Gilma Teodora Gylytė pavasarį paviešintame vaizdo klipe pasakoja, kaip galėtų atrodyti atnaujinta Vilniaus traukinių stotis. Stoties rekonstrukcija kainuos šimtus milijonų eurų, o projekte dalyvauja ir Gylytės architektūros įmonė. Nugalėtojai dar nepaskelbti, tačiau architektų bendruomenėje jau dabar mažai kas abejoja, kad naujosios mero Remigijaus Šimašiaus žmonos komanda bus tarp laureatų.
Ar tai tiesa, paaiškės netrukus. Tačiau aistros neblėsta ir dėl praeities projektų. Vos tik prieš du mėnesius Šimašius paskelbė vedęs Gylytę, į viešumą iškart išlindo faktai, kad architektės įmonė „Do architecs“ nuo 2019-ųjų laimėjo penkis savivaldybės konkursus.
Pelningiausias – Tolminkiemio gimnazijos Pilaitėje statybų projektas, už kurį Šimašiaus savivaldybė sumokėjo – 730 tūkst. eurų. Ar meras galėjo proteguoti būsimos žmonos verslą, aiškintis nusprendė ir Seimo Antikorupcijos komisija. Jau anksčiau merą nepotizmu kaltino ir savivaldybės opozicijos nariai. Savo įtarimus vienas jų, Vydūnas Sadauskas, išdėstė ir parlamentarams.
„Buvo šitam konkursui pirminis laimėtojas UAB „Projektai ir Co“, kurie tą konkursą būtų atlikę žymiai pigiau negu po to jo nutraukimas ir naujas konkurso organizavimas. Tai komisija tirs aplinkybes, kodėl buvo nutrauktas pirmas konkursas“, – sako savivaldybės Antikorupcijos tarybos pirmininkas Vydūnas Sadauskas.
Merą iškart užtaria buvęs vicemeras, tos pačios Laisvės partijos narys Vytautas Mitalas.
„Rezultatas to buvo neįtikėtinai sėkmingas. Lietuva dar neturėjo tokio susidomėjimo sulaukusio konkurso, kuris skirtas švietimo objekto projektavimui“, – teigia Laisvės partijos narys Vytautas Mitalas.
Nors yra nesiviešinančių architektų, kurie aiškina, kad projektas galėjo kainuoti ir perpus pigiau, architektų rūmų pirmininkas tvirtina, kad 730 tūkst. eurų atitinka rinkos kainą.
„Šiuo atveju to rekomendacinio kainyno verčių šita Tolminkiemio gimnazijos projektavimo suma nesiekia“, – tikina architektų rūmų pirmininkas Lukas Rekevičius.
Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba dar sprendžia, ar imtis tyrimo dėl Tolminkiemio gimnazijos statybų. O Specialiųjų tyrimų tarnyba nerado, prie ko prikibti, tyrimo nepradėjo.
„Nebuvo gauta konkrečių faktinių duomenų, kurie leistų manyti, kad galimai buvo piktnaudžiaujama“, – tikina STT direktoriaus pavaduotoja Rūta Kaziliūnaitė.
Tik štai klausimas, kokį laikotarpį aprėpia biurokratų surinkti duomenys. Gylytę vedęs prieš du mėnesius ir aiškinęs, kad susipažino visai neseniai, Šimašius tik tada užpildė ir privačių interesų deklaraciją. Viešųjų pirkimų tarnybos direktoriaus atsakymas leidžia suprasti, kad, jeigu meras nedeklaravo, kad žmoną pažinojo pernai ar užpernai, tarnyba tuo tiesiog patiki.
„Jeigu darbuotojai nenurodo ir nefiksuoja viešųjų ir privačių interesų deklaracijose ryšių, tai nustatyti tam tikras sąsajas tarp darbuotojų ir įmonių Viešųjų pirkimų tarnyba negali“, – kalba Viešųjų pirkimų tarnybos vadovas Darius Vedrickas.
„Gaunasi pagal tą posakį viskas teisėta – „vsio zakonno“. (…) Novatoriškai vykdyti korupcinę veiklą, kurios valstybės institucijos nė nepastebės“, – sako socialdemokratas Julius Sabatauskas.
Beje, seimūnai į posėdį kvietė ir patį Šimašių, tačiau jis nepasirodė: „Nebuvau suplanavęs, nes labai daug darbų yra. Gavau klausimą konkretų, konkretus atsakymas buvo nusiųstas komisijai.“
Meras ginasi tada dar būsimos žmonos įmonės neprotegavęs. „Nė kiek. Atsakymas paprastas. Be „nulis, kablelis“. Nulis. Nė kiek“, – teigia jis.
Opozicija netiki, kad Šimašius tinkamai deklaravo interesus. „Atidarymas objekto ar dar kažkas ir visur šalia stovi meras ir architektūros įmonės viena iš akcininkių“, – aiškina J. Sabatauskas.
Pritaria ir valstietė Agnė Širinskienė: „Sužadėtinė nebuvo oficialiai deklaruojama iki paskutinės minutės. Manyčiau, tai yra vienas iš blogiausių savivaldoje klestinčio nepotizmo, kurio yra nemažai, pavyzdžių. Gaila, kad meras nesiryžta atsiprašyti visuomenės.“
„Aš, tiesą sakant, laukiu atsiprašymo iš kai kurių socialdemokratų vadovų, kurie iškelia hipotezę, kad, „jeigu taip, tai labai blogai“. Bet ne taip. Gal pirma galima „pagūglinti“, o paskui svaidytis kaltinimais. Aš pats tikrai neturiu dėl ko atsiprašyti šiuo atveju“, – rėžia R. Šimašius.
Antikorupcijos komisija ketina toliau laukti tarnybų atsakymų.