• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš keletą metų pasaulį apskriejo žinia apie 41-erių Paulo McMillano iš Škotijos mirtį. Jis mirė, kai vakarieniaudamas su žmona Jennifer užspringo mėsos gabalu. Nors nelaimė įvyko prieš keletą metų, šeima iki šiol primena tai, norėdama šviesti visuomenę, kaip padėti žmogui tokioje situacijoje. 

Prieš keletą metų pasaulį apskriejo žinia apie 41-erių Paulo McMillano iš Škotijos mirtį. Jis mirė, kai vakarieniaudamas su žmona Jennifer užspringo mėsos gabalu. Nors nelaimė įvyko prieš keletą metų, šeima iki šiol primena tai, norėdama šviesti visuomenę, kaip padėti žmogui tokioje situacijoje. 

REKLAMA

Nelaimė įvyko jų namuose Falkirke – vyrui staiga sustojo širdis, o visos pastangos jį išgelbėti buvo bevaisės.

Mėsos gabalas įstrigo gerklėje

„Tai įvyko akimirksniu. Vieną momentą mes sėdėjome ir valgėme, o kitą – jis ėmė dusti“, – su ašaromis akyse prisimena žmona Jennifer.

REKLAMA
REKLAMA

Moteris pasakoja bandžiusi pati atlikti Heimlicho manevrą, tačiau jos pastangos buvo nesėkmingos – Paulas buvo stambus vyras, ir ji fiziškai negalėjo jam padėti: „Trankiau jam per nugarą, bet jis nugriuvo ant grindų. Negalėjo kvėpuoti. Viskas vyko taip greitai.“

REKLAMA

Greitosios pagalbos medikai atvyko skubiai ir 90 minučių kovojo dėl Paulo gyvybės, tačiau nepavyko jo atgaivinti. „Man pasakė, kad net jei šalia jo būtų buvęs gydytojas, jis nebūtų galėjęs nieko padaryti“, – liūdnai pridūrė Jennifer.

Jennifer ir Paulas susituokė 2018-aisiais. Vyras rūpinosi Jennifer dukra iš ankstesnių santykių, 10-mete Lucy, kaip savo.

REKLAMA
REKLAMA

„Jie buvo labai artimi nuo pat pradžių. Deja, tą vakarą Lucy buvo antrame aukšte ir viską girdėjo... Ji įleido medikus. Ji neteko paties geriausio tėčio, – sako Jennifer. – Dabar turiu būti stipri dėl jos.“

Prieš tragediją pora dar spėjo pasidžiaugti ypatinga proga – Jennifer minėjo savo 40-ąjį gimtadienį. Po kovos su krūties vėžiu ji buvo pasveikusi ir su vyru planavo naują gyvenimo etapą: vestuves draugų rate, keliones ir grįžimą į įprastą gyvenimą po pandemijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paulas buvo ne tik mylintis vyras ir tėvas – jis taip pat buvo aktyvus vietinės futbolo bendruomenės narys, daugelį metų dirbo Port Glazgo „Old Boys Union“ mėgėjų futbolo klubo sekretoriumi. Po jo mirties daugybė žmonių susisiekė su Jennifer – tiek buvę kolegos, tiek seniai nematyti draugai, dalydamiesi šiltais prisiminimais apie Paulą.

REKLAMA

„Jis buvo švelnus milžinas. Linksmas, dosnus, pasiruošęs padėti kiekvienam. Jo nebėra, bet paliko neišdildomą pėdsaką mūsų širdyse“, – sakė Jennifer.

Ką daryti užspringus

Naujienų portalas tv3.lt primena, kaip elgtis užspringus žmogui ir užkirsti kelią nelaimei. Šis įvykis – svarbus įspėjimas kiekvienam apie tai, kad nelaimė gali tykoti visai čia pat.

REKLAMA

Skubios medicinos gydytojas Paulius Uksas naujienų portalui tv3.lt anksčiau teigė, kad užspringimo atveju yra lemtinga kiekviena sekundė. Gydytojo teigimu, užspringimai skirstomi į du tipus – pilnus ir nepilnus arba dalinius.

„Žmonės su pilnais užspringimais, kai kąsnis uždaro kvėpavimo takus, ligoninių nepasiekia, tai yra gyvybei grėsminga būsena, dažniausiai ji mirtina. Pagalba turi būti suteikiama tą pačią akimirką, nes žmogus be deguonies išgyvens daugiausiai minutę. Nepilni daliniai užspringimai būna tada, kai kąsnis neužkemša pačių kvėpavimo takų, tačiau užstringa stemplėje. Tokiu atveju žmogus negali ryti, tai gali sukelti staigių komplikacijų, tokių kaip seilėtekis, stemplės kraujavimas“, – aiškino medikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, reaguoti į springstantį žmogų, nesvarbu ar tai vaikas, ar suaugęs, būtina iškart: „Jeigu įvyksta pilnas užspringimas, žmogus iškart susiima už gerklės, laikosi, nustoja kvėpuoti, jam ima trukti deguonies. Tokiu atveju būtina iškart gaivinti, o jeigu užspringimas dalinis, springstantis asmuo ima švokšti, kosėti, tokiu atveju negalima jokiu būdu daužyti per nugarą – reikia padėti atsikosėti.“

REKLAMA

Pilnas užspringimas, kai maistas užkemša kvėpavimo takus, dažniausiai būna mirtinas – kaip elgtis, jeigu šalia žmogus, kuris akivaizdžiai springsta ir nebegali kvėpuoti?

„Apkabiname žmogų per nugarą. Dominuojančios rankos kumštį dedame ant saulės rezginio (tai vieta žemiau krūtinkaulio), o kita ranka apglėbiame kumštį ir labai staigiu, tvirtu ir greitu judesiu padarome kelis paspaudimus, nukreiptus aukštyn, spaudžiant orą. Jeigu springsta vaikas, jokiu būdu jo nepurtykite ir nebandykite svetimkūnio ištraukti pirštais.

Reikia paimti vaiką, persisverti jį ant savo kelio arba rankos, nuleisti galvą 45 laipsnių kampu ir suduoti 5 stiprius smūgius tarp menčių, nukreipiant į galvos pusę, kad svetimkūnis atšoktų. Jeigu vaikas ima verkti, vadinasi, pradėjo kvėpuoti, jeigu situacija nekinta, apverskite vaiką ant nugaros ir darykite 5 krūtinės paspaudimus lyg darydami širdies masažą“, – teigė medikas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų