O šalies muitinės departamentas ir toliau nuo visuomenės slepia informaciją, kiek iš viso į Lietuvą buvo įvežta trąšų iš Baltarusijos. Susisiekimo ministras užsimena, kad didžioji dalis į mūsų šalį galėjo atkeliauti vilkikais.
Kilus skandalui, kad į Lietuvą važiuoja, tikėtina, sankcionuotoje Lukašenkos trąšų gamykloje pagamintos trąšos, muitininkai su prokuroru pranešė, kad dar nuo sausio mėnesio vykdo tyrimą.
„Buvo atliktos kratos, kratos yra atliktos 3 miestuose, įvairiose įmonėse, yra sulaikyti 2 asmenys, yra sulaikytas krovinys, tai konkrečiai trąšos“, – teigia Muitinės kriminalinės tarnybos direktorius Mantas Kaušilas.
Šiame tyrime sulaikyti 2 vagonų sąstatai – vienas Klaipėdoje, Birių krovinių terminale, kurio beveik trečdalis akcijų priklauso ir sankcionuotai „Belaruskali“ bendrovei Baltarusijoje, o kitas Paneriuose sulaikytas sąstatas.
„Trąšų kiekis sudaro 3 su virš tūkstančių tonų, krovinio vertė viršija 2 mln. eurų“, – sako M. Kaušilas.
Įmonių pavadinimų tyrėjai neviešina, patvirtintas tik faktas, kad vienas iš sulaikytųjų, viename Kauno garažų registruotos bendrovės „Rogera“ vadovas. Kratos buvo atliktos ir Birių krovinių terminale.
„Turime informacijos, kad, deja, kai kurios Lietuvos įmonės, kurios galbūt savo kieme išsikėlusios Ukrainos vėliavą, padeda vengti tų sankcijų. Tai mes turime apsispręsti kurioje pusėje mes esame, Ukrainos, tiesos pusėje, ar melo ir purvo pusėje“, – kalba prezidentas Gitanas Nausėda.
Prieš savaitę pradėtas atskiras tyrimas ir dėl įvežtų trąšų vilkikais. Krovinį muitininkai iš pradžių praleido, ir tik vėliau baltarusių aktyvistams sunkvežimius sustabdžius, sugrįžo ir krovinį sulaikė. Nors muitinė sako sulaikiusi apie 3 tūkstančius tonų trąšų, ji vis dar visuomenei neatskleidžia, kiek į Lietuvą iš Baltarusijos karbamido trąšų buvo įvežta apskritai.
„Tyrimas vyksta ir, kai turėsime jo rezultatus, manau galėsime apie tai pakalbėti plačiau, detaliau, atskleisti ir kitas detales“, – sako Muitinės departamento direktorius Darius Žvironas.
Vien „Lietuvos geležinkeliai“ per sausį ir vasarį, kai jau buvo žinoma apie bandymus apeiti sankcijas, vežė beveik 130 vagonų su trąšomis.
„Yra klausimas, dėl ko išties, „Lietuvos geležinkeliai“ nusprendė tą srautą aptarnauti, ir tikrai tą klausimą užduoti, manau, yra pagrįsta“, – teigia Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
„Čia nėra klausimo apie uždarbį, čia yra rizika. Vežti baltarusišką ar rusišką krovinį yra rizika, rizika reputacijai, įmonės reputacijai, reputacijai valstybės. Nebėra to klausimo apie tą krovinį, apie uždarbį“, – kalba susisiekimo ministras Marius Skuodis.
Premjerė sako, kad reikės išsiaiškinti ir atsakingų pareigūnų veiksmus.
„Į tuos klausimus bus atsakyta, kaip ten atsitiko, kad žmonėms užteko kažkokios baltarusiškos, atsiprašau, pisulkos, kad kažkokia „UAB Trys paršiukai“, kuri yra įsteigta tuo pačiu adresu, kaip gamykla, irgi neva yra trąšų gamykla“, – sako I. Šimonytė.
„Mes dirbame su sankcijomis diena dienon, čia yra 1 iš tų 27 tūkstančių atvejų, šios dienos atvejis, kalbame apie sėkmės atvejį ir tikrai, atsakomybės, vienos ar kitos, nei aš, nei kiti muitinės pareigūnai nevengiame“, – tikina D. Žvironas.
Žurnalistų paklaustas, ar galėjo sausio mėnesį į Lietuvą iš Latvijos įvažiuoti dideli kiekiai, galbūt „Belaruskali“ pagamintų kalio trąšų, prokuroras tą nei patvirtino, nei paneigė.
„Aš apie tai nekomentuosiu, vadovaujam konkrečiam tyrimui ir mes komentuojame tas aplinkybes, kurios labai aktyviai buvo viešinamos, tame tarpe Susisiekimo ministerijos, nežinia, ko paskatintos“, – teigia prokuroras Artūras Urbelis.
O susisiekimo ministras pirštu beda į vilkikus – duoda suprasti, kad muitininkai įleido dar didesnius trąšų kiekius vežtus būtent taip.
„Teisėsaugos institucijos turės atsakyti, kas priėmė kokius sprendimus. Ne tik dėl geležinkelių, bet ir dėl vilkikų, ir tai, aš sakyčiau, yra dramblys kambaryje, kurį mes kartais praleidžiame“, – sako M. Skuodis.
Muitininkai prašo ir gyventojų pagalbos, kad žinantys apie galimus sankcijų apėjimus, pasidalintų informacija ir su muitinės pareigūnais.