Aplinkosaugininkai įspėja – išmestuose teršaluose, tikėtina, buvo sunkiųjų metalų bei kitų taršių junginių, kurie galėjo nusėsti į vandens telkinius, dirvožemį ir ant žmonių pasodintų daržovių bei vaisių.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Didžiulį gaisrą, kilusį šeštadienį šalia Vilniaus, Gariūnuose esančioje atliekų perdirbimo įmonėje „Ecoservice“ ugniagesiai likvidavo sekmadienį popiet, praėjus kiek daugiau nei parai. Gesinant gaisrą buvo uždaryta Gariūnų gatvė, o gyventojai įspėti apie taršą.
Greta gyvenantys žmonės, pamatę dūmus ir gavę įspėjančias žinutes, slėpėsi namuose ir laukė:
„Buvo išeiginė, pamačiau, kad juodi dūmai eina, ugniagesiai greitai atvažiavo, greitai ėmėsi veiksmų, darė ką galėjo. Truputį baisu, bet turim namuose oro valytuvą. Tai langai uždaryti, valytuvas įjungtas, taip ir gyvenam.“
„Kaip tik Gariūnuose buvau, ten dar nebuvo, atvažiavau namo, žiūriu pro balkoną – juodi dūmai. Sakau žmonai, žiūrėk kas darosi. Pradėjo šaudyt, sproginėt kažkas. Dūmai čia ilgai ėjo, iš pradžių juodi, paskui pilki, vandenį kai pradėjo pilt.“
Ugniagesiams prireikė kiek daugiau nei paros, kad likviduotų gaisrą. Tačiau ir šiandien įmonėje, kol vyksta perkasimo darbai, ir tvarkomi gaisro padariniai, vietoje budi 24 ugniagesiai, yra 6 autocisternos, keltuvas, vandenvežiai.
„Tikimės, kad artimiausią parą visa krūva bus perkasta, ir bus galima sakyti, kad jokių pavojų nebelikę“, – sakė departamento atstovas Gediminas Šukšta.
Aplinkosaugininkai tiria gaisro pasekmes gamtai. Aplinkos apsaugos departamento atstovas sako, kad oro kokybė sostinėje, prie Gariūnų, jau yra gera, mat per tiek laiko teršalai išsisklaidė. Labiau nukentėjo gyvenvietės, į kurias gaisro metu vėjas nešė dūmus – Grigiškės ir Lentvaris.
Degė popierius, kartonas ir plastikas, o išmestose kietosiose dalelėse, tikėtina, buvo sunkiųjų metalų bei kitų taršių junginių. Esą išmesti teršalai nusėdo į paviršių – vandens telkinius, dirvožemį, žmonių daržuose augančias daržoves ir vaisius.
„Esame pradėję tyrimą, ir reikia atlikti skaičiavimus. Tada pasakysime, kokia žala gamtai ir kokie kiekiai teršalų išsiskyrę“, – sakė Aplinkos apsaugos departamento atstovas Edgaras Skrebė.
Policija dėl kilusio įmonėje gaisro pradėjo ikiteisminį tyrimą, siekiant nustatyti kilusio gaisro aplinkybes. Tyrimą vykdo pagal 187 straipsnio 2 dalį, kurio esmė – turto sunaikinimas ar sugadinimas visuotinai pavojingu būdu. Pati įmonė „Ecoservice“ sako nesuprantanti, kaip kilo gaisras ir vykdo vidinį tyrimą.
„Veikla vykdoma pagal reglamentą, mes griežtai kontroliuojami, užtikriname, kad nebūtų viršijami kiekiai. Kiek aš žinau, ten, kur susidarė gaisro židinys, mes turėjome apie 50 procentų kiekio nuo leistino kiekio. Iš viso teritorijoje buvo apie apie 30 procentų pagal reglamentą leistinų laikyti tiek antrinių žaliavų, tiek gamybinių atliekų“, – kalbėjo „Ecoservice“ generalinė direktorė Jurgita Nacevičienė.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.