Parlamentarai Seime renkasi į posėdį. Kartais šią įprastą jiems veiklą pakeičia užsienis ir komandiruotės, kurioms šiemet numatyta – 300 tūkstančių eurų. Tačiau metams dar neįpusėjus, beveik du trečdaliai pinigų –193 tūkstančiai eurų, jau išleisti.
Anot Seimo vicepirmininko ir valdybos nario Andriaus Mazuronio, nors didžioji dalis šių pinigų išleista komandiruotėms į NATO šalis svarbiais saugumo klausimais, ypač prasidėjus karui Ukrainoje, kai kada kolegos prašo Seimo valdybos papildomų lėšų toli gražu ne pirmojo būtinumo kelionėms.
„Su lietuvių bendruomenėm buvo gal 5 prašymai susitikt, jeigu pagrindinis išvykos tikslas susitikt su lietuvių bendruomene, žinoma, tai labai svarbu, bet kaip kam tas yra lietuvių bendruomenė. Su trim draugėm gal kavos išgert irgi galima traktuot kaip susitikimą su lietuvių bendruomene“, – sako A. Mazuronis.
Mazuronis prašymus išvykti už Seimo pinigus į susitikimus su kitų šalių lietuviais vadina bandymu pasidaryti sau rinkiminę kampaniją Seimo lėšomis.
„Dalia Asanavičiūtė prašė 6 dienom, man atrodo, į Tenerifę, susitikt su lietuvių bendruomene ir panašių prašymų buvo“, – pasakoja A. Mazuronis.
Seimo valdybos atmestas Seimo ir pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininkės Asanavičiūtės prašymas keliauti buvo ne į Tenerifę, bet į Ispaniją, Madridą. Asanavičiūtė sako, kad ten vykstančioje parodoje norėjo susitikti su lietuvių bendruomene.
„Ispanijos lietuvių bendruomenės suvažiavimas, taip pat yra lietuvių dienos, yra didžiulė paroda, yra lietuvių stendai, dėl to buvo prašymas, bet kadangi nuspręsta buvo, kad tai ne prioritetas, apgailestauju, labai gaila, bet ta kelionė neįvyks“, – teigia D. Asanavičiūtė.
Tiesa, konservatorė tik vakar grįžo iš kitos panašios komandiruotės Airijoje, kur kartu su valstiečiu Giedriumi Surpliu taip pat susitiko su lietuvių bendruomene. Komandiruotė abiem atsiėjo pustrečio tūkstančio eurų.
„Tai mūsų žmonės, kurie gyvena ne Lietuvoje, o užsienyje, ir dėl to dėmesys jiems, išklausymas ir aktualių klausimų aptarimas jiems yra labai svarbu“, – tikina D. Asanavičiūtė.
Anot kito Seimo valdybos nario, Vytauto Mitalo, ir šis prašymas nebūtų patenkintas, jei parlamentarė nebūtų papildžiusi komandiruotės plano.
„Ten buvo ne tik susitikimas su Airijos parlamento nariais, bet ir su Airijos Vyriausybės nariais, ir tik kažkur liko tas bendradarbiavimas su pasaulio lietuviais. Jei tai būtų vien tik lietuvių lankymas, tikrai nebūčiau pritaręs“, – teigia V. Mitalas.
„Tikrai yra nemažai tokių ekskursijų, kur važiuojama, kad išvažiuoti į komandiruotę. Tai neturi jokios pridėtinės vertės. Čia ne tik Seime, bet ir vykdomojoj valdžioj, kas nori paturistaut, gali važiuot paturistaut“, – kalba Seimo narys Saulius Skvernelis.
„Nesu gyvenime tikrai važiavus į jokią komandiruotę, nes labai abejoju jų nauda ir tikrai, kai pasižiūri kolegų ataskaitas, tai kartais komandiruotės panašėja ne į dalykinius vizitus, bet į tam tikrą paturistavimą“, – teigia Seimo narė Agnė Širinskienė.
Seimo kanceliarijos duomenimis, brangiausia komandiruotė šiemet kainavo daugiau nei 18 tūkstančių eurų. Į JAV sausį vyko Seimo vicepirmininkas Jonas Jarutis, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas, Užsienio reikalų komiteto pirmininkė Laima Liucija Andrikienė ir Giedrius Surplys.
„Visi deramės dėl Rytų atgrasymo principų. Tam be galo svarbus dirbt per sostines – Amerika, Vokietija, Prancūzija, Lenkija, Italija. Tai šis pusmetis, jei dabar dėl tokio tikslo, kurį siekiame visa valstybe, pradėtume riboti kažkokias komandiruotes, truputį juokinga. Tai manyčiau, kad čia tikslai aukštesni ir kilnesni“, – tikina L. Kasčiūnas.
Antra brangiausia darbinė kelionė šiemet – Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen vadovaujamos delegacijos komandiruotė į Izraelį ir Palestiną vasarį. Ji kainavo 8233 eurus.
Trečia brangiausia – daugiau nei pusaštunto tūkstančio kainavusi penkių parlamentarų – Emanuelio Zingerio, Armino Lydekos, Kęstučio Masiulio, Liucijos Andrikienės bei Luko Savicko komandiruotė į Strasbūrą.
„Ukraina, JAV, Berlynas, Paryžius yra tos kryptis, kur išties reikia važiuoti, turint omeny dabartinį kontekstą, tai čia nekvestionuoju“, – kalba Seimo vicepirmininkas Andrius Mazuronis.
Brangiausios parlamentarų komandiruotės buvo būtent į Prancūziją. Joms per šiuos metus bendrai Seimo nariai išleido daugiau nei 34 tūkstančius eurų.
Daugiausia komandiruotėms išleido Užsienio reikalų komiteto narys Arminas Lydeka, jis nuo metų pradžios išleido apie 12 tūkstančių eurų, toliau rikiuojasi to paties komiteto pirmininkė Laima Andrikienė bei Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.
Taip pat Užsienio bei europos reikalų komiteto narys Emanuelis Zingeris ir Ekonomikos bei Ateities komiteto narys Lukas Savickas.
Anksčiau, 2019 metais stiprios kritikos dėl kelionių už Seimo pinigus sulaukė parlamentarės Irena Šiaulienė, Rimantė Šalaševičiūtė, Rūta Miliūtė ir Aušrinė Norkienė, iškeliavusios į Los Andželą, moterų verslininkūų forumą. Taip pat, 2018-aisiais, Lenkų atstovė Seime Rita Tamašunienė už tris tūkstančius eurų iš Seimo kasos išvykusi į tolimąją Australiją.