Smarkiai sužalotas vyras laukia operacijos. O artėjant didžiausioms metų šventėms gydytojai baiminasi susižalojusių bangos ir įspėja – dėl neatsargaus elgesio su sprogmenimis žmonės gali likti akli, susitraumavę galūnes, nutrauktais pirštais.
Noras dar nesulaukus švenčių pasigrožėti fejerverkais vienam trakiškiui baigėsi žiauria trauma. 22-ejų jaunas vyras smarkiai susižalojo veidą
„Pacientas pas mus atvežtas praėjusią parą. Sekmadienį paryčiais. Nukentėjo įvykus petardos sprogimui. Pats įvykis įvyko taip, kad pacientas norėjo uždegti petardas, tada visas stovas nugriuvo. Ir viena iš petardų pataikė jam į veido sritį“, – komentuoja Žalgirio klinikos direktorius dr. Linas Zaleckas.
Vyras sužeistas sunkiai. Tiesa, apie save viešai pasakoti nenori. Šiuo metu gydytojai laukia, kol atslūgs patinimai, ir bus galima atlikti sudėtingą operaciją.
„Pirma pagalba jam buvo suteikta, o dar papildomos operacijos reikės šią savaitę, konkrečiai negaliu įvardinti ir detalizuoti negaliu daugiau. Stabilizavusis veido tinimui, matysim pagal medicinines indikacijas, kada tą galime daryti“, – teigia dr. L. Zaleckas.
Nors ne pirmus metus šalyje vis skamba raginimai mažinti fejerverkų naudojimą, jų pardavėjai pastebi, kad prekyba vietoje nestovi net ir padidėjus fejerverkų kainoms. Jos šiais metais esą pakilo 20–30 procentų.
„Šiaip žmonės perka. Ir prieš naujus metus. Vis tiek žiema, šventiškos nuotaikos. Ir per Kalėdas kartais paleidžia. Pas kai kuriuos dar gimtadieniai būna gruodį“, – sako parduotuvės Artiom Rybakov.
Ką apie fejerverkus mano kalbinti gyventojai? Štai, ką jie sako:
„Be jų gyventi galima, bet su jais gražiau.“
„Mėgstu pažiūrėt, planuoju šiemet pirkt gal su draugais, bet šiaip truputį bijau sprogimų visokių.“
„Labai gyvūnų gaila, nes jie vieni tikrai išsigąsta.“
„Kažkada mažas esu rankas susisprogdinęs. – Skaudžiai? – Skaudėjo, bet viskas tvarkoj.“
Žmonėms perkantiems fejerverkus pardavėjai išsamiai papasakoja jų naudojimo instrukcijas. Mat situacijų būna visokių. Fejerverkai gali pradėti šaudyti arti žemės, prie pastatų langų. Tiesa, dažnai ir patys žmonės nesilaiko tinkamų atstumų.
„Kuo galingesnis fejerverkas, tuo didesni atstumai. Jis turi stovėti stabiliai. Ir niekada negalima artintis prie fejerverko, kai jis šaudo“, – aiškina A. Rybakov.
Dar kiti fejerverkus iki paskutinės minutės laiko savo rankose. Gydytojai patikina, kad plaštakų traumos ypatingai dažnos. O pasekmės gali laukti itin skaudžios – dažnu atveju tenka amputuoti pirštus.
„Kas skaudžiausia, iš mūsų bent jau praktikos, tai susiję su negrįžtamais pakitimais, šiuo atveju, regėjimo netekimas, vienos akies netekimai“, – tvirtina dr. L. Zaleckas.
Nederamai besielgiančius su fejerverkais, pareigūnai baudžia ir piniginėmis baudomis. Taigi privalu ne tik laikytis instrukcijų, bet ir nelaidyti saliutų esant girtiems.