Tragišką vaikelio netekties istoriją Margarita ir Donatas papasakojo laidoje „Prieš srovę“.
Vilniečiai Donatas ir Margarita susituokė prieš 7 metus. Iš karto susilaukti vaikų pora neplanavo. Kaip ir daugelis jaunų žmonių, iš pradžių jie norėjo pagyventi sau – pakeliauti, įsitvirtinti savo karjerose ir suspėti pasistatyti erdvius namus su nuosavu kiemu, kad judviejų atžaloms būtų kur žaisti.
Pasiekę karjeras ir susikūrę jaukius namus, sutuoktiniai ėmė laukti savo mažojo stebuklo. Donatas ir Margarita savo mažyliui jau buvo sugalvoję vardą – Liutauras. Tačiau išsvajotoji šeimos laimės akimirka – susitvarkius darbus ir namus pasitikti į šį pasaulį ateinantį kūdikį – Kauno „Krikščioniškuose gimdymo namuose“ virto katastrofa, arba kaip Margaritai aiškino daktarė – „mistika“.
„Jie pirmas paras vengė, net į akis nežiūrėdavo. Atėjo ta gydytoja, kuri mane priėmė ir aš jos klausiu: „tai kokia ta mirties priežastis? Kodėl mūsų sūnus mirė?“. Ji taip skėstelėjo rankomis ir sako: „čia, žinokit, magiška, mistiška mirtis“, – pasakojo Margarita.
Žinojo apie komplikacijas
Anot Margaritos, net gimdymo stalo atramos buvo sulūžusios, todėl jos kojas gimdymo metu laikė jos vyras ir ligoninės valytoja, o prietaisas, skirtas fiksuoti vaisaus širdies dūžius, nesilaikė ant gimdyvės pilvo ir galiausiai išvis nukrito.
Tiesa, gydytoja su akušere vis tik spėjo atbėgti iš kitos palatos ir kūdikis mirė ne todėl, kad jam gimus gimdykloje nebuvo nieko, išskyrus gimdyvės vyrą ir valytoją. Mažylis mirė dėl kitos priežasties – jo kaklą buvo apsivijusi virkštelė ir jis užduso jau gimdymo takuose.
Margarita teigė, kad gydytoja žinojo, jog kūdikiui apie kaklą apsivijusi virkštelė, tačiau ši ramino gimdyvę, kad čia nieko tokio.
„Žinojau, kad kreivas gimdos kaklelis, kad nusimato sunkus gimdymas, kad apie vaiką apsivyniojusi virkštelė. Ir gydytoja ramiai sako, kad nėra medicinoje termino „kreivas gimdos kaklelis“ ir viskas yra gerai. O kad virkštelė apsivyniojusi, tai kas antras, kas trečias atvejis, nereikia išsigąsti, viskas tvarkoje.
Ji patikrino mano pulsą, patikrino vaiko širdelę, padarė echoskopą, matė, kad yra apsivyniojusi virkštelė ir iš tikrųjų mane nuramino. Ir tuo metu man to labai reikėjo, nes aš buvau labai išsigandusi“, – prisiminė Margarita.
Liko su vyru ir valytoja
Vardan vaiko saugumo, moteris prašė Cezario pjūvio, tačiau gimdymą priėmusi gydytoja nusprendė, kad tam dar ne laikas, o gimdyti visuomet geriau natūraliai. Cezario pjūvis nebuvo padarytas, kūdikis gimė natūraliai, tačiau jau negyvas. „Užduso gimdymo takuose“, – tokią mirties priežastį vėliau konstatavo ekspertai.
Margarita su didžiausiu siaubu prisimena ne tik kūdikio mirties akimirkas, bet ir ilgas valandas prieš tai – beveik 3 paras trukusį gimdymą, kai tragedijos dar buvo galima išvengti. Moteris pasakoja ne tik apie iš gimdyklos lemiamu momentu išbėgusias gydytojas ir akušerę.
„Vienu momentu, kai vyko gimdymas, mes likome gimdykloje vieni. Jau finaliniai stūmimai. Aš išsigandau, nes gale niekas nestovėjo – kas tą vaiką tada paims? Nei akušerės, nei ginekologės nėra. Yra valytoja ir mano vyras. <...> Kitoje palatoje moteris gimdė ir jos išėjo ten. Kiek laiko jų nebuvo – aš nežinau. Man tai tuo metu atrodė amžinybė. Ir ta baimė, viskas.
Jos grįžo ir prasidėjo finalinis gimdymas. Pagimdžiau aš tą sūnelį, akušerė paėmė jį ir sako: „va ko tu toks uždusęs“. Jis gimė su apsivyniojusia virkštele, kas buvo žinoma nuo pat pradžių. Tada aš mačiau, kaip ginekologė visa pabalo. Akušerė veiksmus darė. Ne gydytoja, o akušerė. Ji pradėjo masažuoti vaiką, o gydytoja kažkuriuo momentu tiesiog stovėjo nuščiuvusi ir nieko nedarė“, – nesulaikydama ašarų apie gimdymą pasakojo Margarita.
„Ji visą tą laiką prašė sūnaus. „Liutauras valgyti nori, prašau, paduok“. Kitoje palatoje verkė ką tik gimęs vaikas ir visą tą laiką Margarita prašė sūnaus, o aš tiesiog bejėgis bandžiau nuraminti, kad viskas yra gerai, reikia ilsėtis ir išsimiegoti.
Kai mes ją pasodinome į vežimėlį ir vežėme į kambarį, ji visą laiką buvo ištiesusi rankas lyg laikytų sūnų ant rankų. Buvo be proto sunku suprasti, kad mes jo neturime“, – akimirkas po gimdymo su ašaromis akyse prisiminė Donatas.
„Gynybinė medicina“
Gimdykloje gimdymo metu šalia Margaritos visą laiką buvo jos vyras Donatas. Šiandien, ieškant kūdikio mirties priežasties ir atliekant tyrimą, – tai papildomas svarbus informacijos šaltinis ir liudininkas. O jei kas nors norėtų paslėpti savo kaltę, Donatas – rimta kliūtis.
„Ikiteisminis tyrimas yra tam, kad būtų nustatyta, ar buvo kokybiškai suteiktos medicininės paslaugos. Akreditacijos tarnybos ataskaitoje yra parašyta, kaip gerai medikai supildė dokumentus, koks sveikas buvo vaikas, kokia gera buvo Margaritos būklė. Bet nėra kalbama apie tuos faktus, kad akivaizdžiai buvome palikti vieni palatoje su valytoja.
Įsivaizduokite, jei vyktų operacija, chirurgas ir visas personalas vidury operacijos išeina, ir lieka žmogus, kuris ką tik stovėjo su šluota ir valė palatą. Čia sveiku protu nesuprantami dalykai. Šitas dalykas akreditacijos tarnybai neužkliūna. Kaip gali tikėtis kitokio rezultato, jeigu vyksta finalinis gimdymo etapas ir nėra jokio mediko, kuris gali stebėti vaiko duomenis?“ – kalbėjo vyras.
Šiandien teisingumo ieškantys mirusio kūdikio tėvai iš paskutiniųjų stengiasi bent kažkaip ištverti skaudžią netektį. Tačiau druską ant žaizdos beria šio tragiško įvykio teisinė pusė. Margaritą ir Donatą šioje byloje atstovauja advokatė Ieva Darandė.
„Lietuvoje dar yra išlikę ir, ko gero, dar kurį laiką bus gynybinė medicina. Tai yra, kai sveikatos priežiūros sektorius iš principo nebendradarbiauja, ginasi bet kokia kaina, o ne siekia iš tikrųjų išsiaiškinti, kas įvyko ir galbūt iš to pasidaryti išvadas, valstybės lygmeniu priimti prevencines priemones ir panašiai, kad tai nepasikartotų ateityje“, – kalbėjo teisininkė.
„Objektyvumą rasti sudėtinga“
Gimdymo namuose mirusio kūdikio mirties aplinkybių tyrimas vyksta jau daugiau nei metus. Tragedija įvyko praėjusių metų vasarą. Tad šiandien Margaritos ir Donato pirmagimui būtų vieneri. Tačiau net šitiek laiko vykstančio ikiteisminio tyrimo rezultatai vis dar neaiškūs, o kaltieji nerasti.
Šita padėtis primena advokatės I. Darandės ištartą terminą „gynybinė medicina“. Teisininkai yra bejėgiai nustatyti, kaip vyko gimdymas, ar viskas padaryta laiku, ir ar padaryta viskas, kas būtina. Teisininkai tokiose medicininėse bylose visuomet remiasi medikų ekspertų padarytomis išvadomis.
„Iš gydymo įstaigos nėra jokio bendradarbiavimo. Užklausimai pateikiami su labai trumpais klausimais, bet atsakymo į juos negauname mėnesį ir daugiau. Visa tai parodo tą siekį nekomunikuoti.
Medicinos teisėje dirbu daug metų, tai tas stipriai jaučiasi. <...> Teisės procesas reikalauja objektyvumo, išsamumo, visapusiškumo. Tą objektyvumą rasti sudėtinga, kadangi tai reiškia, kad turi rasti nesusietą asmenį, bet specialistą, kuris supranta ir nebijo“, – kalbėjo advokatė.
Laidos „Prieš srovę“ žurnalistė susisiekė ir su „Krikščioniškųjų gimdymo namų“ vadovu Virginijumi Rudzinsku. Tačiau telefoninis pokalbis buvo trumpas.
„Mes dabar šnekame apie nieką. Jeigu ligoninės atstovai spaudai turės ką pasakyti, jie pasakys. Jūs, žurnalistai, aišku, dirbate savo darbą, bet jūs įeinate į tyrimo vidurį ir norite kažkokių išvadų. Tegul viską atsako institucijos, kurioms priklauso“, – daug nekomentavo V. Rudzinskas.
Daugiau sukrečiančios istorijos detalių sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Laidą „Prieš srovę“ žiūrėkite kiekvieną antradienį 20:00 per TV3 televiziją.
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Prieš srovę“.