Nors pripažįsta – nukirsti medžiai neša didžiulius pinigus.
Vilnietis Mindaugas pastebėjo, kad Verkių regioniniame parke Vilniuje kertami medžiai. Ir ne po vieną, o kone ištisais hektarais.
„Ateini ir matai, kad yra plynas kirtimas, važinėja traktoriukas, renka šakeles, kurios, akivaizdu, yra lapuočių. Tada kyla klausimas, kam mes turime saugomas teritorijas. Apmaudas buvo ir neviltis“, – pasakojo Mindaugas Potapovas.
Miškų urėdija aiškino, kad pjauna sergančias egles, nes jas apgraužė vabalas – žievėgraužis tipografas. Išties, pažeistų eglių Mindaugas su gamtininke Vilma Gudyniene rado.
„Tipografas išvalgo visą tą gyvą sluoksnį, todėl medis pradeda džiūti, nes normaliai nebevyksta medžiagų apykaita“, – tikino V. Gudynienė.
Vis dėlto regioniniame parke miškų urėdija nupjovė ne tik apgraužtas egles, bet ir sveikus, kai kur arti šimto metų skaičiuojančius ąžuolus.
„Šitoj vietoj buvo ąžuolas, yra nukirstos ąžuolo šakos, yra ąžuolo lapai. Ir va čia ąžuolas, čia irgi ąžuolas“, – į nukirstus medžius rodė vilnietis.
Iš viso Mindaugas suskaičiavo per dvidešimt nukirstų sveikų ąžuolų. Ąžuolus ir kitus medžius vežusi sunkiasvorė technika išmalė miško keliukus iki pusmetrio gylio griovių.
Ir tai ne vienintelė vieta, kur kirsdama pažeistas egles miškų urėdija nušlavė ir sveikus medžius. Aktyvistai sustabdė medžius šalinusį darbininką Sartų regioniniame parke Antazavės šile.
Pasak aktyvistų, Valstybinė miškų tarnyba valstybiniuose miškuose išdavė puspenkto šimto leidimų iškirsti plynai virš 200 ha plotą.
„Kad tai yra nesąmonė, mato kiekvienas, saugant nuo tipografo, egles kirsti reikia tam tikru metu, o iškirsta viskas“, – tikino Aplinkosaugos koalicijos pirmininkė Lina Paškevičiūtė.
Dėl plynų kirtimų pakraupę aktyvistai susitiko su miškų urėdija.
„Iškirtot egles, nepalikot visų kitų lapuočių, ten yra sukartografuota buveinė, jos neliko. – Viešuose šaltiniuose ten buveinės nėra. – Yra, galiu dabar pat parodyt“, – ginčijosi Mindaugas Potapovas ir Valstybinių miškų urėdijos generalinis direktorius Valdas Kaubrė.
„Ką jūs sakote, kad jūs nežinote, kur yra Europos svarbos buveinės?“ – retoriškai klausė L. Paškevičiūtė.
Urėdas teisinosi, kad pjaunant sergančias egles reikėjo kirsti ir sveikus medžius, kitaip didelė technika neva negali pravažiuoti.
„Ateity pavyks išsaugot daugiau“, – žadėjo Valdas Kaubrė.
Tačiau patys aktyvistai įtaria kitą priežastį, kodėl urėdija kirsdama sergančias egles ir sveikus medžius išpjauna.
„Nenorėčiau šitoj vietoj spekuliuot, ar iš tiesų čia medienos nori pasirinkt, faktas yra toks, kad šitoj teritorijoj vis tiek susirinko medieną“, – dėmesį atkreipė M. Potapovas.
Į klausimą, kodėl kertami sveiki medžiai regioniniuose parkuose atsakė ir medžius pjovęs darbininkas:
„Čia sausi medžiai tiktai kertami? – Ne. – O kodėl? – O todėl, kad tu rūros pirštu nevalytum, kad popierių pagamint iš to.“
Miškų urėdijos vadovas neslėpė – nukirsti medžiai – dideli pinigai.
„Jie yra nukertami ar urėdijos technikos, ar mūsų rangovų partnerių, ir iš jų pagaminti asortimentai yra parduodami“, – sakė V. Kaubrė.
Nudžiuvusius medžius po 40 eurų už kubinį metrą urėdija parduoda biokurui gaminti, o vertingesni ir 100 eurų už kubą kainuoja. Iš viso urėdija planuoja iškirsti 600 tūkstančių kubinių metrų medienos teritorijose, kur įsiveisė žievėgraužis tipografas.
Pardavusi medieną uždirbs mažiausiai 24 mln. eurų. Aplinkos ministras didelės bėdos dėl aktyvistų kritikuojamų kirtimų nemato.
„Vilniaus apylinkėse yra keletas medžių nukirsta, tas tikriausiai buvo daryta legaliai, tikrinama dabar, ar negalėjo būti pasižiūrėta atsargiau“, – teigė Simonas Gentvilas.
Į kilusį skandalą dėl sveikų medžių iškirtimo sureagavo ir prokuratūra – ji pradėjo tyrimą. Tai išgirdusi susigriebė ir urėdija.
„Taip, pasitaiko klaidų, teisės aktai leidžia vienaip, bet turbūt, kas teisėta, ne visada teisinga. Sugriežtinome vidinius teisės aktus ir antros grupės miškuose visi ąžuolai ir kietieji lapuočiai dėl bioįvairovės išsaugojimo turi būti paliekami“, – tvirtino V. Kaubrė.
Urėdija pasižadėjo peržiūrėti visus leidimus, pagal kuriuos plynai planuojama kirsti kenkėjų pažeistus medžius.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.