Visiems smalsu pažvelgti, kaip naujasis popiežius atrodė jaunystėje – pamatykite patys.

Popiežiaus Leono XIV jaunystė ir kelias į popiežiaus postą
Robertas Pranciškus Prevostas gimė 1955 m. rugsėjo 14 d. Gailestingumo ligoninėje Bronzevilyje, Čikagoje, Ilinojaus valstijoje, rašoma wikipedia.org.
Jis gimė Mildred Prevost šeimoje. Jo mama Mildred Prevost buvo bibliotekininkė ir aktyvi parapijos narė. Jo tėvas, Louis Marius Prevost, buvo Antrojo pasaulinio karo veteranas, Jungtinių Valstijų karinio jūrų laivyno narys ir Brookwoodo mokyklos 167 rajono Glenvude, Ilinojaus valstijoje, kuratorius.
Jo tėvas taip pat buvo italų ir prancūzų kilmės. Jo motina buvo afrikiečių, prancūzų ir ispanų kilmės. Prevostas turi du vyresnius brolius: Luisą ir Džoną.
Užaugęs Doltone, Ilinojaus valstijoje, priemiestyje, besiribojančiame su Čikagos tolimąja pietine dalimi, Prevostas lankė Marijos Ėmimo į dangų parapiją. Joje ėjo į mokyklą, giedojo chore.
Vėliau, 1973 metais, jis baigė Augustino kunigų seminarijos vidurinę mokyklą Holande, Mičigano valstijoje ir gavo pagyrimo raštą už puikų mokymąsi, buvo įrašytas į garbės sąrašą, tapo metraščio vyriausiuoju redaktoriumi, mokinių tarybos sekretoriumi ir Nacionalinės garbės draugijos nariu.
1977 m. Vilanovos universitete, kurį įkūrė augustinai, Prevostas įgijo matematikos bakalauro laipsnį. 1982 m. Katalikų teologijos sąjungos universitete Čikagoje įgijo magistro laipsnį, o 1984 m. Šventojo Tomo Akviniečio popiežių universitete Romoje – kanonų teisės licenciato laipsnį. Vėliau, 1987 m., jis taip pat įgijo kanonų teisės daktaro laipsnį.
Jo daktaro disertacija vadinosi „Vietinio prioro vaidmuo Šventojo Augustino ordine“. 2014 m. Vilanovos universitetas jam suteikė humanitarinių mokslų garbės daktaro laipsnį.
Katalikų tradicionalistai buvo įsitikinę, kad po radikalių sukrėtimų per 12 metų trukusį popiežiaus Pranciškaus valdymą bus nutolta nuo progresyvaus dėmesio socialiniam teisingumui ir klimato kaitai, rašoma dailymail.co.uk.
Atrodo, kad jiems teko nusivilti, nes naujasis popiežius, užaugęs Čikagoje, bet didžiąją savo karjeros dalį praleidęs Lotynų Amerikoje, buvo Pranciškaus, kuris 2015 m. jį paskyrė Čiklajo miesto Peru pakrantėje vyskupu, globotinis.
2023 m. Pranciškus perdavė Prevostui vieną galingiausių postų Vatikane – Vyskupų dikasterijos prefekto postą. Jo kadencijos metu kai kurie labai pažangūs vyskupai sulaukė reikšmingų paaukštinimų.
Popiežių Leoną XIV, buvusį augustinų ordino vadovą, laiko urbanistišku, žaviu ir kompetentingu patikėtiniu. Naujasis popiežius save laiko „teniso mėgėju“ ir atrodo jaunesnis nei 69 metų.
Greitas jo išrinkimas po ketvirtojo balsavimo aiškiai rodo, kad jis sugeba užmegzti ryšius su įvairiomis Vatikano frakcijomis.
Jis nebūtų galėjęs surinkti būtinos dviejų trečdalių balsų daugumos (89 balsų), kad laimėtų, jei nebūtų įtikinęs centristų ir nuosaikiųjų konservatorių kardinolų juo pasitikėti.
Popiežiaus Leono XIV pažiūros
Vis tik dar neaišku, ar popiežius Leonas sugebės užgydyti politines ir liturgines žaizdas visoje Katalikų Bažnyčioje.
Pavyzdžiui, neatrodo tikėtina, kad jis visiškai panaikins popiežiaus Pranciškaus apribojimus senosioms lotyniškoms Mišioms, dėl kurių ypač sielojosi Jungtinių Valstijų katalikų tradicionalistai.
Iš tiesų, ketvirtadienio vakarą Romoje sklido gandai, kad popiežius Leonas kartais privačiai kalba senąsias Mišias ir, kas svarbu, per savo pirmąjį pasirodymą kaip popiežius – kitaip nei Pranciškus – vilkėjo visus ceremonijų drabužius.
Kalbant apie Amerikos politiką, popiežius Leonas yra aršiai nusiteikęs prieš MAGA ir socialiniuose tinkluose iš peties užsipuolęs į katalikybę atsivertusį viceprezidentą JD Vance'ą.
Naudodamasis „X“ jis pasidalijo kairiojo katalikiško leidinio straipsniu su antrašte „JD Vance'as klysta: Jėzus neprašo mūsų reitinguoti savo meilės kitiems“.
Jis taip pat pasidalijo kaltinimu, kad prezidentas D. Trumpas naudojasi savo galiomis, kad paremtų „federalinių pareigūnų neteisėtų JAV gyventojų deportaciją“.
Opios visuomenei temos
Kokią poziciją Leonas užima opiais lytiškumo, pastoracijos ir moterų šventimų klausimais, kurie dabar katalikus skiria kur kas labiau nei 2013 m., kai Pranciškus pradėjo eiti pareigas?
Kardinolų kolegijos ataskaitoje, įtakingoje visų Bažnyčios kardinolų nuomonių apžvalgoje, šiemet rašoma:
„Kardinolas Prevostas pagrindinėmis temomis kalba nedaug, tačiau kai kurios jo pozicijos yra žinomos. Pranešama, kad jam labai artima Pranciškaus vizija dėl aplinkosaugos, pagalbos vargšams ir migrantams.
Jis palaikė popiežiaus Pranciškaus pastoracinės praktikos pakeitimą, kad išsiskyrę ir antrą kartą civilinę santuoką sudarę katalikai galėtų priimti šventąją Komuniją“.
Prevostas, atrodo, kiek mažiau nei Pranciškus linkęs palankiai vertinti LGBTQ klausimus, tačiau jis išreiškė nedidelę paramą neoficialiam homoseksualių porų palaiminimui.
Kitaip tariant, popiežiaus Leono pasiekimai „karštosios temos“ klausimais niekaip nenuramins teologinių konservatorių, kurių nusivylimo jausmas ketvirtadienio vakarą Romoje buvo jaučiamas.
Tikisi tvarkos
Vis tik kiti katalikai, įskaitant kai kuriuos Pranciškaus kritikus, tiki, kad buvęs kardinolas Prevostas įves tam tikrą tvarką Bažnyčios administravime, kuris – ypač Vatikane – dėl argentiniečio popiežiaus valdymo stiliaus galėjo būti chaotiškas.
Vis tik jau dabar ant Leono pontifikato kabo šešėlis. Pastaraisiais mėnesiais buvo kritikuojami jo veiksmai sprendžiant seksualinio išnaudojimo bylas.
Šią savaitę katalikiška tiriamoji interneto svetainė „The Pillar“ pakartotinai paskelbė teiginį, kad 2022 m. tuometinis Čiklajo vyskupas Prevostas neištyrė moterų pareiškimų, kad jas išnaudojo du vietos kunigai.
Jo atsakas buvo nurodymas į jo vyskupijos gynybinę poziciją, kurioje teigiama, kad jis „ėmėsi būtinų kanoninių veiksmų“.
Straipsnyje taip pat teigiama, kad jis atsisakė komentuoti kaltinimą, jog 2000 m. „leido Čikagos arkivyskupijos kunigui, kuris buvo kaltinamas seksualiai išnaudojęs nepilnamečius, gyventi augustinų klebonijoje, esančioje už kampo nuo katalikiškos mokyklos“.
Šie kaltinimai buvo tokie rimti, kad daugelis Vatikano apžvalgininkų Prevosto nelaikė tinkamu išrinkti.
Teksto autorius Damianas Tompsonas (Damian Thompson) yra buvęs „Catholic Herald“ redaktorius, „The Spectator“ redaktoriaus pavaduotojas ir religijos podkasto „Holy Smoke“ vedėjas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!