Aiškią politinę žinią Kirkorovas savo gerbėjam siunčia ne tik balsuodamas, bet ir koncertuodamas Kremliaus užgrobtame Kryme. Ir ne tik. Su malonumu jis palaiko ir krauju susitepusį Aliaksandrą Lukašenką – net palaikančią dainą apie meilę diktatoriui sudainavo, kai jo smogikai bananais daužė protestuotojus.
Tačiau skirtingai nei Olegas Gazmanovas, Kirkorovas neįrašytas į nepageidaujamųjų Lietuvoje sąrašą. Tad jo keliones ir koncertus Lietuvoje bent jau kol kas sustabdo tik karantinas. Kaip ir dar vieno atlikėjo – Michailo Šufutinskio pasirodymą. O štai organizatoriams už nukeltus tokių kultūros „guru” koncertus Lietuvoje mūsų šalis dar ir kompensaciją išmokėjo – įmonėms „Bravo events” ir “Mon voyage” Lietuvos Kultūros taryba atriekė trisdešimt tūkstančių eurų.
Lietuvos kultūros tarybai tuomet vadovavo dabartinė kultūros viceministrė Daina Urbanavičienė. Šiandien valdininkė tik laiške apgailestauja dėl padėto parašo po sprendimu skirti pinigus įmonėms, kurios į mūsų šalį veža Rusijos propagandinę muziką.
„Nuoširdžiai apgailestauju dėl susidariusios situacijos. Man dirbant Lietuvos kultūros tarybos pirmininke, skirstant subsidijas kultūros ir meno renginių organizatoriams pagal programos sąlygose nurodytus reikalavimus, buvo vertinami tik ekonominiai ir teisiniai aspektai. Galiu pasakyti, jog šiame kontekste minimų atlikėjų mintys ir veiksmai prieštarauja Lietuvos kultūros tarybos bei Lietuvos visuomenės vertybėms ir šios įstaigos konkursuose, tai yra, tose finansavimo priemonėse, kuriose atliekamas ekspertinis vertinimas, finansuoti nebūtų (galima - aut. past.)“, – sako viceministrė Daina Urbanavičienė.
Kultūros tarybos komunikacijos koordinatorė paantrina.
„Tai buvo skubi pagalbos priemonė atšauktų, perkeltų ar koreguotų dėl aplinkybių susijusių su pandemija, renginių organizatoriams. Dėl to vertinant pateiktus prašymus, buvo vertinami tik patys prašymai, kartu su jais pateikti dokumentai, įrodantys patirtus nuostolius. Neskirti subsidijų minimiems organizatoriams teisinio pagrindo tiesiog nebuvo“, – pasakoja komunikacijos koordinatorė Goda Dapšytė.
Tačiau politikos apžvalgininkai žvelgia plačiau. Proputiniškos politikos šalininkai į Lietuvą braunasi ne tik pinigų užsidirbti, o ir propagandiniais tikslais. O mūsų šalies valdžia dar ir sumoka kompensaciją įmonėms už tai, kad šiems nepavyko užsiimti propaganda.
„Atlikėjus, tos populiariosios kultūros žmones, į Lietuvą ir kitas šalis veža ne šiaip sau. Tam yra skiriamas valstybinis finansavimas. Tai yra, kaip ir minėjau, hibridinio karo, kuriuo kariaujama prieš Lietuvą dalis. Viso šito tikslas yra išlaikyti Lietuvą ir kitas šalis aišku, toje kultūrinėje, ir informacinėje erdvėje, kuri yra ta buvusi Sovietų sąjungos erdvė“, – teigia politikos apžvalgininkas Marius Laurinavičius.
Seimo Kultūros komiteto pirmininkas stoja ginti Kultūros tarybos ir akmenį meta į buvusios valdžios daržą.
„Tai nebuvo Kultūros tarybos meninio projekto finansavimo turinys, o buvo automatinis pinigų padalijimas tiems, kurie nukentėjo arba patyrė kažkokias išlaidas. Bet tam faktui nebuvo skiriamas joks ekspertinis vertinimas. Ką kultūros taryba visada visais atvejais privalo daryti. Jie veikė pagal kultūros ministro nurodymą. O tai reiškia, ir pagal vyriausybės nurodymą. Tai buvo politinis aktas, politinis pavedimas“, – kalbėjo Seimo narys Vytautas Juozapaitis.
O Seimo pirmininkė žeria pažadus, kad Putiną liaupsinantys muzikantai Lietuvoje ir iš viso taps persona non grata.
„Sprendimas buvo priimtas dar prieš tai buvusios Vyriausybės. Na, mano manymu, tokiems atlikėjams Lietuvoje ne vieta. Ir aš viliuosi, ir esu beveik įsitikinusi, kad tiek kultūros ministras, tiek ir naujoji vyriausybė padarys viską, kad jie čia nekoncertuotų“, – sako Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Įmonės, kurios gavo vienkartinę išmoką šiandien nei telefonu, nei elektoninais laiškais – nepasiekiamos.