Situaciją tinklalaidėje „Sukasi pasaulis“ aptaria naujienų portalo tv3.lt žurnalistai Vilmantas Venckūnas ir Martynas Žilionis.
„Karas Ukrainoje prasidėjo 2014 m., kai Ukrainos fašistai žudė rusų tautybės civilius“, – taip kalba R. Fico, kurio vadovaujama partija „Smer“ pagal išankstines apklausas turėtų laimėti šeštadienį vyksiančius Slovakijos parlamento rinkimus.
„Mes esame taiki šalis. Ukrainai nepasiųsime nė vieno šovinio“, – taip jis pareiškė likus daugiau nei savaitei iki rinkimų.
Būdamas Slovakijos premjeru R. Fico neslėpė savo simpatijos Rusijai, dažnai pasisakydavo apie artimus valstybių ryšius. Tiek po 2014 m. prasidėjusio karo Rytų Ukrainoje, tiek po 2022 m. prasidėjusios plataus masto invazijos R. Fico kritikavo Europos Sąjungos sankcijas Maskvai.
Tiek dabartiniai R. Fico pareiškimai, tiek anksčiau transliuoti šilti jausmai Maskvai per daug neturėtų stebinti. Slovakija, iš visų Višegrado šalių, tikriausiai yra labiausiai rusofiliška.
Narystę NATO Slovakijoje remia 61 proc. gyventojų, 69 proc. slovakų mano, kad ginkluotės tiekimas Ukrainai provokuoja Rusiją. Istoriškai Rusija slovakams asocijuojasi su išvadavimu ir slavų tautų draugystę. Slovakija XIX a. vadavosi iš Austrijos-Vengrijos imperijos pančių, tad Rusija slovakams siejasi su jų tautiniu atgimimu.
Ar Europos Sąjunga jau turi nerimauti, kad Slovakija taps dar vienu Kremliaus Trojos arkliu Bendrijoje, panašiu į Vengriją?
„Vengrija gali, ką nori sakyti, bet kai ateina lemiami sprendimai NATO klausimais ar ES klausimais, tai tos mažesnės, mažiau galingos valstybės priversto klausyti galingesnių valstybių: Vokietijos, Prancūzijos, Jungtinių Valstijų. Šiuo atveju, nemanau, kad Slovakija užima itin svarbią ar didelę vietą visoje ES ar NATO, kad jos vidiniai politiniai pasikeitimai lemtų esminius pasikeitimus ES ar NATO požiūryje į Ukrainą“, – kalbėjo M. Žilionis.
„Kai mes kalbėdavome apie Vengriją, tai dienos pabaigoje ji palaiko, bet ji kaip tas problematiškas vaikas, kai jau reikia eiti iš namų, o jis verkia, krenta ant žemės, daužo kumščiais žemę ir spardosi kojomis. Tai išėjimas iš namų užtrunka. Taip ir čia, pats susitarimo procesas užtrunka. Kai mes anksčiau turėjome vieną Vengriją, o dabar gali atsirasti Robertas Fico, kuris susikabins su Viktoru Orbanu už parankių ir dviese galės kaišioti pagalius į ratus“, – samprotavo V. Venckūnas.
Plačiau apie tai – vaizdo ištraukoje, kurią rasite teksto viršuje. O dar daugiau diskusijų apie įvykius ir politinius procesus – pilname „Sukasi pasaulis“ epizode, kurį rasite čia:
ARBA čia:
Kalbėjome apie:
00:48 Intro
01:14 Lenkijos ir Ukrainos kivirčas dėl grūdų
09:24 Ar viską galima paaiškinti Lenkijos rinkimais?
17:23 Lenkai nebeturi, ką duoti Ukrainai
20:34 Turėsime naują Vengriją? Slovakijoje valdžios siekia prorusiškas veikėjas
29:42 Lenkijos valdžia viena ranka grūmojo vokiečiams dėl migrantų, kita ranka dalino afrikiečiams Šengeno vizas
40:48 Komunistai Seime: kodėl mes bijome savo praeities?
54:09 Blinkevičiūtės paradoksas: kodėl politikai Vakaruose sako vieną, o namuose – kitą