Į Liuksemburgą susirinkusiems energetikos ministrams Europos Sąjungos lyderiai buvo patikėję itin svarbią užduotį – parengti visoms šalims priimtinus, konkrečius pasiūlymus, kurie padėtų sumažinti į rekordines aukštumas šokusias dujų ir elektros kainas.
„Laikas yra svarbus, ir mes turime veikti greitai. Ir neslėpsiu – esu šiek tiek nusivylęs, kad į priekį nejudame taip greitai, kaip norėtųsi“, – kalba Čekijos energetikos ministras Jozefas Sikela.
Pagal dabartines taisykles, elektros energijos gamyba Europos Sąjungoje yra susieta su išbrangusio išteklio – dujų – kaina. Tad ministrai pritaria ir vadinamajam „koridoriui“, t. y. dujų kainų ribojimui daliai didmeninių sandorių, priklausomai nuo situacijos rinkoje, ir tolimesniems žingsniams dėl elektros gamybai naudojamų dujų kainų „lubų“. Tačiau reikia ir konkrečių kainų „lubų“ rodiklių, ir finansavimo mechanizmų, ir kaštų bei naudos analizės. Anot energetikos ministro Dainiaus Kreivio, Europos Komisija šiai dienai nespėjo pateikti siūlymų, tad sprendimai stringa.
„Dauguma šalių pasisakė, kad „koridorius“ yra būtinas, tačiau tai, ką pateikė Europos Komisija, netenkina. Turi būti žymiai daugiau aiškumo, kaip tas mechanizmas veiks, kada jis įsijungs. To viso nėra ir šalys narys ragino sparčiai Komisiją visa tai pateikti“, – aiškina D. Kreivys.
Anot D. Kreivio, dar mažiau sutarimo dėl kainų „lubų“ dujoms, naudojamoms elektros gamybai. Dėl to itin skeptiškai nusiteikusi Vokietija.
„Vokietija turi didžiules baimes, kad bet kokios „lubos“ padidins suvartojimą Vokietijoje ir Europoje. O padidinus dujų suvartojimą visoje Europoje, Vokietija, kurios pramonė yra viena didžiausių dujų vartotoja visoje Europoje, pritrūks elektros ir sustos jos ekonomika. Reikės riboti dujų tiekimą pramonei, gyventojams ir t.t. Tai čia yra jų pagrindinės baimės“, – teigia D. Kreivys.
Dėl to į susitikimą Liuksemburge atvykęs Vokietijos ekonomikos ministras sako, kad Europa daugiau išloštų ir geresnes kainas išsiderėtų organizuodama bendrus dujų pirkimus nei nustačiusi kainų „lubas“.
„Europos, kaip stambaus pirkėjo, galia turėtų įtakos rinkoms. Pirkdamos dujas kartu, šalys nebekonkuruotų tarpusavyje ir nekeltų kainų. Priešingai. Jas sumažintų. Manau, kad tai yra veiksmingesnė priemonė už potencialiai – rizikingą, fiksuotą viršutinę dujų kainos ribą“, – sako Vokietijos ekonomikos ministras Robertas Habeckas.
Beje, vakar trumpam biržoje dujų kaina krito net žemiau 0 – megavatvalandės kaina siekė -15 dolerių. Ekonomistai vardija priežastis, kodėl taip nutiko.
„Tai, visų pirma, spalis yra neįprastai šiltas ir šildymo sezonas nusikėlė gerokai toliau. Kitas dalykas, netgi įjungus šildymą, jo poreikis yra mažesnis. Dėl to dujų poreikis yra mažesnis ir dujos krenta. Kitas dalykas, visgi Europa užsitikrino apsaugą, t. y. užpildė dujų rezervuarus pilnai tam, kad apsisaugotų žiemos sezonu“, – tvirtina ekonomistas Marius Dubnikovas.
Visgi gyventojai tokio staigaus dujų kainos kritimo nepajus, o energetikos krizė dar tikrai nesibaigė. Būtent dėl to Europai ir reikia saugiklių, kad ateityje pavyktų išvengti rekordinių kainų šuolių. Tačiau kada Europos Sąjunga priims konkrečius sprendimus, kol kas neaišku.