Ministras Arūnas Dulkys pripažįsta, kad neretai greitosios medicinos pagalbos tarnyba būdavo įdarbinama kaip taksi. Nuo šiol pacientus vežios specialus transportas.
Jurbarko rajono gyventojai Veronikai reikia hemodializės procedūrų – kelis kartus per savaitę važiuoja į Jurbarko ligoninę. Iki jos nuo namų – apie 10 kilometrų. Rugpjūčio 1 d. Veronika tapo pirmąja paciente Jurbarko rajone, kurią į procedūrą atskuba paimti savivaldybės mašina.
Nuo rugpjūčio 20 pietryčių Lietuvos savivaldybių pradėjo veikti vadinamasis pacientų vežiojimas. Žmonės bus nugabenami pas gydytojus, į procedūras ir po jų parvežami namo. Tokia paslauga teikiama tiems, kam nereikia skubios medicinos pagalbos. Automobiliais pasirūpinti turi savivaldybės. Ministras pripažįsta: neretai šalies greitosios tai darydavo ir vežiodavo ne tą, ką reikia.
„Na, jūs patys girdėjote: vienoje savivaldybėje ir maistą vežiojo, kažkur šiaip žmones vežiojo, kitur socialines funkcijas padėdavo spręsti. Reiškia, ten, kur būdavo skubi pagalba, buvo mėginama perdengti kitokius dalykus. Pavėžėjimo funkcija yra neskubi pagalba“, – teigia A. Dulkys.
Sunkiai serganti Veronika pasakoja, kad už nuvažiavimą į ligoninę turėdavo mokėti 34 eurus per mėnesį.
„Na, žinote, pensininkams... – O dabar kaip jūsų kelionė? – Na, dabar pažadėjo, kad jau bus gerai“, – sako Jurbarko rajono gyventoja Veronika.
Ši pavėžėjimo paslauga žmonėms yra nemokama – viską apmoka Sveikatos apsaugos ministerija. Iki spalio mėnesio pacientams, kuriems reikia hemodializės procedūrų ir transplantacijos, vėliau vyresnio amžiaus žmonėms ir neįgaliesiems, Ministerijos skaičiavimu, per metus galėtų būti suteikta apie 40 000 kartų šių paslaugų.
„Visuomenė demografiškai mažėja, o paslaugų gavėjų – daugėja. Ilgėja amžius, daugėja įvairiausių ligų, todėl paslaugų poreikis vis didėja ir matome, kad reikia kažką daryti. Kad tie paslaugų gavėjai, kurie gyvena atokiau, galėtų pasiekti paslaugos gavimo vietą“, – sako Jurbarko rajono meras Skirmantas Mockevičius.
„Daug pacientų yra, kuriems ta paslauga reikalinga, bet jie turi vaikus, anūkus, kurie pasirūpina ir atveža. Bet yra tokių, kurie neturi, kas pasirūpina, kaimynai. Tokiu atveju, jau kaimynų nereikės“, – teigia Jurbarko PSPC vadovė Remigija Mencienė.
Beje, Jurbarko pacientai bus vežiojami su Rusijoje pagaminta „Lada“. Anot poliklinikos vadovės, mašina pirkta prieš karą Ukrainoje, gerai važiuoja ir atsisakyti jos kol kas neketinama.
„Pirkome seniai, ji yra techniškai tvarkinga, važiuojanti. Na ir mes jos tikrai išmesti negalime, mes su ja teikiame paslaugą“, – sako R. Mencienė.
Registruoti pavėžėjimui galės šeimos gydytojai arba patys pacientai telefonu 1808.
Ministras A. Dulkys mano, kad ši naujovė neapsunkins šeimos gydytojų darbo. Dabar vieneriems metams iš valstybės biudžeto yra skirti 7 milijonai eurų. Po metų pavėžėjimą planuojama pradėti teikti visoje Lietuvoje.
Plačiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
Buvo dar tokie sovietiniai motociklai su lopšiu. Tuos irgi galima pritaikyti pacientu vežiojimui.