Plakatai šalia vieno iš sostinės kino teatrų nebuvo keisti nuo praėjusių metų pabaigos, kai antrosios pandemijos bangos įkarštyje įsigaliojo griežčiausi karantino ribojimai. Po pusės metų pertraukos kino salių savininkai savo žiūrovams vėl atveria duris:
„Labai ilgą laiką reikėjo apsieiti be pramogų, būt namuose. Namuose irgi galima filmą pasižiūrėti, bet kine visai kitokie įspūdžiai. Dėl to faina, kad viskas atsidarė, aišku su tam tikrai apribojimais, bet vis tiek laisvumo yra.“
„Pati dirbu prekybos centre, tai ten žmonių yra labai daug. Jeigu laikomasi saugumo sąlygų salėje, manau, lygiai tas pats. Tiesiog pasiilgom tos patirties kino teatre, dėl to nusprendėm ateiti iškarto.“
„Pagaliau kinas atsirado, pasiilgom gerų filmų laukiam.“
Pirmųjų klientų salėse nedaug. Didžiausio gyventojų antplūdžio kino teatrai tikisi ne darbo valandomis. Nors pakeistos karantino taisyklės šiam verslui leido atsidaryti jau nuo praėjusios savaitės, Lietuvoje šiandien veikia ne visos kino salės. Anot verslo, vykstantys pirmieji kino seansai skirti ilgai neveikusių sistemų išbandymams.
„Reikia suprasti, namas didelis, daug technikos yra. Gali kažkas sprogti, kažkas lūžti, sugesti, nes technika pusė metų neveikusi gali staiga užsiožiuoti, tai čia neseniai elektra prapuolė visame kvartale“, – sako „Forum Cinemas“ vadovas Gintaras Plytnikas.
„Kino teatrai nėra elektros lemputės, kur įjungi ir veikia, mums reikėjo patikrinti visus projektorius, reikėjo susitarti su darbuotojais, juos ištestuoti. Pagrindinis dalykas kas užtuko ilgiausiai, susirinkti pilną programą. Mes be filmų esame tiesiog pastatai“, – pasakoja kino teatro „Pasaka“ vadovė Andrė Balžekienė.
Didžiausio lankytojų srauto verslas tikisi sulaukti penktadienį, tada pradės veikti dauguma šalies kino teatrų.
Gyventojams prieš einant į kino salę derėtų žinoti, kad spragėsiai nepardavinėjami: salėse valgyti ir gerti draudžiama, galima užimti tik 30-imt procentų salės vietų, patalpose visada reikia dėvėti kaukes. Verslas džiaugiasi ir tokia galimybe atsidaryti, tačiau konstatuoja: dėl karantino taisyklių teks dirbti nuostolingai.
„Ir mes, kaip ir sporto centrai, kurį laiką dirbsim į minusą todėl, kad tie apribojimai yra drastiški ir dideli, tačiau suprantam kokioje situacijoje esam, susirgimų nemažėja. Galėtų leisti dirbti 50/50 ir leisti dirbti barams, leisti užkandžiauti salėje“, – teigia „Multikino“ rinkodaros vadovas Raimundas Bilinskas.
„Esame džiugiai nusiteikę, nes pusės metų branduolinę žiemą atlaikėme, visiškai gyvendami, be jokių pajamų. Jeigu būtų leista 50 procentų kėdžių naudoti, tai mums jau būtų riba, kai mes galėtume galvoti apie kažkokį rentabilumą. Vos per 30-imt žiūrovų gali sėdėti, o yra mūsų salytė, kurioje bus vos tik keturios vietos, anksčiau tokioje salėje norint turėti privatų seansą tekdavo nemažai sumokėti, dabar Jums reikia nupirkti keturis bilietus“, – kalbėjo A. Balžekienė.
Švelninti karantino neleidžia aukšti užsikrėtimų skaičiai, kurie šiuo metu ir toliau iš lėto auga. Per vakar Lietuvoje laboratorijos aptiko daugiau nei pusantro tūkstančio naujų infekcijų. Nuo COVID-19 per vakar mirė 15-a žmonių. Premjerė prieš artėjanti motinos dienos savaitgalį prašo gyventojų susilaikyti nuo nebūtinų kelionių.
„Aš labai raginu, tuos žmones, kurie myli savo mamas, vertina tai, kad jos yra su jais, tas mamas saugoti kaip tik tai galima, kaip tiktai įmanoma, iš tų žmonių, kurių mes netenkame kiekvieną dieną, didžioji dalis yra vyresnio amžiaus žmonių, kurių nemaža dalis galėjo būti gavusi savo skiepą“, – sako Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Šimonytei antrina ir infektologai: prašo vengti renginių uždarose erdvėse.
„Kino teatras, kiek nuo jo priklauso, jis yra tikrai atsakingas, jis ruošiasi labai rimtai, tačiau, jis negali užtikrinti, koks žiūrovas atėjo į šitą salę. Tiek kino teatrai, tiek kitos vietos, jose žmonės alsuoja, kvėpuoja, kad ir atstumas yra didelis, vis tiek vienas kitam yra pavojinga“, – pasakoja infektologas Alvydas Laiškonis.
Infektologui Alvydui Laiškoniui užkliūva ir lietuvių elgesys vėl veikiančiose lauko kavinėse.
„Tai buvo vakaruškos, tai buvo dainos, tai buvo šokiai, lipimai ant stalų, žmonių paleistų iš uždaros patalpos pasireiškimas, labai siaubingas vaizdas, mes tikrai nepadarėme jokių išvadų. Tas atlaisvinimas ir žmonių audringas puolimas į gyvenimą tikrai parodys, kad skaičiai padidės“, – teigia A. Laiškonis.
Vyriausybė, kitą savaitę planuoja simboliškai keisti karantino sąlygas, tačiau anot Šimonytės artimiausių sprendimų nebus galima vadinti nei karantino švelninimu, nei griežtinimu.