Apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo L. Kontrimas ir VRK pirmininkė Jolanta Petkevičienė.
Ponia Petkevičiene, ar galima sakyti, kad savivaldybių tarybų rinkimai yra ne vieneri, o 60 rinkimų, nes tai yra 60 savivaldybių ir visur jie skirtingi?
J. Petkevičienė: Negalėčiau taip sakyti. Visgi taisyklės yra vienodos visoms 60 savivaldybių ir visiems ten dalyvaujantiems kandidatams. Tai išimčių ir kažkokių išskirtybių tikrai nėra.
Jums gal ir vienodi, nes jūs organizuojate. Bet turbūt politikams, o ypač partijoms tai yra skirtingi rinkimai? Nes socialdemokratams rinkimai Vilniuje ir rinkimai Mažeikiuose yra skirtingi dalykai, ar ne?
L. Kontrimas: Dar daugiau. Netgi kai kurios koalicijos šį kartą yra gana gerai apjungtos pagal tam tikrą logiką. Bet yra ir tokių keistų „santuokų“. Tai taip, žvelgiant iš partijų pusės, o ypač iš vietinių kandidatų – tai yra 60 skirtingų rinkimų.
Mes jau matėme, kad vienas skyrius atsiribojo nuo savo motininės partijos. <...> Tai yra 60 rinkimų, 60 labai skirtingų aplinkybių ir kas yra liūdniausia, kad tos 60 nereiškia, kad dabar važiuodamas per Lietuvą tu pamatytum demokratijos puotą. Ramu. Vilniuje ramu, o išvažiavus į Vilniaus rajoną ir toliau pamatysi tik keletą plakatų. Jei padalintume tuos keletą plakatų į kvadratinius centimetrus gyventojų skaičiui, tai peštumėmės, kuriam kliūtų tas mikrotaškelis.
Bet jeigu pasižiūrėjus rimtai, aš pravažiavau keletą rajonų, tai jeigu negyvenčiau Lietuvoje, aš neįtarčiau, kad yra savivaldos rinkimai. <...> Žvelkim tiesai į akis. Rimtų kampanijų partijos nedaro.
Bet kodėl? Partijos nemato, kad savivaldybių tarybų rinkimai joms labai svarbūs?
L. Kontrimas: Yra ir tai. Iš principo, pati partinė politika nepila kuro į demokratinį pečių, nors biudžetą iš mūsų gauna. Susidaro įspūdis, kad gilesni, didesni debatai, didesnis politinio raštingumo kėlimas yra visiškai neįdomus.
Supraskite vieną dalyką, kad kai mes baigiame mokslus ir išvažiuojame gyventi savo gyvenimus, kur mes galime gauti politinę partinę informaciją? Tik arba patys, jei dalyvaujame partijoje, arba esame labai aktyvūs. Bet ne mūsų misija yra daryti kampanijas, daryti susirinkimus, daryti įvairias akcijas. Tai yra partinė veikla. Ir ji pas mus yra labai nuvėsusi.
Dėl to mes ir matome tokią situaciją, kad į savivaldą žiūrima, kad „kaip nors patys išsikapstys“. Pagalvokite, kokius miestus ima didžiosios partijos? Mes girdime Vilnius, Kaunas, kartais Klaipėda, Šiauliai. O kuom blogesnė Kelmė, Pagėgiai, Šilalė?
Žiūrima, kur daugiau rinkėjų ir kur daugiau pinigų.
L. Kontrimas: Būtent. Jūs ir atsakote į tą klausimą. Galbūt atsakymas skamba teisingai, bet jis privalo mus liūdinti. Nes iš principo, mes, kaip valstybė, esame nuo krašto iki krašto.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.