Minint rugsėjį, kaip prostatos sveikatos mėnesį, šį sekmadienį TV8 televizijos laidos „Sveikas rytojus“ VšĮ „Įveik vėžį“ vadovo, iliuzionisto Arvydo Stonio globojamoje laidos rubrikoje „Gamtos ir mokslo galia“ bus skiriamas dėmesys vyriškojo organizmo puoselėjimui.
Prostata yra vienas svarbiausių vyro organų. Jis atsakingas už lytinę potenciją, raumenų tonusą, vaisingumą ir net gerą vyro atmintį. Prostatos sekrete plaukioja spermatozoidai, kurie yra viena iš spermos sudedamųjų dalių, tad tai tiesiogiai susiję su vyriškumu ir vyro pasitikėjimu savimi. Pasak prostatos vėžį įveikusio Arvydo Stonio, dažnai vyrai apie prostatos vėžį sužino per vėlai ir viena to pagrindinių priežasčių – laiku neatliktas PSA tyrimas.
„Mačiau labai daug ligonių, didžiąją dalį jų kaip tik ir užimdavo ligoniai su prostatos patologija. Būdavo ir gražių atvejų, net ir sergant prostatos vėžiu, bet būdavo ir liūdnų išeičių, o tai iš dalies priklauso nuo pačio paciento. Jeigu žmogus budrus ir vertina savo sveikatą, jis į gydytojo kabinetą ateis laiku“, - laidoje pasakos gydytojas urologas onkologas prof. Tadas Petraitis.
Manoma, kad prostatos vėžį gali sukelti vienas ar keli pakitę arba pažeisti ląstelės genai. Daliai vyrų ši liga yra paveldima, todėl jei šeimoje būta prostatos vėžio atvejų, jau 40-ies metų vyrai turėtų apsilankyti pas urologą ir pasidaryti nemokamą PSA tyrimą. Visi kiti vyrai reguliariai tikrintis turėtų pradėti nuo 45-erių metų. Šiais laikais pirminė diagnostika yra labai nesudėtinga, tai paprastas kraujo tyrimas.
„PSA padarė didžiulę revoliuciją. Antra revoliucija buvo prostatos biopsija. Visgi, kaip ir daugelyje medicinos sričių, pradžioje buvo truputi perlenkta lazda. Jeigu tik rasdavo vėžį, visus operuodavo. Tačiau dabar yra diferencijuojama, atsižvelgiama į piktybiškumo lygį ir gydymo būdų yra įvairių, net ir sergant prostatos vėžiu“, - teigs T. Petraitis.
Prostatos vėžys gali ilgus metus vystytis, nesukeldamas jokių simptomų, todėl efektyviausia profilaktika – reguliarus tikrinimasis, o nustačius diagnozę, labai svarbus individualus požiūris į kiekvieno paciento atvejį. Daugiau nei pusę šimto metų universitetuose matematiką dėstęs profesorius Gintautas Misevičius sako, kad visada pasitikėjo tik moksliškai įrodyta informacija. Kai pats susidūrė su sunkia onkologine liga, ėmė domėtis naujausiais medicininiais tyrimais ir gydymo galimybėmis.
„Onkologinės ligos prasidėjo nuo prostatos. Suradus vėžį, teko ją pašalinti. Po to prasidėjo chemoterapijos kursai ir, džiugu, jog jau porą metų, kaip nerandama jokių vėžio požymių.
Rodikliai nepablogėjo, tikrinuosi reguliariai ir kasdien savo mitybą papildau Jungtinės Karalystės Pomi-T klinikiniuose tyrimuose atrastais polifenoliais, kurių randama ciberžolėse, brokoliuose, granatuose ir žaliojoje arbatoje“, - laidoje kalbės prof. Gintautas Misevičius.
Jungtinės Karalystės mokslininkai surado būdą, kaip padėti vyrams kovoti su prostatos vėžiu, ypač esant aktyvaus stebėjimo arba budraus laukimo taktikoje. Atsakymas slypi natūraliose augalinėse medžiagose, ypač polifenoliuose. Polifenoliai – tai tam tikruose augaluose randamos bioaktyvios medžiagos, kurios ne tik suteikia spalvą ir sustiprina vaisių skonį bei aromatą, bet ir dalyvauja augimo, dauginimosi procesuose, padeda augalams apsisaugoti nuo mikrobinių ar grybelinių infekcijų, intensyvių ultravioletinių spindulių. „Žoliniai preparatai labai pagelbėja, o maisto papildai su polifenoliais veikia ne vien tik į tą prostatą, bet itin plačiai“, - sako urologas T. Petraitis.
Dar ne taip seniai Jungtinės Karalystės mokslininkai atliko nacionalinį dvigubai aklą II fazės klinikinį tyrimą su neišplitusiu prostatos vėžiu sergančiais vyrais ir pirmąkart pasaulyje patikimai įrodė, kad brokoliai, granatai, ciberžolė ir žalioji arbata, koncentruoti vienoje kapsulėje, stabdo ne tik PSA vėžio žymenų augimą, bet ir prostatos naviką.
„Mes, vyrai, esame stiprioji lytis, bet gėdijamės ir bijome gydytojų. Reikia pasitikrinti savo antrąją širdį prostatą ir tada gyventi ramiai ir sėkmingai“, - teigs prof. G. Misevičius.
Kaip puoselėti vyrišką savijautą ir užkirsti kelią grėsmingoms prostatos ligoms – atsakymai jau šį sekmadienį, 12 val. per TV8!
Televizinis medicinos žurnalas „Sveikas rytojus“ apjungs visas medicinos pasaulio sritis bei sveikos gyvensenos filosofijas. Prie laidos vairo stoja 4 vedėjai, kurie savo srities rubrikose pasidalys svarbiausiomis, naudingiausiomis, aktualiausiomis ir naujausiomis medicinos, farmacijos ir sveikatingumo aktualijomis.
„Sveikas rytojus“ – sekmadieniais, 12 val. per TV8 televiziją!