O socialdemokratai liko treti. Vis tik kol kas dar neaišku, su kuo Vyriausybę formuos laimėjusios partijos lyderis.
Suomijos centro dešiniųjų partijos Nacionalinės koalicijos štabe – džiaugsmo šūksniai laimėjus parlamento rinkimus.
„Galime švęsti, dirbti pradėsime kitą savaitę“, – sako nacionalinės koalicijos lyderis Petteri Orpo.
Ir netrukus už pergalę ir Suomijos posūkį į dešiniųjų sparną, kelia bokalą alaus.
Šiuose rinkimuose ne tik jo, bet ir kraštutininių dešiniųjų Suomių partija laimėjo prieš dabartinės premjerės Sannos Marin vedamus socialdemokratus.
Nacionalinė koalicija parlamente gavo 48 vietas, tad greičiausiai ves ir šalies Vyriausybę. Kraštutiniai dešinieji – 46 vietas parlamente. O socialdemokratai – 43 mandatus.
„Sveikinimai Nacionalinės kolacijos partijai, sveikinimai Suomių partijai. Demokratija tarė žodį“, – kalba Suomijos premjerė Sanna Marin.
Vis tik tokie rezultatai Sanna Marin ir socialdemokratų partiją turėjo nemenkai nustebinti – apklausos rodė, kad ji yra populiariausia šio amžiaus Suomijos premjerė.
Be to, baigiantis rinkiminei kampanijai, menko ir Nacionalinės koalicijos populiarumas. Tačiau panašu, kad patys suomiai tiesiog norėjo pokyčių. Mat kol vieni premjerę laiko stipria lydere, kiti nepritaria jos finansų politikai ir kreivai žvelgia į jos pomėgį linksmintis vakarėliuose.
„Manau, kad tai yra normalu – laimi dešinieji, o tada vėl kairieji. Žmonės mato, kaip politikai keičia jų gyvenimus ir atitinkamai keičia savo nuomonę“, – sako suomė Juha Laine.
Didžiausi pokyčiai gali laukti imigracijos politikos, kurią griežtinti nori 46 vietas parlamente gavusi Suomių partija. Ji taip pat turi tikslą Suomiją išvesti iš Europos Sąjungos.
Vis tik kokia kryptis laukia Suomijos, paaiškės po Vyriausybės formavimo, kuris gali užtrukti. Nacionalinės koalicijos lyderis yra sakęs, kad neatmeta galimybių bendradarbiauti nei su socialdemokratais, nei su ultradešiniaisiais, kuriuos dabartinė premjerė vadina tiesiog rasistais.
Su abejomis partijomis Nacionalinė koalicija turi nesutarimų – su socialdemokratais partija nesutaria dėl taupymo, o su Suomių partija – dėl imigracijos, Europos Sąjungos ir klimato politikos.