Vilnietė Jurgita Šeškinės poliklinikoje lydi penkiolikmetį sūnų, vežimėlyje – jo sesutė. Kartu jau buvo pas šeimos gydytoją ir prieš naujus mokslo metus jau pasitikrino sveikatą:
„Taip, tikrinsimės. Dabar pas akių einam kaip tik…“
Gydytojai sako: iki rugsėjo pirmosios likus mažiau nei mėnesiui, pas juos apsilanko daugiau vaikų, mat prieš naujus mokslo metus sveikatą pasitikrinti privaloma.
„Kadangi atostogų laikotarpis ir pažymų rinkimo laikotarpis, tai tikrai darbo netrūksta“, – sako vaikų ligų gydytoja Miglė Trumpickaitė.
Pas specialistus atėję vaikai su tėvais sulaukia klausimų ir dėl skiepų:
„Prižiūri, prižiūri. Žinokit, gaunam ir SMS žinutę dėl mažosios. Ir va, irgi 15 metų buvo, irgi gavom žinutę, kad reikia paskiepyt.“
Iki 16 metų vaikai konkrečiu paskirtu laikotarpiu turi gauti 10 skiepų nuo 14 infekcijų. Tačiau Nacionalinis visuomenės sveikatos centras nerimauja: vaikų skiepijimo apimtys mažėja.
Štai, pavyzdžiui, imunitetą tarp dvimečių ir septynmečių nuo tymų, raudonukės turi tik daugiau nei 88 procentai. O pasak specialistų, kad šios ligos neplistų, paskiepytų vaikų turėtų būti bent 95 procentai. Taip pat pernai mažiau naujagimių gavo skiepų nuo tuberkuliozės ir hepatito B.
Šeškinės poliklinikos specialistai sako: yra ir tokių ligų, nuo kurių skiepijimas siekia vos 60–70 procentų. Ir taip yra visoje šalyje.
„Blogiausios, tai yra, žemiausios skiepijimo apimtys yra nuo tokių ligų kaip rotavirusinė infekcija, meningokokinė infekcija ir žmogaus papilomos viruso infekcija“, – teigia infekcijų kontrolės specialistė Jolanta Kuklytė.
Pasak gydytojų, pasitaiko ir tokių tėvų, kuriems apie skiepus reikia papasakoti plačiau.
„Tėvai nežino, kokia tai yra vakcina, kokia yra liga, nuo kurios yra skiepijama. Ir kadangi ta nežinomybė yra labai gąsdinanti, tuomet ir nenori paskiepyti vaikų. Tai stengiamės kiek tiktai galim papasakoti tėvams“, – tvirtina M. Trumpickaitė.
Ką apie tai mano tėvai?
„Na, čia jų nuomonė. Man jau geriau apsidraust. Maža ką tu ten gali žinot. Paskui, kad savęs nekaltintum.“
„Mes turim apsaugoti savo vaikus ir kitus vaikus tuo pačiu. Nes jeigu mes nesiskiepysim, pradės tos ligos plėstis ir nemanau, kad čia būtų labai gerai visiems.“
O kad ligos sugrįš, jei vaikų skiepijimo mastai ir toliau mažės, sako ir specialistai.
„Ne tiktai kokliušas, bet ir tie patys tymai, difterija, kiaulytė… Reikia atkreipt dėmesį, kad išvis buvom pamiršę apie tą patį poliomielitą, o jau dabar Jungtinėse Valstijose labai rimtai skelbiamas pavojus“, – tvirtina užkrečiamųjų ligų specialistas Saulius Čaplinskas.
O juk nuo šių ligų galima apsisaugoti pasiskiepijus. Neseniai uždaryto Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas profesorius S. Čaplinskas akcentuoja: kalbėti, kad skiepijimo apimtys krito, neužtenka.
„Tai dabar, manau, pats laikas nustot verkšlent, kad sumažėjo skiepų apimtys, o aiškiai pasakyt visuomenei, ką jie ruošiasi daryt ir kaip šitą situaciją spręsti“, – sako S. Čaplinskas.