Policija primena, kad nepasikeitę padangų vairuotojai rizikuoja gyvybe, gresia ir netekti techninės apžiūros talono ir susimokėti baudą. Be to, įvykus avarijai dėl netinkamų padangų draudikai gali mažinti išmoką. O suskubusius į servisus vairuotojus šiemet pasitinka išaugusios kainos – ir paslaugų, ir pačių padangų.
Panevėžietis Mindaugas nučiuožti į griovį visai netrokšta, nes ir pats savo kailiu patyrė, ką tai reiškia.
„Ir aš pats buvau nulėkęs nuo kelio vien dėl to, kad buvo ne tokios padangos. Nupirkome naujas, žmona dirba, aš nedirbu, reikia pakeisti.“
Vietoje universalių padangų Mindaugo mašina tuoj apsiaus žiemines.
„Žieminės padangos turi būti naujos, nes važinėti tik 2–3 sezonus“, – sako Mindaugas.
O laukia eilėje panevėžietis jau daugiau kaip valandą. Kaip ir kiti čia paskutinę dieną prieš lapkričio 10-ąją susirinkę vairuotojai. Nuo trečiadienio išvažiuoti į gatvę vasarinėmis padangomis nebegalima. Pirmieji klientai į eilę čia stojo dar prieš aštuntą, servisui net neatsidarius.
„Gal pusantros valandos jau. Reikėjo anksčiau, bet šiandien tokia laisvesnė diena“, – kalba Mindaugas.
Žmonės tikina, kad iki šiol neskubėjo, nes nesirodė ir žiema. O šiąnakt jau spustelėjo šaltukas.
„Kad dar nebuvo poreikio, nei šalčio, nei sniego, nei šlapdribų.“
„Spėk dirbt, kaip sako. Pasakė, kad plikledžiai ant viadukų, tai suskubo žmonės“, – kalba savininkas Aretas Juodikis.
Panašus vaizdas ir Vilniuje. Ir čia padangų pardavėjai pastebi, kad žmonėms labiau rūpi ne Kelių eismo taisyklėse įrašyta lapkričio dešimtoji, o koks oras už lango.
„Didesnis srautas yra, kai artėja šaltis. Terminas terminu, bet žmonės vadovaujasi šalnomis. Šalta, šilta. Vėl eilutė pamažėjo – pašiltėjo oras“, – teigia padalinio vadovas Andžej Machnevič.
Sostinėje vairuotojai laukia dar ilgiau.
„Dvi su puse valandos. – Ilgokai. – Spėjau visą internetą perskaityti du kartus, taip.“
„Tokiu laiku tik pavyko užsiregistruoti. – Kokia eilė buvo? – Registravausi prieš tris savaites gal.“
Ne tik laukti tenka ilgai, bet ir mokėti brangiau. Tiek regione, tiek Vilniuje paslauga pabrango euru–dviem už vieną padangą.
„Pabrango, aišku, medžiagos brangsta, ir čia turi brangti. Į minusą juk nedirbsi. 5–10 eurų. Kas buvo 20, dabar 30“, – sako savininkas Aretas Juodikis.
„Pakilo pačios medžiagos – ventiliai, svareliai, kažkiek algos pakilo. Bet keitėsi nežymiai – euras–du prie rato. Vienai mašinai kažkur 34 eurai“, – teigia A. Machnevič.
O kiek atsieis pačios padangos? Padalinio vadovas aiškina, kad vidutiniškai viena padanga per sezoną pabrango penkiais eurais. O ar lentynas ištuštino pasaulinis žaliavų trūkumas, atsakymas esą – ir taip, ir ne.
„Nėra pasirinkimo tarp 10 variantų, gal bus 5 variantai tiktai. Bet kiekis nenumaldomai mažėja, neaišku, ar gamyklos spės pagaminti. Klausimas, kiek bus norinčių. Gal savaitei užteks, gal mėnesiui“, – kalba A. Machnevič.
Beje, vien pasikeisti ratus neužtenka. Techniškai netvarkingu automobilis laikomas ir jei protektoriaus gylis nesiekia trijų milimetrų.
„Pirmiausia reikėtų kalbėti nepričiupus kas gresia – nepasikeitus vasarinių padangų gali atsitikti nelaimė ir vairuotojas rizikuoja didžiausiu savo turtu – sveikata ir gyvybe. O jeigu būtų sustabdytas policijos ir nebūtų įvykdęs reikalavimų – jam grėstų prarasti techninės apžiūros taloną“, – komentuoja kelių policijos viršininkas Vytautas Grašys.
Ir bauda iki keturiasdešimties eurų. Kol kas specialių reidų padangoms tikrinti policija neplanuoja, nebent prasidėtų plikledžiai. Pareigūnai ragina ne tik netapti pavojumi sau ir kitiems, bet prisiminti ir kitas užduotis prieš žiemą.
„Reikėtų pasirūpinti ir automobilio šviesomis – ar jos tinkamai veikia, pažiūrėti, ar langų plovimo skystis ne vasarinis“, – teigia V. Grašys.
Be to, jei dėl padangų kaltės sukelsite avariją, apie draudimo išmoką, tikėtina, teks pamiršti.
„Jei keliaujate ir patekote į eismo įvykį dėl to, kad sumažėjo jūsų stabdymo kelias slidžiu keliu, tuomet padangos galėtų būti laikoma priežastimi šitam įvykiui. Ir draudikas, policija galėtų nustatyti, kad tai yra priežastis ir draudikas galėtų mažinti išmoką“, – komentuoja „Lietuvos draudimo“ atstovė Rolanda Lipnevičiūtė.
Tačiau ir tinkamai paruošus automobilį žiemai ekspertai primena gatvėse neįsijausti – vos pašalus ar pasnigus avarijų padaugėja 70-80 procentų.