Už tai miestas rengiasi suploti dar beveik tiek pat, kiek kainuoja dvi visiškai naujos saugyklos – 130 tūkst. eurų. Nos naujovė neprigijo, kitąmet savivaldybė žada skirtinguose sostinės mikrorajonuose pastatyti dar keliolika tokių pastogių dviračiams už beveik milijoną eurų. Kai kurie miestiečiai sako, kad tokie sprendimai – pinigų švaistymas.
Donatas gyvena Mileišiškėse, o dirba Vilniaus stoties rajone. Kadangi į darbą keliauti kas rytą beveik 8 kilometrus, dalį kelio jis nuvažiuoja dviračiu. Vėliau palieka jį dviračių saugykloje prie Olandų žiedo, o kelionę į darbą pratęsia autobusu ar troleibusu.
„Čia saugiau, lietaus nėra, švaresnis dviratis. Ir jei paspirtuku, įsikrauti dar galima, ar elektrinį dviratį“, – sako Donatas.
Tačiau dviračių saugykla beveik tuščia. Be Donato dviračio čia stovi dar vienas dviratis ir paspirtukas. Vyras pasakoja, kad ji tuščia nuolatos.
„Gal buvo klaida šitoj vietoj, gal geriau prie stoties – autobusų, traukinių“, – kalba Donatas.
Multimodalinę aikštelę Vilniaus savivaldybė įrengė pernai. Kartu pastatė ir saugyklą prie Šilo tilto. Už abi pastoges sumokėjo 160 tūkst. eurų. Tai reiškia, kad vieta vienam dviračiui pastogėje kainavo 3 tūkst. eurų.
Tiesa, išlaidos už įrangą – 136 tūkstančiai – buvo padengtos iš ES lėšų, likusius 24 tūkst. už aplinkos sutvarkymą ir įrengimą sumokėjo pati Vilniaus savivaldybė.
Vieną saugyklų – prie Šilo tilto – rajono gyventojai pamėgo labiau ir ten dviračius statosi dažniau. O didesnės – prie Petro ir Povilo bažnyčios – beveik nenaudoja.
„Olandų žiedo aikštelės užimtumas siekia tik maždaug 20 procentų“, – teigia „Judu“ atstovas Jonas Damidavičius.
Todėl savivaldybė sumanė ją išmontuoti ir iš jos padaryti dvi kitas saugyklas, kitose miesto vietose. Tačiau toks klaidų taisymas dabar kainuos beveik tiek pat kiek įrengti dvi visiškai naujas saugyklas – 130 tūkst. eurų.
„Vieną planuojame prie Geležinkelio stoties, kad keleiviai toliau tęstų kelionę traukiniu. Kita būtų perkelta į Naujininkus prie troleibusų žiedo“, – kalab J. Damidavičius.
Dviratininkų bendrijos tarybos narys Eduardas Kriščiūnas sako, kad vietas saugykloms mieste atsakingi asmenys parinko netinkamai jau nuo pat pradžių, jas statant pernai. Pašnekovas vadina savivaldybės sprendimus labai brangiu pinigu švaistymu.
„Jei net visos vietos būtų užpildytos – vienos vietų įrengimas kainuotų 3 tūkst. eurų. Dabar, kai prisidės ir perkėlimas už 160 tūkst., tai ta vieta apskritai tampa brangesnė už vidutinio automobilio kainą. Tai akivaizdu, kad nesąmonė tokią kainą mokėt už įrengimą“, – tvirtina dviratininkų bendrijos tarybos narys Eduardas Kriščiūnas.
Negana to, kad naujovė mieste neprigijo, o dviračiais miestiečiai aktyviai naudojasi vos 4 šiltus mėnesius per metus, nes kitus 8 mėnesius – šalta, savivaldybė kitąmet ruošiasi pastatyti skirtinguose Vilniaus mikrorajonuose dar 18 dviračių saugyklų už daugiau nei 800 tūkst. eurų. Iš jų 300 tūkstančių padengtų ES lėšos, o pusę mln. skirtų pati savivaldybė. Ten sutilps 324 dviračiai. tai reiškia, kad vieta vienam dviračiui kainuos pustrečio tūkst. eurų.
Štai, ką apie tai mano gyventojai:
„Jei jos tikrai pustuštės, be abejonės, logiškai – nereikia trečios.“
„Aš laikau namuose, prie darbo, ir kol kas tokio poreikio nėra.“
„Aš statau prie medžio, stulpo, yra specialūs dviračiams stovai, nesusidūriau su dviračio statymo problema.“
„Atrodo keistai. Jei nesinaudoja ir planuojama tą patį kartoti.“
„Aš manau, savivaldybei reiktų geriau panaudoti savo finansus.“
„Jos turėtų būti patogios ir dviratininkams, ir paspirtukininkams. Ten bus galimybė ne tik laikyti dviratį arčiau namų, bet bus ir mini dirbtuvėlės, kur bus galima daryt nedidelius dviračio remonto darbus. Ir bus galimybės pasikrauti elektrinius paspirtukus, ir dviračius“, – tikina Vilniaus vicemeras Tomas Gulbinas.
„Mano manymu, mums tai netinkama idėja. Nes pagal ją, žmonės turėtų iš kažkur atvažiuoti su dviračiais, palikti čia ir toliau tęsti kelionę pėstute. Bet toks dalykas nevyksta. Mes, vietoj to, kad fiksuotume, kad tai yra ne Vilniui, ar galbūt, ne mūsų mentalitetui šitie sprendimai. Mes priimam sprendimą, kaip miestas, dar plėsti šią paslaugą“, – sako vilnietis Aleksandras Nemunaitis.
Anot Vilniaus vicemero Gulbino, naujos aikštelės atsiras tuose miesto mikrorajonuose, kurių gyventojai nuo pat apklausų pradžios už tai balsavo aktyviausiai. Vieni tokių rajonų – Pašilaičiai, Karoliniškės, Lazdynai.