O patys ūkininkai – pieno gamintojai ir grūdų augintojai – žada surengti masinius protestus: prie Seimo planuoja atvykti su traktoriais.
Premjerę Ingridą Šimonytę Kauno rajono ūkininkai bandė prisikviesti specialia protesto akcija prie Vyriausybės: prieš savaitę į sostinės centrą ūkininkai atsivežė dviejų mėnesių telyčią. Tačiau Premjerės šis reginys nesudomino.
Ūkininkai nenuleidžia rankų: toliau reikalauja Vyriausybės pagalbos, nori kad valdžia jiems padėtų išgyventi kritusių pieno supirkimo kainų krizę. Šį kartą visas veiksmas persikėlia į Seimą, kur Šimonytė atsakinėja į parlamentarų paruoštus klausimus.
„Aš vis dėl to pasistengiau atsakyti į visus klausimus, tai jums čia dabar ilgai reikės nuobodžiai klausyti mano monologo, atsiprašau, nieko negaliu su tuo, patys taip pasirinkote“, – kalba I. Šimonytė.
Šimonytei parlamentarai surašė 20 klausimų. Pagrindinis ūkininkų reikalavimas išlieka tas pats: jiems reikia piniginės paramos.
„Vyriausybei buvo pateiktas reikalavimas dėti ant stalo 40 milijonų ir taip išspręsti problemą, nes visi kiti sprendimai nedomina. Kadangi jie yra ilgalaikiai ir yra netinkami. Tikrai niekur biudžete besimėtančių 40-ies milijonų atliekamos sumos, kaip kažkam atrodo, nėra“, – tvirtina I. Šimonytė.
Šimonytė ūkininkams siūlo kitas pagalbos priemones: lengvatines paskolas likvidumui užtikrinti, mokesčių atidėjimą, Vyriausybė taip pat ragina smulkius ūkininkus kooperuotis ir taip stiprinti savo galią derantis dėl pieno supirkimo kainų. Šimonytės atsakymaias pieno gamintojai nepatenkinti.
„Čia metų metais tas priemones, čia duos, tai kodėl ji nepasako, kiek pasinaudojo. Neapsimoka pieno gamyba. Šiandien mūsų ūkininkų yra likę 12 tūkstančių, prieš kokį 15 metų buvo 257 tūkstančiai“, – kalba Lietuvos pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis.
Pasak Šimonytės, mokesčių mokėtojai neprivalo padengti visų verslų nuostolių. Esą svarbu neleisti nežlugti tvariems ūkiams. Iš valstybės biudžeto Vyriausybė vietoj prašomų 40 milijonų eurų, planuoja skirti 8 mln. eurų, tai maždaug 38 eurai už karvę.
„8 milijonus tuos. Tai iš ko paima. Jie buvo mums mokama už toną pieno išmokos. Dabar sustabdė, tai lyg atgal grąžino, bet čia tik ašaros. Reikia mums 10 milijonų mėnesiui“, – tikina J. Vilionis.
Kol Šimonytė Seime atsakinėja, įtampa salėje kaista. Mat, Premejerė kalba ilgais atsakymais ir nepalieka laiko naujiems klausimams. Posėdžiui pirmininkaujantis konservatorius Paulius Saudargas rodo kolegoms, kad laikas baigėsi: „Deja, numatytas laikas baigėsi ir gerokai. Aš labai atsiprašau, aš tikrai noriu būti demokratiškas ir visus išklausyti. Tiesiog minutės laiko aš nebeturiu niekaip.“
„Akivaizdus yra Premjerės įvaldytas žanras, kad viskas Lietuvoje yra puiku, visi sprendimai nuostabūs. Apie skaidrumą nekalbame, nuimuiliname“, – sako Seimo narys, valstietis Giedrius Surplys.
„Ji su savo tuo egoizmu ir arogancija, kuris tryško, panašu, kad nenorėjo atsakyti į tuos klausimus, kur ūkininkai ir balkone matėsi, kaip purtė galvas į daugelį atsakymų“, – kalba Seimo narys Kęstutis Mažeika.
„Apgalvotai yra kalbama tiek, kiek yra duota laiko. Tam, kad tiesiog be „špargalkės“ nebūtų atsakinėjama į klausimus“, – sako Seimo narė Agnė Širinskienė.
„Premjerė labai išsamiai atsakė į klausimus dėl žemės ūkio, dėl pieno kainų, dėl problemų sprendimo“, – tvirtina P. Saudargas.
Premjerė ūkininkų įtikinti nesugebėjo, nepadeda ir faktas, kad Žemės ūkio ministras Briusleyje šiuo metu bando iš Europos fondų išsireikalauti beveik 19-os milijonų eurų paramą. O ketvirtadienį šalia Seimo ūkininkai žada į protesto akciją atvykti su traktoriais. Čia su traktoriais planuoja rinktis ne tik pieno gamintojai, bet ir grūdų augintojai.