Pasaulio šauniausių kaiminysčių sąrašą paskelbė tarptautinis žurnalas „Time Out“. Vilniaus stoties rajonas šiame sąraše užėmė penktą vietą ir pralenkė tokius miestus kaip Berlynas ar Niujorkas.
Kol vieni mano, kad stoties rajonas – vienas baisiausių sostinėje ir stengiasi šiame kvartale nesilankyti, kiti stoties rajoną atranda kaip modernų ir daug žadantį:
„Daug yra valkataujančių žmonių, daug elgetų, daug prašančių, daug narkomanų.“
„Šiuo metu tai nieko naujo. Klaiku. Koks minus trisdešimt metų atgal.“
„Tvarkosi šiaip. Pati aplinka tvarkosi. Bent jau man anksčiau labai nesaugu būdavo vaikščioti, dabar šiek tiek ramiau. “
„Ramu, gražu, atsinaujina.“
Kad ir ką manytų vietiniai, Vilniaus stotį dabar žinos gerokai daugiau žmonių. Garsus laisvalaikio žurnalas „Time out“ paskelbė įdomiausių pasaulio miestų rajonų sąrašą. Iš 49-ių Vilniaus stoties rajonas atsidūrė penktoje vietoje.
Vilnių aplenkė tik Kopenhagos Norebro kaiminystė, Čikagos Andersonvilio rajonas, Seulo Džongno trečiasis kvartalas ir Edinburgo Lito kaiminystė.
Į šį sąrašą Vilnius pateko, kuomet Lietuvoje apsilankė žurnalo atstovas Hiuvas Oliveris. Į miestų vertinimą taip pat buvo įtraukta ir apklausa, kurioje dalyvavo 27 tūkstančiai žurnalo skaitytojų.
Pasak Vilniuje besilankiusio žurnalisto, būtent stoties rajone slypi sostinės kūrybinė dvasia, mat galima rasti išskirtinių gatvės meno darbų, apstu kavinių ir barų, organizuojami kultūriniai renginiai ir aktyvus naktinis gyvenimas.
„Vilnius jam buvo parodytas iš visų pusių – jis keliavo ir po senamiestį, ir po Užupį, ir skrido oro balionu, ir taip pat buvo užsukęs ir į stoties rajoną. Ir taip atsitiko, kad labiausiai jam patiko būtent ši vieta“, – pasakoja „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė.
Po šio straipsnio, Vilniaus stoties rajono nuotraukos pradėjo mirgėti ir svarbioje pasaulio spaudoje.
Gidas Remigijus Pielikis organizuoja ekskursijas po stoties rajoną jau šešerius metus ir sako, kad ekskursijos dalyviai kaskart lieka maloniai nustebę.
„Jeigu prieš keletą metų buvo diskusijos, kuo gi pavirs šitas stoties rajonas, tai galime, ko gero, drąsiai pasakyti, kad iš bjauriojo ančiuko patapo gražia gulbe ir vis dar gražėja“, – tikina gidas Remigijus Pielikis.
Baro „Peronas“ savininkas pasakoja, kad įkurti barą stoties rajone sugalvojo tiesiog eidamas pro šalį, o įkvėpimo sėmėsi iš Berlyno stoties rajono. Pasak jo, stereotipas, kad šis kvartalas yra nesaugus – pasenęs.
„Pasižiūrėjome, kas darosi ir ką galime daryti, ką galima keisti ir supratome, kad per didelis stereotipas, kad čia labai baisu yra. Tiesiog galima eiti ir vystyti verslą. Nėra problemų. Nuo daug seniau čia likęs šleifas, kad čia pavojinga vaikščioti ir taip toliau. Iš tikrųjų taip nėra“, – pasakoja Raimondas Pranka.
Žurnalo „Time Out“ atstovas išskyrė ir LOFTO menų fabriką ir šalia jo esančią Open galeriją. Pasak galerijos įkūrėjos, tai yra urbanistinio meno miesto galerija, kuri yra atvira lankytojams visą parą, visomis savaitės dienomis. Živilė Diawara pasakoja, kad sovietiniais laikais galerijos teritorijoje buvo įsikūrusi Elfos gamykla, tad transformaciją iš suvaržyto sovietmečio į laisvę stengiamasi atskleisti ir per galerijos darbus.
„Open galerijos esmė ir menininkams užduotis yra tokia, kad atskleistų savo kūrinį per laisvės, nepriklausomybės, kažkokios transformacijos prizmę“, – sako Ž. Diawara.
Šiuo metu galerijoje yra beveik 50 darbų, kurių pasipildo kasmet. Tai ne tik gatvės meno piešiniai, bet ir skulptūros, šviesos instaliacijos. Galerijos įkūrėja sako, kad į stoties rajoną reikėtų žvelgti kaip į alternatyvųjį Vilnių, dėl kurio sostinę galima išvysti visai kitokiomis akimis.
Visgi pokyčių iš savivaldybės dar teks laukti ilgai – Vilniaus geležinkelio stoties ir aplinkinės teritorijos pertvarka planuojama įgyvendinti iki 2030 metų.