želdynai, tačiau nebūtų aukojamas modernumas urbanistiniu ir technologiniu požiūriu.
Siekėme, kad darželio erdvinė sandara, interjero elementai atspindėtų darželio vertybes, kultūrą, mokymosi filosofiją“, – sako projektą prižiūrinčios Vilniaus vystymo kompanijos vadovė Laura Joffė.
Kiekvienai grupei – vidiniai kiemeliai
Bendrovės „Archipoint LT“ vadovas Tomas Jakovlevas sakė, kad dalyvaudama konkurse įmonė norėjo prisidėti prie švietimo paskirties pastatų pokyčių.
„Darželis – turbūt jautriausia įstaiga iš ugdymo pastatų, pirmas žingsnis į bendruomenės gyvenimą. Siekėme, kad mūsų projektuojamas darželis primintų namus, suteiktų jaukią aplinką ir tuo pačiu erdvę pilnavertiškam vaikų augimui.
Džiaugiamės, kad mūsų idėja atitiko miesto viziją ir kad įgyvendinus šį projektą tiek vaikams, tiek personalui bus suteikta kokybiška aplinka ugdymui“, – sakė bendrovės „Archipoint LT“ vadovas T. Jakovlevas.
Idėjos autoriai planuoja, kad naujojo darželio grupių moduliai bus tarsi „sunerti“ ant pagrindinės ašies – koridoriaus. Taip susidaro pusiau uždari kiemeliai, leidžiantys išnaudoti pailgo ir siauro sklypo potencialą, integruoti esamą sklypo augaliją ir sukurti privačias ir saugias darželio erdves. Kiekviena darželio grupė turės tiesioginius išėjimus į lauko kiemelius arba terasas.
Grupių patalpose numatomos žaidimų, užsiėmimų zonos su virtuvėlių nišomis ir miego zona, kurią esant poreikiui galima atskirti stumdoma pertvara.
Vaikų žaidimų aikštelės projektuojamos netaisyklingų apvalių formų, jose numatomos muzikos zonos, smėlio dėžės, sveikatingumo takai, sodininkystės erdvės, guminės dangos takeliai ir integruoti žalieji ploteliai.
Statybų pabaiga – 2028 m.
Planuojamas bendras darželį lankančių vaikų skaičius – apie 160 vaikų. Jame bus ne mažiau nei 8 grupės. Skaičiuojama, kad darželio poreikiams aptarnauti, administruoti ir ugdyti reikės apie 45 darbuotojų.
Vilniaus vystymo kompanijai ir Vilniaus m. savivaldybės administracijai pasirašius sutartį su idėjos autoriais bus rengiami projektiniai pasiūlymai. Planuojama, kad darželis bus pastatytas 2028 m.
Šio architektūrinio projekto konkurso keturis geriausius projekto pasiūlymus pateikusiems dalyviams bus įteiktos premijos: I-os vietos laimėtojui skiriama 10000 Eur, II-os – 8000 Eur, III-ios – 5000 Eur, IV-os – 3000 Eur.