Daugiau apie tai – laidos „Karštai su tv3.lt“ reportaže.
Alytiškės Aušros Petkevičienės namuose dedasi keisti dalykai. Nors galingų elektrinių aparatų neturi, elektros skaitiklis kas mėnesį prisuka kosmines sąskaitas.
„Prisukam apie 1100-1200 kilovatų. Dabar sąskaita už kovą atėjo 287 eurai. Jei vyras minimumą gauna, čia pusė vyro atlyginimo, o dar gyvent...“, – sakė moteris.
Kaip keturių asmenų šeima gali tiek per mėnesį elektros pripleškinti, nesupranta nei Aušra, nei elektrikai.
„Skambinau „Litesko“ prieš porą metų, tai paklausė, kokia čia įmonė, nes žmogus gi nemato per telefoną. Pasakiau, kad tėvų skydinis, 100 kvadratų nesiekia, keturių kambarių, sako, kad negali tiek būt, žiūrės iš savo pusės. Visi už galvos susiėmę – ką tu ten darai? Žolę gal, kanapes augini? Niekas netiki“, – pasakojo alytiškė.
Galbūt mažiau mokėti už elektrą Aušra galėtų, jei pasikeistų planą į pigesnį. Tik moteris net neįsivaizduoja, kiek pagal sutartį jai kilovatvalandė kainuoja.
„Nežinau, nelabai ir gilinausi. Nuvažiavau pas draugę į Vilnių, prisijungė prie sistemos, parodė, kokie pakilimai, kaip tu gali pasitikrinti, bet kas iš to? Parvažiavau ir pamiršau, kur ten ką rodė“, – sakė Aušra.
Ir tokių, nežinančių, kokiu tarifu moka už elektrą – daugybė. Tačiau dabar pats laikas pasidomėti, nes elektra seniai atpigusi, o žmonės už ją permoka.
„Jeigu jūs turite aukštesnę kainą nei 30 centų, kai kurie net 40 centų turi, tai nieko nelaukit. Galit su tuo pačiu tiekėju persirašyt į daug geresnę kainą. Jei po kiek laiko nepatiks, vėl persirašysit“, – patarė energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas
„Yra likę 8 tūkstančiai vartotojų, kurie moka daugiau nei 56 centus už kilovatvalandę“, – sakė Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius.
Iš viso mokančių daugiau nei 28 centus už kilovatvalandę yra 600 tūkstančių – kas trečias elektros naudotojas.
Visų mokesčių mokėtojų pinigais mokamos kompensacijos – viena iš priežasčių, kodėl žmonės nesirenka pigesnių planų. Juk jie nemoka pilnos sutartyje pasirašytos 40 ar net 50 centų kainos. Kai nemoka – tai ir neskauda. Jie neketina nė piršto pajudinti, nors kai kurie tiekėjai siūlo ir po 24 centus, ir po 21 centą už kilovatvalandę. O pasirinkus biržos planą – ir dar pigiau.
„Ai, ką aš čia bėgiosiu iš vieno galo į kitą. Kaip yra, taip yra. „Ignitis“ pasirinkau, taip ir pasirinkau“, – žurnalistams teigė gatvėje kalbinta moteris.
„Dabar man nereikia, gyvenime nekeisiu. Nei vyro, nei namo nekeičiu. Koks yra gyvenimas, toks ir gerai“, – antrino kita.
Kiek šiemet išmokėta kompensacijų nepriklausomiems tiekėjams už brangius pasirinktus žmonių planus, VERT neatskleidžia – neva dar atliekamas auditas. O tie, kurie dabar taškydami valstybės pinigus nesikeičia elektros planų į pigesnius, vėliau patys gali graužti nagus. Ir tai ne klientus privilioti bandančių elektros tiekėjų grasinimai – panašiai pranašauja ir ekspertai.
„Galime garantuoti, kad iki liepos mėnesio kainos bus gero. Jeigu paskui prasidės didelis susirūpinimas dėl dujų, didelių garantijų, kad mažos kainos išsilaikys – nėra“, – sakė V. Jankauskas.
Elektra gali brangti dėl to, kad dujų poreikis augs. Mat tokios šilto žiemos, kokios buvo pastarosios dvi, nesitikima. Ir spėjama, kad po kovido atsigavusi Kinija naudos daugiau dujų. O kai brangsta dujos, tai iš paskos ir elektra.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 20:00 per TV3 televiziją.
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt“.