Antradienį pradėję didžiulį protestą ūkininkai traktoriais užblokavo eismą Vilniaus centre. Jie protestuoja prieš Vyriausybės vykdomą žemės ūkio politiką, padidintą suskystintų naftos dujų akcizą, reikalavimus dėl daugiamečių pievų atstatymo, ragino spręsti pieno krizę ir kitas problemas.
Leidimas ūkininkų protestui išduotas Lietuvos žemės ūkio tarybai. Taryba vienija apie 80 proc. Lietuvos ūkininkų, tad ši akcija nėra tik kelių iš gero gyvenimo neturinčių ką veikti žemdirbių laisvalaikio praleidimo forma.
Įdomus faktas į žemdirbių daržą: protestą organizuojančios Lietuvos žemės ūkio tarybos interneto svetainėje sunku rasti informacijos, dėl ko protestuojama. Aiškių tikslų nėra ir organizacijos feisbuko puslapyje, tik informacija, kad protestas tęsis iki penktadienio. Galbūt logiška būtų prieš protestuojant paaiškinti visuomenei, dėl ko traktoriai balnojami?
Dirba ir nieko neuždirba
„Mes esame antros kartos ūkininkai. Iš tėčio perėmėm dalį ūkio, paskui įkūrėm savo, plėtėm, netvarkingas žemes ir pievas pavertėm dirbamom žemėm. Turim važiuoti į Vilnių todėl, kad dėl techninės klaidos, pievos, kurias sutvarkėm virto daugiametėm pievom. Anekdotas, ne kitaip“, – kalbėjo Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Dainius Sabulis.
„Negalima visko nuleisti ant ūkininko, kuris vėliau pats viską savo lėšomis turi daryti. Reikia suprasti, kad pievos nėra vien tik ūkininko interesas, tai yra visos valstybės interesas. <...>
Visuomenėje pilna mitų apie ūkininkus. Vienas iš jų apie naujus traktorius, atseit ūkininkai suvažiuos su naujais traktoriais, kurie kainuoja po 200 tūkst. eurų. Iš kur jie turi tiek daug pinigų, klausia žmonės, o mes jiems atsakom, kad tie traktoriai yra ne mūsų, tie traktoriai yra banko, mes mokame beprotiškai dideles palūkanas.
Traktorius nėra prabangos prekė, tai yra mūsų darbo įrankis, be jo mes niekaip negalim dirbti savo žemės“, – paaiškino Mažeikių krašto ūkininkas Mindaugas Gudelis.
„Turiu žmoną ir du sūnus. Su tokia situacija, kuri dabar yra man nesinori jų vežti į ūkį, nes jiems ten patinka, bet nesinori, kad jie prisirištų prie jo, nes žemės ūkis – sunkus ir sudėtingas darbas. Kartais privačiam sektoriuj gali daugiau užsidirbt, o čia tu priklausomas nuo gamtos, nuo karo, galiausiai, tampam priklausomi nuo žemės ūkio ir aplinkos apsaugos ministerijos“, – pabrėžė žemės ūkiu besiverčiantis D. Sabulis.
„Žiemos sezonu mano darbo diena prasideda 5 ryto, baigiasi 6 vakaro, apie vasarą net nekalbu, kai yra bemiegės naktys. Nėra jokių garantijų, jokių išeiginių. Dirbi, dirbi, dirbi ir nieko neuždirbi“, – apgailestavo ūkininkas M. Gudelis.
Tuščiomis grįžti neketina
„Aš nesirinkčiau ūkininkavimo iš naujo su tokiom sąlygom. <...> Turiu daug draugų, kurie dirba privačiame sektoriuje ir gyvena geriau nei aš. Jie neturi tiek įsipareigojimų, tiek galvos skausmo, tiek bemiegių naktų ir turi daugiau plaukų ant galvos nei aš“, – pripažino ūkininkas D. Sabulis.
Prasidėjus protestui, prasidėjo ir valdžios atgaila: žemės ūkio ministras jau paskelbė, kad vyriausybė taiso klaidas. O Aplinkos ministro patarėjas Eimantas Norkūnas pripažino, kad padaryta klaida su informavimu dėl saugomų teritorijų.
Galbūt praregėti valdžios vyrus paskatino keli traktoriai su užrašu: „atvežėme šūdo, nes gerai mokate jį malti“.
Protesto mastas pranoko ir pačių organizatorių lūkesčius: į sostinę atvažiavo per tūkstantį traktorių ir kitos sunkiosios technikos.
Ūkininkai ketina nakvoti pas draugus ar gimines, nes sukorę ilgą kelią tuščiomis iš Vilniaus grįžti neketina. Ir nori parvežti ne suvenyrų su Gedimino pilimi, o žinias apie konkrečius Vyriausybės veiksmus.
Laidą „TOP 3“ žiūrėkite pirmadieniais–ketvirtadieniais, 21 val. tik per TV3.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „TOP 3“.