Ratų montavimas jau pabrango dešimtadaliu, o dar labiau pinigines patuštinti teks tiems, kuriems reikia ir naujų padangų. Servisų atstovai tikina, kad jau ką tik pabrangusių padangų kaina artimiausiais mėnesiais gali kilti net ne sykį – ir balandį, ir gegužę.
Gamtos ratui apsisukus – metas ir kitiems ratams mašinai. Balandžio pirmoji dar tik rytoj, tačiau servisų darbuotojai jau pluša. Dalis vairuotojų naktinių šalnų ir sniego nesibaimina: „Todėl, kad paskui labai didelės eilės ir labai tikiuosi, kad orai bus geri.“
Tačiau, kaip ir reikėjo tikėtis, už padangų keitimą ir montavimą teks pakloti daugiau. Tai patvirtina Panevėžyje kalbinti ir didesnių, ir mažesnių servisų atstovai.
„Paslaugų kainos apie 10-15 proc. pakilo. Tarkim, 15 dydžio padangų komplektą buvo galima pasikeisti už 20–25 eurus, dabar – nuo 25 prasideda kaina“, – sako padalinio vadovas Aivaras Valentinavičius.
„Ryškiai pabrango. Ir montavimas pabrango 5 eurais. Kas buvo 25 – dabar 30. Kas buvo 30 – dabar 40“, – teigia savininkas Aretas Juodikis.
Vilniuje pasikeisti standartinio dydžio padangas kainuoja 35 eurus ar daugiau. Vieno iš servisų atstovas tikina, kad mažesnėms padangoms paslaugos kaina beveik nesikeitė, tačiau perauti didesnius ratus jau kainuoja penkiais ar dešimt eurų brangiau. Dar labiau išsipūtė pačių padangų kainos, ypač – pigiausių. Skirtumas tarp pigiausių ir vidutinės klasės padangų beveik išsitrynė: „Tarkim, pigesnis variantas kainuoja 65 eurai, vidutinė klasė – 68. Vartotojai, kurie rinkosi pigesnę prekę, labiausiai pajus pabrangimą.“
Pasak Andžejaus Machnevičiaus, gerų žinių nėra – padangos šį sezoną jau pabrango dešimtadaliu. Ir tai – ne riba.
„Kas nori nusipirkti pigiau, reikėtų pirkti jau dabar, nes didieji gamintojai žada brangimą nuo 6 iki 14 proc. ir netgi prognozuojama, kad brangimai bus du – nuo balandžio pradžios ir nuo gegužės pradžios. Pagrindiniai gamintojai tiesiogiai mums brangins padangas, tai visa kaina atsilieps vartotojui“, – kalba A. Machnevičius.
Taigi, iš viso pavasarį padangos gali pabrangti net daugiau nei penktadaliu.
„Manau, kad didės. Nes ir metalo kaina, viskas brangsta“, – sako A. Juodikis.
Kainų šuolio priežastis ta pati, kaip ir kitų gaminių ar detalių visame pasaulyje – žaliavos.
„Padangos reikalauja milžiniškų energijos resursų, logistikos grandinės, deja, sutrūkinėjusios, logistika irgi nepinga“, – aiškina A. Machnevičius.
Gyventojai sako, kad tokie pokyčiai jų nestebina:
„Nieko nepadarysi, infliacija, kainos auga. Reikia susitaikyt, dėl saugumo reikia investuoti.“
„Pernai pakeitimas kainavo 30. Jei 5 eurais pabrango, kadangi viskas brangsta, nori važiuoti, turėsi mokėti. Žinoma, jei pats nesugebi susitvarkyt.“
„Viskas brangsta. Duona, cukrus, viskas brangsta, ką darysi.“
„Kažkiek pabrangę, bet kad labai daug, tikriausiai ne.“
Tiesa, nors nemažai didžiųjų gamintojų veiklą vykdė Rusijoje ir dėl karo bei sankcijų gamybą ten stabdo, padangų stygiaus artimiausiu metu esą neturėtų būti. Vasarinių padangų užsakymai atlikti gerokai iš anksto. Pritrūkti esą gali nebent didesnių išmatavimų padangų. Dėl augančios paklausos gamintojai ne visada spėja tiekti ir apavo elektromobiliams.
O aplinkosaugininkai ir gamintojų asociacija neatsakingus vairuotojus ragina liautis senomis padangomis atsikratyti pamiškėse. Padangos yra daugiau nei šimtą metų ir skleidžia nuodingas chemines medžiagas, tad reikia nepatingėti jas nuvežti ten, kur pridera.
„Savivaldybių įrengtos stambių gabaritų aikštelės iš gyventojų priima iki 4 vienetų senų padangų nemokamai. Jeigu aš padangas keičiuosi servise, iš manęs turėtų paimti senąsias padangas nereikalaujant mokesčio“, – sako gamintojų ir importuotojų asociacijos vadovė Asta Pakštaitė-Marcinkienė.
Kasmet gamintojai ir importuotojai į Lietuvą įveža po 30 tūkst. tonų padangų. Dar apie 9 tūkstančiai tonų čia patenka kartu su automobiliais.