Laidų vedėjui Jurui Jankevičiui jau metus tenka naudotis štai tokiu moderniu išmaniuoju elektros skaitikliu. Vyrui jį įrengė valstybinė įmonė „ESO“, mat jis įsigijo dalį saulės elektrinės. Tačiau Juras mano, kad naujasis skaitiklis, o tiksliau jį aptarnaujanti įmonė „ESO“, pažeidžia Juro teisę pasirinkti, kas ir kiek gali turėti apie jį informacijos.
J. Jankevičius teigia: „Skaitiklis renka krūvas informacijos apie vartotoją. Kada namie, kada ne ir apytiksliai, ką jis veikia tuo metu. Skaitiklis renka informaciją valandos tikslumu ir tu gali už praeitus 2 metus turėti visą informaciją, kurią valandą kiek naudoji elektros.“
Juras jau ne vieną mėnesį raštais reikalauja bendrovės kasvalandinę informaciją apie jo elektros vartojimą ištrinti, tačiau nesėkmingai. Taip pat nesėkmingai jis mėgina atsisakyti šio skaitiklio.
„Jei sugretinamos kitos duomenų bazės su šita, naršymo internete meta duomenys, mobiliojo telefono metaduomenys, kaupiami be teismo sankcijos institucijoms. Sugretinus tas bazes apie žmogų galima sužinoti daugiau nei jis pats apie save žino“, – sako J. Jankevičius.
„ESO“ vadovams ir energetikos ministrui tokie priekaištai dėl asmeninių duomenų kaupimo – nė motais.
„Duomenys tvarkomi kaip nustatyta teisės aktuose. Tiekėjas turi žinoti jo duomenis, pašaliniams asmenims, kas neturi teisės, duomenys nėra atskleidžiami“, – sako Mindaugas Keizeris, „ESO” valdybos pirmininkas,
Energetikos ministras Dainius Kreivys tvirtina: „Aš šitoje vietoje nematau didelių rizikų. Turint omeny griežtą Europos duomenų apsaugos reglamentavimą.“
Valstybės įmonė „ESO“ pristato štai šiuos dar naujesnius skaitiklius, kuriuos pradės įrenginėti šių metų pabaigoje. Per artimiausius trejetą metų tokius išmanius skaitiklius žada įrengti daugiau kaip milijonui vartotojų. Jie leis stebėti, kada ir kiek suvartojate elektros bei atsisakyti nereikalingo elektros ir pinigų švaistymo. Tokiame skaitiklyje yra sumontuota mobilaus telefono kortelė, kuri 5G tinklu kartą per parą, o prireikus ir dažniau, siunčia duomenis elektros tiekėjui.
„Bitė“ atstovas Gintas Butėnas sako: „Žmonės gali nebijoti, jei skaitikliai atsiras pas juos. Nereikia interneto, sukti galvos, kaip prijungti. Jis įsijungs trumpą laiką, nusiųs keletą bitų ir išsijungs ir bus ramybės zonoje.“
Tiesa, tokie skaitikliai kainuoja. Milijoną du šimtus tūkstančių skaitiklių „ESO“ planuoja įrengti už 147 milijonus eurų. Išeina, kad kiekvienas skaitiklis su įrengimo darbais atsieis po 123 eurus. Ir šios išlaidos bus įtrauktos į kiekvieno mūsų mokamą elektros tarifą.
Tačiau energetikos reguliavimo tarybos atstovas Renatas Pocius sako: „Įtaka tarifui minimali, 0,05 ct už kW skirstymo dalyje. Galutiniame tarife neženklu, o naudos pakankamai didelės.“
Tačiau valdininkai įtikinėja, kad išmaniuosius skaitiklius vis tiek verta naudoti. Jie leis ne tik kas valandą stebėti ir keisti savo elektros įpročius, bet ir nebereikės nurašyti ir deklaruoti kas mėnesį rodmenų.
Skaitiklis duomenis apie suvartotą elektrą pats nusiųs tiekėjui, kuris atsiųs jums sąskaitą. „ESO“ skelbia, kad naujųjų skaitiklių iki 2023 metų pabaigos sulauks visi komerciniai vartotojai ir apie pusė gyventojų, tai yra tie, kurie sunaudoja daugiau kaip tūkstantį kilovatvalandžių elektros per metus, vidutiniškai apie 80 kilovatvalandžių per mėnesį. Nuo 2024 m. išmaniuosius skaitiklius „ESO“ ketina pradėti įrengti ir visiems likusiems gyventojams.