Padėtis ten esą prastėja su kiekviena valanda, nes Rusijos kariai užima vis daugiau teritorijos ir visiškai naikina miestą. Pirmosios žinios ir iš rusų rankose atsidūrusio „Azovo“ pulko vado. Jis paskambino žmonai.
Mala Rohanės kaimelis Charkivo srityje – vienas tų, kuriuos Ukrainos pajėgos atkovojo iš okupantų rankų. Dabar Ukrainos gynėjai su savanoriais iš griuvėsių surenka žuvusių Rusijos karių kūnus.
Okupantai buvo užėmę ir Tatjanos namus. Jie ten šeimininkavo tarsi savo namuose. Galiausiai namo grįžusi moteris savo rūsyje aptiko išties nemalonų radinį – rusų kario lavoną.
„Radome jį rūsyje. Panašu, kad jis liko vienas, kai kiti rusų kariai atsitraukė. Labiausiai tikėtina, kad jis nusišovė“, – kalba Ukrainos karys Anton Ivannikov.
Žuvusių karių kūnai kartais naudojami keičiantis belaisviais, kartais – mainomi į ukrainiečių palaikus. Tad savanoriai okupantų kūnus deda į traukinį. Jis netrukus iškeliaus į Kyjivą, kur įsikūrusi derybų dėl mainų komanda.
„Kovo – balandžio mėnesiais mūsų komanda surinko jau daugiau nei 60 kūnų“, – sako A. Ivannikov.
Tuo metu Ukraina sulaikiusi kvapą laukia žinių iš „Azovstalyje“ ginklus sudėjusių Mariupolio gynėjų. Ir, praėjus penkioms dienoms po to, kai gamykloje pasidavė paskutinieji kariai, o tarp jų ir „Azovo“ pulko vadas Denysas Prokopenka, žinių iš jo pagaliau sulaukė žmona Kateryna.
Jai paskambinęs D. Prokopenka tvirtino, kad belaisviai esą laikomi patenkinamomis sąlygomis ir nėra kankinami, o situaciją neva kontroliuoja Jungtinės Tautos ir Raudonasis Kryžius. D. Prokopenka patikino žmoną, kad daugelis „Azovo“ karių laikomi kalėjime Olenivkoje, rusų okupuotame Donecke. Anot jo, nė vienas Mariupolio gynėjas nebuvo išgabentas į Rusiją. Tiesa, neaišku, ar „Azovo“ pulko vadas su žmona kalbėjo laisvai, ar tiesiog sakė tai, ką liepė rusai.
Savo ruožtu okupantų puolimas aplink Severodonecką vis nuožmesnis. Luhansko srities gubernatorius Serhijus Haidajus sako, kad padėtis ten prastėja su kiekviena valanda, nes Rusijos kariai užima vis daugiau teritorijos ir visiškai naikina miestą.
Rusai Luhansko apylinkėse haubicas ruošiasi užtaisyti ne tik amunicija, bet ir raginimais Ukrainos kariams mūšyje dėl Severodonecko kuo greičiau sudėti ginklus, kad jų neištiktų Mariupolio gynėjų likimas.
Slovyanskas, esantis už 80 kilometrų nuo Severodonecko, taip pat išgyvena aktyvų karo etapą. Aidint oro pavojaus sirenoms, žmonės skuba palikti karo zoną. Luhansko regione ne tik nuolat gresia pavojus gyvybei, bet ir trūksta elektros, vandens, o nuo šiandienos visiškai nėra dujų: „Nesibaigiantis miesto apšaudymas. Ištisas dienas šaudė, po pusantros valandos per dieną. Mes visai be miego.“
Sparnuotosiomis raketomis pirmą kartą apšaudyta Zaporižia. Skelbiama, kad okupantai ten sunaikino apie 60 gyvenamųjų namų.
Ukraina teigia, kad Rusija įžengė į aktyviausią karo kovų etapą. Tačiau Rusijos gynybos ministras aiškina, kad Rusija puolimą Ukrainoje neva lėtina, nes daro paslaugą civiliams.
„Kad išvyktų gyventojai iš aplinkinių gyvenviečių, įvedamas tylos režimas ir atveriami humanitariniai koridoriai. Žinoma, tai lėtina puolimo tempą, bet tai daroma specialiai, kad išvengtume civilių aukų“, – teigia Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu.
V. Zelensky tokius pareiškimus pašiepia.
„Rusijoje dar vienas visiškai neadekvatus pareiškimas buvo išsakytas, kad jie neva tyčia lėtina puolimą. Na, tris mėnesius ieškoję paaiškinimo, kodėl per tris dienas nepavyko palaužti Ukrainos, jie nesugalvojo nieko geriau, kaip tik tvirtinti, kad neva planavo tai padaryti“, – kalba V. Zelesky.
Į Ukrainos prašymą atsiųsti jai dar daugiau ginklų reaguoja ir Lietuva. Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos kariuomenė Ukrainai ketina perduoti 20 šarvuotų transporterių, 10 karinių sunkvežimių ir 10 išminavimo darbams naudojamų visureigių.
„Sunkiosios ginkluotės tiekimas Ukrainai – raketų sistemų, tankų, priešlaivinių ginklų ir kitų – yra geriausia investicija, siekiant išlaikyti stabilumą pasaulyje ir bandant užkirsti kelią daugybei sunkių krizių, kurias Rusija dar tik planuoja ar jau išprovokavo“, – tvirtina V. Zelensky.
Beje, Lietuvos iki šiol suteikta karinė parama Ukrainai siekia apie 100 milijonų eurų. Taip pat Lietuvoje jau pradėta mokyti ukrainiečius naudotis vakarietiška ginkluote. Maždaug prieš mėnesį baigėsi pirmieji mokymai, kuriuose parengta 20 prieštankinių sistemų instruktorių.