Kalėdinės eglutės viduje netikėtai užsiplieskia ugnis. Nepraeina nė 10 sekundžių, o ji jau bene visa liepsnoja. Netrunka nė minutės, kol ugnis pasiglemžia ne tik visą eglutę, bet ir šalia buvusius daiktus – dovanas ir pliušinį žaislą. Tai – visai neretas reginys. Į iškvietimus dėl užsidegusios kalėdinės žaliaskarės tenka važiuoti ir mūsų ugniagesiams gelbėtojams.
„Kiekvienais metais mes turime keletą tokių gaisrų, kai užsidega elektrinės dekoracijos ir tikrai mūsų pajėgoms yra tekę važiuoti gesinti ir daug kas priklauso nuo to, ar laiku atvažiuoja ir kuo greičiau atvažiuoja ir užgesina, tuo mažesni nuostoliai“, – pasakoja vyriausiasis specialistas Aurelijus Česūnas.
Esą šiuos gaisrus dažniausiai sukelia ir šventes gyventojams sugadina netvarkingos vidaus ir lauko girliandos, petardos.
„Jos yra potencialiai pavojingas dalykas, nes kadangi dėl kibirkščiavimo ir kitų priežasčių gali tiesiog sukelti gaisrą“, – sako A. Česūnas.
Nors dabar puošybai dažniausiai naudojamos LED lemputės, kurios laikomos saugesnėmis nei anksčiau naudotos kaitrinės, jos vis tiek gali tapti gaisro priežastimi.
„Pati ledinė lemputė pagal savo technologiją neišskiria tiek kaitros, kiek anksčiau būdavo naudojamos kaitrinės lemputės, bet nepamirškim apie tai, kad tai pačiai ledinei lemputei yra naudojama ta pati elektros instaliacija, tas pats elektros laidas, kaip ir buvo naudojamas anksčiau kaitrinėm lemputėm. Todėl ir išlieka vis tiek pavojingas momentas tas, kad pats gali būt laidas pažeistas, kibirkščiuoti ar kitaip ten susidaryti trumpas jungimas, ko pasekoje jisai kaistų ir uždegtų eglutę“, – aiškina A. Česūnas.
Būtent trumpasis jungimas tapo ir štai vos prieš keletą savaičių kilusio gaisro Peru prekybos centre „Jockey Plaza“ priežastimi. Matyti, kaip dėl prastos elektros instaliacijos greitai ir smarkiai užsiliepsnoja kalėdinė puošmena. Be to, itin pavojingos ir vis dar puošybai naudojamos žvakės. Jų specialistai rekomenduoja visiškai atsisakyti ir dalijasi kitais patarimais, kurie padės šventes sutikti saugiai.
„Visų pirma, prieš naudojant elektrines girliandas reikėtų patikrinti jų instaliaciją, ar nėra pažeisti laidai, ar viskas yra su jomis tvarkoje. Kitas dalykas yra niekada negalima palikti dekoracijų įjungtų išeinant iš namų, visada išėję išjunkite jas“, – kalba A. Česūnas.
Kabinant elektrines girliandas lauke taip pat reikėtų būti atsargiems.
„Dekoracijos yra skirtos tiek vidaus patalpoms, tiek lauko. Tai jeigu yra skirta vidaus patalpoms dekoracijos, jų negalima naudoti lauke, nes lauke yra tam tikros susidaro oro sąlygos: šaltis, drėgmė, ko pasekoje jos gali užsidegti ir sukelti gaisrą“, – sako A. Česūnas.
O jei lauko girliandas norite palikti įjungtas per naktį, būtinai įsitikinkite, kad gamintojas numatė automatinę išjungimo funkciją. Ne mažiau svarbu ir teisingai rūpintis eglute.
„Taip, jeigu mes lygintume eglutę sausą ir drėgną, kuri yra nuolat laistoma, tai didesnė gaisro kilimo rizika būtų lygiai abiem vienoda, bet gaisro išplitimo atžvilgiu tai sausesnė eglutė žymiai greičiau išplistų ir padarytų daugiau žalos“, – sako A. Česūnas.
Specialistas pataria gerai parinkti vietą eglutei – nestatyti jos šalia pečiaus, židinio ar kito šildymo prietaiso. Taip pat vengti ją statyti prie daiktų, kurie gali lengvai ir greitai užsiliepsnoti. O jungiant papuošimus į elektros lizdą, vengti keletą prietaisų sujungti į vieną ilgiklį.