„Perlas energija“ savo klientams jau žada mokėti kompensacijas, jei kito tiekėjo elektra bus brangesnė. Elektros rinkos liberalizaciją kritikuojančių socialdemokratų diskusijoje jau liejasi keiksmažodžiai – emocijų namuose netyčia nebesuvaldė Rasa Budbergytė.
Prie „Ignitis“ padalinio Šiauliuose – tebesitęsia klientų apgultis, nors viską galima padaryti internetu. Iki ESO paskelbto termino pabaigos pasirinkti kitą nepriklausomą tiekėją apgautiems „Perlas energija“ klientams beliko vos dvi dienos.
Žmonės teisinasi dėl tarifų ir tvarkų painiavos delsę tris savaites apsispręsti ir piktinasi, kad Vyriausybė juos verčia skubėti, rinktis brangesnius elektros planus, gaišti laiką, eilėse stovėti 2 ir daugiau valandų:
„Kodėl tempėm? Labai greitai viskas baigėsi ir prasidėjo.“
„Pabandysim, pastovėsim, jei ne, paliksim po atostogų.“
„Biurokratija – atnešk, ateik.“
„Siuntėm laiškus 3 kartus, butas Vilniuj, namas Pakruojy, reik važiuot patiem.“
ESO skelbia, kad iš 180 tūkst. „Perlas energija“ klientų 60 procentų taip ir nepasirinko kito tiekėjo, taigi tokių vartotojų – apie 110 tūkst.
„Raginame 1 ir 2 etapo klientus įsivertinti galimybę pasirinkti naują tiekėją, valstybė užtikrins paramą, bet reikia pasilyginti, ar dabar renkantis tiekėją ir fiksuojant kainą nebus geriau nei tą darant žiemos pradžioje“, – teigia ESO atstovas Paulius Kalmantas.
ESO primena, kad Perlo klientai, pavėlavę iki sekmadienio pasirinkti kitą tiekėją, rugsėjį gaus garantinį elektros tiekimą iš ESO, o spalį – gruodį – visuomeninį. Tačiau ramina, kad kaina nebus didesnė kaip 24 ct už kilovatvalandę.
O energetikos viceministrė Inga Žilienė perspėja nepriklausomo tiekėjo nepasirinkusius klientus, kad nuo Naujųjų metų elektra brangs dar labiau. Visuomeninis elektros tarifas, kurį nuo Naujųjų metų gali tekti mokėti trečiojo liberalizacijos etapo vartotojams, gali siekti apie 50–60 centų už kilovatvalandę be valstybės kompensacijos, o garantinis tiekimas bus dar brangesnis.
„Rugsėjo mėnesį garantinio tiekimo kaina bus vertinama pagal „Nordpool spot“ rugpjūčio duomenis ir padauginus iš 1,25 koeficiento. Galutinė kaina planuojama 74–76 ct /kW“, – kalba energetikos viceministrė Inga Žilienė.
Kaip kitąmet Vyriausybė ketina gyventojams kompensuoti elektros tarifus, dar neskelbia, tačiau energetikos ministras yra užsiminęs, kad kompensacija turėtų būti ne mažesnė už dabartinius 9 centus už kilovatvalandę. Na, o fiksuotų tarifų nebesugebėjusi išlaikyti „Perlas energija“ jau žada mokėti kompensacijas už rugsėjo–gruodžio mėnesius savo klientams, jei sąskaitos pas kitą tiekėją bus didesnės nei „Perle“.
„Perlas Energija“ kompensacijos prognozuoja išleisti 2 milijonus eurų ir savo vartotojams žada kompensuoti fiksuotų tarifų skirtumą, bet ne daugiau kaip 6,3 cento už kilovatvalandę.
„Vartotojui reikia žiūrėti kainą, kurią moka. Jei pas mus po kompensavimo mokėjo 24 ct, vartotojas išeina kitur, kur moka 26 ct. Nuostolis 2 ct nuo kilovatvalandės, būtent tuos 2 ct ketiname kompensuoti“, – aiškina „Perlas energija“ vadovas Vilius Juraitis.
Išbrangus elektrai, paramos reikalauja ir verslininkai. Kaune susitikę su ekonomikos ir inovacijų ministre Aušrine Armonaite jie vardina įmones užgriuvusias bėdas:
„Verslo situacija kritinė. „Achema“ geriausias pavyzdys. Tai signalas visai Lietuvai.“
„Dujos pabrango 10 kartų, elektra 8. Stiklo pramonėj savikaina energetiniai sudaro 20 proc. dabar sudaro 50–70. Stiklo tara pabrango 3 kartus, brangs ir 5.“
„Šita krizė nėra ta, kurią išspręsime subsidijomis. Turi įvykti transformacija energetikos. 1,5 mlrd. eurų. Lietuva investuos į saulės ir vėjo jėgaines. Bus pigiau ir švariau“, – tikina ministrė Aušrinė Armonaitė.
Vyriausybės tęsiamą elektros rinkos liberalizavimą, kai gyventojai ir toliau tarsi loterijoje verčiami pasirinkti elektros tiekėją, kritikuoja socialdemokratai. Tačiau patys susimovė savo internete surengtoje diskusijoje. Buvusi finansų ministrė ir kandidatė į prezidentus Rasa Budbergytė tiesioginėje transliacijoje ėmė koneveikti šalia buvusį savo vyrą.
„Ateik, pasirodyk ekrane. Durnas tu, b***“, – kalba R. Budbergytė.
Po šio incidento parlamentarė apgailestavo, kad iš jos lūpų ištarti necenzūriniai žodžiai pakliuvo į viešumą ir tvirtina, kad taip negalima kalbėti net ir privačiai.