Kaip jos konkrečiai atrodys, dar nėra aišku, bet Maskva jau širsta, grasina Europai ir prilygina garantijas narystei NATO.
NATO viršūnių susitikimas Vilniuje prasidėjo aukštomis natomis, tačiau žemai krito dar nesibaigęs. Užsispyrus JAV ir Vokietijai Ukraina nesulaukė formalaus pakvietimo ateityje jungtis prie Aljanso, tad plojimai galėjo skambėti Maskvoje.
Nors Lukiškių aikštėje gausiai susirinkę lietuviai V. Zelenskį pasitiko kaip tikrą roko žvaigždę, esama informacijos, kad kaip tik dėl emocingos V. Zelenskio žinutės socialiniame tinkle „Twitter“ Aljanso šalys vakar ir neleido Ukrainai kartu derėtis dėl galutinio komunikato teksto. Vietoje to, tiesiai šviesiai paskelbė, kad trečiadienį NATO nėra pasirengusi pakviesti Ukrainos tapti nare.
„Pakviesime Ukrainą prisijungti prie NATO, kai Aljanso nariai susitars ir bus įvykdytos sąlygos“, – paskelbė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.
Pakvietimo nesulaukęs V. Zelenskis jau netrukus Prezidentūroje stengėsi nuryti karčią piliulę: šypsotis, spausti rankas, džiaugtis pasiekimais ir galvoti, kokią gerą naujieną iš Vilniaus jis parveš į kariaujančią Ukrainą.
Bet ne veltui sakoma, kad rytas už vakarą išmintingesnis. V. Zelenskis lydimas Lietuvos žmonių plojimų ankstų rytą išvažiavo į „Litexpo“ rūmus. Ir nors Latvijos premjeras sakė, kad vakarienės metu visi buvo linksmi. Šypsenos Zelenskio veide nesimatė. Kaip ir, galimai, NATO diplomatų pyktį sukėlusių priekaištų nesigirdėjo. Stringant žodžiams jis vardijo, ko šiandien dar bandys pasiekti.
„Norime kalbėti ta pačia kalba. Šiandien turime tai, kad gausime kvietimą, kai tą leis saugumo situacija. Noriu visa tai aptarti su mūsų partneriais“, – sakė V. Zelenskis.
O vienas artimiausių J. Bideno komandos narių kartoja Rusijos pirštą mintį, jog pakvietus Ukrainą į NATO būtų prasidėjęs karas.
„Aljanse buvo pasiektas platus konsensusas, kad Ukrainos atvedimas į NATO dabar, kol tebevyksta karas, reikštų NATO karą su Rusija, sutarėme, jog įtraukti NATO į karą su Rusija nėra prasminga“, – tikino J. Bideno patarėjas Jake'as Sullivanas.
Jis sulaukė tiesaus ukrainietės klausimo.
„Džeikai, patark, ką turiu pasakyti sūnui. Tai, kad Bidenas nesutiko pakviesti Ukrainos į NATO, nes jis išsigando Rusijos?“ – retoriškai klausė Ukrainos kovotoja su korupcija Daria Kaleniuk.
„Jai visi plojo. Kai kurie net ašarojo“, – apie paveikų atsaką kalbėjo Seimo narys Žygimantas Pavilionis.
NATO viršūnių susitikimo šeimininkas Prezidentas Gitanas Nausėda, nors ir buvo vienas iš aštuonių lyderių, kuris dėl palankesnio sprendimo Ukrainai sąjungininkus vakar spaudė iki pat derybų pabaigos, diplomatiškai ragino Aljanso nedėti į šuns dienas.
„Aš suprantu. Ukraina kovoja. Ukraina kariauja. Mes nekariaujame. Mes remiame Ukrainą, bet nekariaujame... Pasidžiaukime tuo, ką pasiekėme, nes galėjo būti ir taip, kad sprendimas nebūtų pasiektas ir žinote, kas tuomet būtų labiausiai džiaugęsis tokia NATO viršūnių susitikimo baigtimi?“ – retoriškai klausė G. Nausėda.
Anot V. Putino režimą puikiai pažįstančios Baltarusios opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos, jau ir dabar diktatorius gavo signalą.
„Vladimiras Putinas girdi tai, ką ir nori girdėti, kad NATO šalys abejoja, jos nėra tikros, ar turi visiškai remti Ukrainą, jos galvoja, ką Rusija pasakys. Silpni ar nepakankamai ryžtingi sprendimai diktatorių yra vertinami kaip silpnybė. O ryžtingumas ir stiprybė yra pagrindinis ginklas prieš diktatorius“, – įsitikinusi Baltarusios opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja.
Esą būtent Ukrainos klausimas, švelniai tariant, yra labiausiai nuviliantis šiame NATO viršūnių susitikime.
„Dažnai būna taip, kad vardan vienybės tu nuleidi kartelę. Manau, kad, kalbant apie Ukrainą, ta kartelė buvo pernelyg žemai nuleista“, – situaciją vertino Seimo narys Laurynas Kasčiūnas.
„Jie žūvą, ne vakariečiai žūva. Ir, manau, kad V. Zelenskis turi 10 kartų daugiau priežasčių būti įsižeidęs negu tie, kurie pasijuto pernelyg sukritikuoti. Tai gal būkime sąžiningi šitoje vietoje. Nelabai moralu taip daryti, mano nuomone“, – teigė ambasadorius ypatingiems pavedimams Linas Linkevičius.
Saugumo garantijos – beveik kvietimas į NATO
Įdienojus slogios nuotaikos Vilniuje ėmė sklaidytis – Zelenskio dešinioji ranka prasitarė, kad galbūt Ukraina negrįš namo tuščiomis.
„Palaukime. Ši diena dar nesibaigė ir mes dar laukiame labai rimtų susitikimo rezultatų“, – mįslingai kalbėjo V. Zelenskio kabineto vadovas Andrij Jermak.
Vietoje Ukrainos narystės NATO Vilniuje gal kiek netikėtai susirenka dar vienas forumas – ekonomiškai galingiausių pasaulio valstybių G7 organizacija.
Prisidėjus Japonijos, bei ES vadovams Didysis septynetas žadėjo Kyjivui saugumo garantijas, kol ji taps Aljanso nare. Tai būtų dvišalės sutartys su kiekviena septyneto šalimi dėl oro gynybos, karinės ir finansinės paramos.
„Saugumo garantijos yra labai svarbios žmonėms. Saugumo garantijos Ukrainai pakeliui į NATO. Tai nepakeis narystės – dar kartą noriu pabrėžti – bet tai yra garantijos pakeliui į narystę. <...> Galime konstatuoti, kad rezultatai geri. Jei būtų pakvietimas – būtų idealūs. Ir noriu padėkoti Lietuvai už susitikimą, energiją, už tai, kad matome visas tas vėliavas. Tai ne dirbtinis dalykas, tai – žmogiškas santykis“, – sakė Ukrainos prezidentas.
„Tai padės užkirsti kelią Rusijos grėsmėms po to, kai baigsis šis karas ir padidins NATO paramą. Sprendimai Vilniuje atveria naują puslapį NATO ir Ukrainos bendradarbiavime“, – tikino J. Stoltenbergas.
Maskva pasidžiaugusi, kad Ukraina negavo kvietimo tapti NATO nare, dabar jau taikosi į saugumo garantijas.
„Suteikdami Ukrainai saugumo garantijas jie kėsinasi į Rusijos saugumą. Tai neįmanoma. Tai lems vidutinėje, ilgojoje ir trumpojoje perspektyvoje labai neigiamas pasekmes“, – grąsino Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.
Po NATO ir Ukrainos forumo susitikimo, kuris truko daug ilgiau nei planuota ir, ko gero, buvo gana karštas, J. Bidenas sakė, kad Ukraina turėtų džiaugtis, o ne liūdėti.
„Padėsime Ukrainai sukurti stiprią ir galingą gynybą, žemėje, jūroje ir ore, tai užtikrins stabilumą regione nuo visų grėsmių“, – teigė JAV prezidentas.
Jam antrino ir Zelenskis.
„Ukrainos delegacija grįžta namo su stipria saugumo pergale Ukrainai, mūsų šaliai, žmonėmis, vaikams. Tai atveria mums naujas saugumo galimybes“, – tvirtino Ukrainos prezidentas.
Kaip atrodys tos dvišalės saugumo garantijos ir, kuo skirsis pagalba nuo dabar teikiamos, kol kas lieka neaišku, tačiau lyderiai skirstosi iš Vilniaus jau geros nuotaikos.
Daugiau detalių ieškokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.