Žmonėms nesivakcinuojant, Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen visiems pasiskiepijusiems siūlo organizuoti piniginę loteriją. O sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys dabartinę situaciją vadina nepasiskiepijusių žmonių pandemija.
Prie skiepų autobuso sostinėje, Antakalnio rajone, rikiuojasi eilė viešojo transporto darbuotojų, kurie anksčiau, kaip tikina, laiko vakcinai nerado. Ilgai delsę žmonės sako vakcinuotis nusprendė tik tuomet, kai skiepai atvažiavo į pačią darbovietę ar prie pat jų namų.
„Šiaip iki tol visai neatradau laisvo laiko pasiskiepyti, o dabar jau būtų nuodėmė praleisti tokią progą“, – sako pasiskiepyti atėjęs gyventojas.
„Baigiau darbą po naktinės pamainos, atvažiavau ir turiu progą pasiskiepyti iškart po darbo“, – teigia vilnietis Tadeuš.
„Va, taip sužinojau, kad čia pat yra ir man susitaupo kelionė, tai žiauriai gerai, aš atsisėdau, dvi minutės ir esu čia“, – teigia kitas gyventojas.
Tokiuose skiepobusuose vakcinuotis gali visi norintys, be išankstinės registracijos. O pirmieji skiepą gauna Vilniaus viešojo transporto darbuotojai, mat vakcinuotų asmenų dalis siekia tik kiek daugiau kaip 30 procentų.
„Laukiami ir tie žmonės, kurie nori pasiankstinti antrąją dozę, nėra jokio skirtumo, nes laukiami visi, kas nori skiepytis. Būtų geras rezultatas, jei pavyktų per dieną viename autobuse tarp 200-300 žmonių paskiepyti“, – sako vakcinavimo koordinatorius Kipras Krasauskas.
Skiepijimo tempams sparčiai lėtėjant, blogėja ir epidemiologinė padėtis. Per parą Lietuvoje užfiksuotas rekordinis naujų koronaviruso atvejų skaičius – 176. Paskutinį kartą šalyje apie 200 atvejų fiksuota birželio 11 dieną. Į raudoną koronaviruso zoną jau pateko Šilutės rajono, Rietavo savivaldybės. Šioje zonoje atsidūrė ir Klaipėdos miestas.
Pasak mokslininkų, jei situacija toliau nesikeis, eksponentinis augimas išliks, Lietuva jau rudenį turės ne kelis šimtus, o kelis tūkstančius naujų COVID-19 atvejų.
„Euromonitor“ duomenų analitikas Vaidotas Zemlys-Balevičius tvirtina: „Mes vakcinuojame po 5 tūkstančius žmonių per dieną. Tie skaičiai nepasikeis, tai reiškia, kad tas 70 procentų augimas gali tęstis iki rugsėjo ir paprasta aritmetika rodo, kad mes turėsime savaitinį vidurkį kažkur netoli 2000.“
Žmonėms vangiai skiepijantis, Seimo Pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen tikina, kad ne visos priemonės išbandytos. Anot jos, žmonės galėtų dalyvauti loterijoje ir laimėti piniginius prizus.
„Tai gali būti šimtai, tūkstančiai eurų – susitarimo reikalas. Tai gali būti veiksmingesnė priemonė nei draudimai ar pasirinkimų siaurinimas, ko rudenį neišvengsime“, – sako Seimo pirmininkė.
O sveikatos apsaugos ministras iki šiol nenoriai kalbėjęs apie piniginę paskatą už skiepą, dabar jau toną švelnina.
„Visi pasiūlymai yra svarstytini, visi įgyvendinami, svarbu, kad ta priemonė padėtų skiepytis“, – sako Arūnas Dulkys.
Tiesa, nuolatos dėl vangaus gyventojų skiepijimo kritikuojamas ministras Dulkys siunčia žinutę nepasiskiepijusiems žmonėms. Ateityje, pasak ministro, tokie asmenys neteks privilegijų, kurias turi skiepą gavę asmenys, ir negalės lankytis kavinėse, restoranuose, ligoninėse. Karantinas gali būti taikomas nepasiskiepijusiems asmenims.
„Išauga sergamumo rodikliai, jūs norite lankyti gydymo įstaigas, artimuosius, turite Galimybių pasą – ne, tai negalėsite lankyti. Mes turime jausti atsakomybę. Judėjimas, dalyvavimas renginiuose“, – teigia A. Dulkys.
Jau kitą savaitę revakcinuotis galės asmenys su nuslopintu imunitetu – onkohematologiniai, dializuojami pacientai, žmonės po transplantacijos. Tiesa, kada reikės trečios dozės likusiems gyventojams, kol kas dar neaišku. Ministro teigimu, tam, kad rudenį mokslo metus Lietuva pasitiktų su visuotiniu imunitetu, kiekvieną dieną reiktų paskiepyti apie 7 tūkstančius žmonių.