Šeimų maršo mitingo organizatoriai valdantiesiems davė laiko iki birželio 1-osios, kad būtų įgyvendinti jų reikalavimai. O jų ne vienas – pradedant ministrų atleidimais, baigiant Konstitucinių pataisų priėmimais. Tačiau valdantiesiems nekreipiant dėmesio į reikalavimus, maršo organizatoriai jau planuoja naują mitingą prie Seimo.
„Jūs peržengėte ribą, tai ne jūsų teritorija. Tai mūsų šeima ir valstybė. Mes jus atleidžiame. Eikite lauk į politikos ir istorijos šiukšlyną“, – tokiais skambiais žodžiais gegužės 15-ąją marše ant scenos svaidėsi Darius Trečiakauskas.
O vienas iš maršo organizatorių Arvydas Daunys jau žada ir kitus renginius.
„Valdžiai duotas laikas iki birželio 1, apsispręsti arba taip, arba ne, arba nieko nesiima. Nu, vienu žodžiu, mes paskelbę 11 dienai mes suplanavę. Planuojamos akcijos, sakykime taip“, – sako jis.
Vilniaus savivaldybė jau sulaukė prašymo mitingui, bet ar dar kartą Laisvės partijos vadovaujama Vilniaus valdžia leis tą padaryti – nežinia.
„Mes turime faktorių, kad nebuvo laikomasi karantino sąlygų, tai gali būti keičiantis momentas, gali būti ir nekeičiantis momentas. Tą mes turime diskutuoti visų pirma su renginio organizatoriais, ką jie suplanavę, tada su epidemiologais, teisininkais ir tikrai negaliu pasakyti, kad savivaldybė tikrai neišduos leidimo, lygiai taip pat negaliu pasakyti, kad 100 procentų išduos“, – teigia Vilniaus administracijos direktorės pavaduotojas Adomas Bužinskas.
O maršo organizatoriai laikosi savo.
„Iki šiol mes neturime nė vieno policijoje raporto užfiksuoto, kad įvykęs kažkoks pažeidimas būtų, tai aš nežinau, kaip savivaldybė gali teikti kažką priešingai“, – aiškina A. Daunys.
Policijos pareigūnai dabar analizuoja turimą medžiagą, ar reikia pradėti tyrimą dėl galimų karantino reikalavimų pažeidimų. Daugiatūkstantinėje minioje su veido kaukėmis buvo vos vienas kitas žmogus, kelių metrų atstumo laikytis taip pat buvo sunku. Be kaukių buvo ir organizatoriai bei pasisakiusieji nuo scenos.
„Visiškas melas, mes negalime pažeisti karantino reikalavimų. Mes neturime policijos įgaliojimų priversti žmones dėvėti ar nedėvėti kažko, kaip suprantate ir vienintelis mums paliktas instrumentas, žodinis įspėjimas žmonėms, tai žodinį mes ir padarėme. O mes kalbėjome, renginio metu mes galime būti be kaukių, televizijos filmavimai, visa kita“, – aiškinasi A. Daunys.
Tiesa, specialistai mato kitokią situaciją.
„Neišlaikyti jokie reikalavimai visiškai, nei atstumo, nei laiko, nei asmens saugos priemonių. Tos rizikos, tikrai negaliu jos vertinti kokia ji didelė, ar maža, bet rizika užsikrėtimui tikrai buvo sudaryta palanki“, – sako epidemiologė Daiva Razmuvienė.
Maršo organizatoriai situaciją lygina su muzikos apdovanojimais MAMA. Nors tuomet į Žalgirio areną susirinkę žmonės buvo testuojami, vėliau policija nustatė karantino pažeidimus ir pusei šimto asmenų skyrė baudas. Policija dar iš vakaro perspėjo žmones, kad jie gali sulaukti baudų, jei nesilaikys reikalavimų. Jos siekia nuo 500 iki pusantro tūkstančio.
„Fiksuosime tokius pažeidimus, na ir po kiek laiko galimas toks dalykas, kad tie žmonės gaus kvietimus atvykti, pasiaiškinti“, – gegužės 14-ąją sakė policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.
Tačiau dabar pareigūnai jau kalba tik apie galimą atsakomybę organizatoriams. Jiems gresia bauda nuo pusantro iki 6 tūkstančių eurų. Paaiškinti, kodėl iš pradžių kalbėjo, jog baudų gali sulaukti kiekvienas, o dabar apsigalvojo, policija nepanoro.
„Tam tikra žmonių grupė, kuri ten susirinko, ir protestavo ir prieš skiepus ir prieš kaukių dėvėjimą, gal ir naivu tikėtis, kad jie tų karantino taisyklių laikysis. Bet mes, kaip viešo subjekto institucija, negalime tokių dalykų leisti“, – aiškina Vilniaus administracijos direktorės pavaduotojas Adomas Bužinskas.
Į maršo organizatorių pusę stojo „valstiečiai“.
„Savivaldybė Vilniaus duodama šitą leidimą tikėjosi, kad kokie nors ekscesai įvyks ir po to bus galima imtis kažkokių kitų priemonių, aš taip galvoju, nes apie tai buvo rašoma, bet kadangi viskas praėjo labai taikiai, draugiškai, dabar manoma, kad reikia to neleisti, nes bet kokiu atveju, tai kas yra žmonių palaikoma ir žmonės džiaugiasi, valdžia šita nenori“, – sako jų pirmininkas Ramūnas Karbauskis.
O epidemiologė sako, kad šiuo metu derėtų vengti tokių mitingų. O jeigu jie organizuojami, geriau daryti su galimybių pasu, kaip įrodymu, kad susirinko nesergantys žmonės, taikyti elektroninę registraciją.
„Tai negali šiuo metu vykti tokie spontaniški, susirinkome, šimtas du šimtai, tūkstančiai žmonių ir mes dabar ten kažkuo patenkinti, nepatenkinti, kažką švenčiame, ar piktinamės, aš manau, kad tai nėra laikas dabartinis“, – tikina D. Razmuvienė.
Šeimų maršas buvo surengtas protestuojant prieš valdančiųjų su Laisvės partija priešakyje siekius – suteikti homoseksualams daugiau teisių, ratifikuoti Stambulo konvenciją, dekriminalizuoti nedidelio narkotikų kiekio turėjimą.