Beveik 280 mln. gyventojų turinti musulmoniška Azijos valstybė iki šiol buvo laikoma labiau pasaulietine, nepaisant nuolatinių valdžios siekių įvesti religines dogmas į žmonių gyvenimus.
tv3.lt žurnalistai Andrius Jakimčuk ir Vilmantas Venckūnas aptarė susidariusią situaciją, kuri iš esmės rodo dalies pasaulio valstybių, tokių kaip Kinija, Rusija ar Afganistanas totalitarėjimą ir vis didesnį valstybių bandymą per žmonių asmeninių gyvenimų kontrolę valdyti politinį gyvenimą.
Pavyzdžiui, Rusijoje taip pat Kremliaus režimas itin aktyviai riboja asmeninio gyvenimo teises ir grįžtama į „tradicinės“ visuomenės rėmus. Nepaisant to, būtent šioje šalyje klesti seksualinis smurtas, netgi tarp valdžios struktūrų atstovų.
Neseniai vienas tinklaraštininkas skelbė, kad policijos nuovadoje pareigūnai jį bandė išprievartauti kolos buteliu, prieš kelis mėnesius nuskambėjo istorija apie svarmeniu rusų policininkų išprievartautą šiuolaikinės poezijos atstovą. Baltarusijoje 2020-aisiais vykusių neramumų metu taip pat buvo gausu pranešimų apie protestuotųjų patiriamą seksualinę prievartą.
Tokiu būdu režimai, viena vertus įvedinėja asmeninių laisvių draudimus, tačiau kita vertus, pro pirštus žiūrima į pačių atstovų elgesį, ypač jeigu tai siejasi su neparankių jiems asmenų likimu.
„Tokie dorovės sergėtojai istoriškai būna baisingi paleistuviai, iškrypėliai ir žiaurūs. Tokie žmonės tokiose sistemose gerai pritampa ir gerai veikia, ir gerai atskleidžia visus savo vidinius demonus <...> Eilinis pavyzdys, kai draudimais bandoma teisinti kažkokius religinius įsitikinimus“, – pridūrė A. Jakimčuk.
JT – tai prieštarauja pagrindinėms laisvėms ir žmogaus teisėms
Jungtinės Tautos taip pat pripažino, kad naujai paskelbtos Indonezijos baudžiamojo kodekso dalys yra nesuderinamos su pagrindinėmis laisvėmis ir žmogaus teisėmis.
Į BK taip pat įtraukta pakeitimų dėl šventvagystės nusikaltimų, be to, nuo šiol žurnalistams grės bausmės už naujienų, „galinčių paskatinti neramumus“, skelbimą.
Jungtinės Tautos „su susirūpinimu atkreipia dėmesį į tam tikras peržiūrėto baudžiamojo kodekso nuostatas, regis, nesuderinamas su pagrindinėmis laisvėmis ir žmogaus teisėmis“, sakoma organizacijos biuro Indonezijoje pareiškime.
„Kai kurie straipsniai gali kriminalizuoti žurnalistinį darbą ir kėsintis į spaudos laisvę“, – sakoma jame.
„Pagal kitus bus diskriminuojamos moterys, mergaitės, berniukai ir seksualinės mažumos ar jaučiamas diskriminacinis poveikis“ šioms grupėms, „didės smurtas lyties pagrindu, smurtas lytinės orientacijos ir lyties tapatybės pagrindu“, pažymi JT.
Be to, JT teigimu, iškyla rizika, kad bus pažeidinėjama religijos ar įsitikinimų laisvė, įteisintas neigiamas socialinis požiūris į religinių mažumų ar mažumų pagal įsitikinimus narius, paskatintas smurtas prieš juos.
Dėl šių reformų tos pačios lyties poroms bus pavojingiau nesislapstant gyventi kartu. Šalyje šie asmenys ir taip susiduria su diskriminacija ir prieš LGBTQ nukreiptomis taisyklėmis, sako aktyvistai.
Kiek anksčiau JAV išreiškė susirūpinimą dėl Indonezijos naujojo BK poveikio žmogaus teisėms ir laisvėms.
Peržiūrėtas BK, kuriam dar turi pritarti prezidentas Joko Widodo, įsigalios po trejų metų.
Naujausias „Sukasi pasaulis“ epizodas:
Kalbamės apie:
00:00 Intro
00:33 Dronų atakos prieš Rusijos bombonešius
11:40 Užsispyrusi Vengrija blokuoja ES paramą Ukrainai
18:13 Ar visi rusų žurnalistai blogi: Latvija atėmė licenciją „Dožd“
28:57 Europa stebi JAV ekonominius veiksmus
39:08 Kanye Westo epopėja
49:45 Nesantuokinis seksas Indonezijoje – bausti, negalima pasigailėti