Matas Maldeikis užsiminė sulaukęs 50 tūkst. eurų kyšio pasiūlymo iš parlamentaro Puidoko padėjėjo būtent tuo metu, kai Seimas rengėsi balsuoti dėl Azartinių lošimų įstatymo pataisų, kurios lošimų organizatoriams apribos galimybes skatinti lošimus, lapkritį įsigalios ir reikalavimas lošimo automatus sujungti į vieną tinklą.
S. Kacą pareigūnai sulaikė atlikdami tyrimą dėl Seimo nariui konservatoriui M. Maldeikiui galimai pasiūlyto kyšio.
Specialiųjų tyrimų tarnybos atstovė Renata Keblienė teigia: „Šis asmuo vakar buvo sulaikytas, jam pareikšti įtarimai dėl papirkimo ir prekybos poveikiu. Buvo sulaikytas Kaune. Po sulaikymo asmuo atvyko su pareigūnais į Vilnių ir naktį praleido areštinėje.“
„Atėjo ir norėjo žmonės mano atveju, yra tik epizodas didelės sistemos. Didėlė rinka, kuri sunkiai reglamentuojama, vaikšto labai dideli pinigai, kurie nėra apskaitomi, tie žmonės gina savo pozicijas“, – sako M. Maldeikis.
Iš to, ką matau, yra didelės grupės, jos tiesiog ieško įtakos sferų, vienos legaliai, kitos mažiau legaliai.
Tyrimo duomenimis, 50 tūkst. eurų kyšį parlamentarui pasiūlė darbiečio Seimo nario M. Puidoko padėjėjas Kęstutis Motiečius. STT praneša įtarianti, kad kyšį M. Puidoko padėjėjas M. Maldeikiui pasiūlė už tai, kad jis paveiktų Seimo narius ir būtų sustabdytas ar neribotam laikui atidėtas Loterijų ir lošimų mokesčio įstatymo pakeitimo projektas.
Pagal jį loterijų organizatoriams gresia nauji mokesčiai. Tačiau Loterijų asociacijos atstovas Andrius Karaliūnas tvirtina niekaip nesusijęs su galimu kyšio davimu ir neteisėtu spaudimu.
Jis svarsto, kad STT pareigūnai galimai viešai įvardina ne visus įstatymų projektus arba ne tą, dėl kurių gegužę Seime vyko neskaidrios kovos, bet neatmeta ir galimo S. Kaco įsikišimo svarstant Loterijų įstatymo pakeitimus.
„Turėtų verslas rūpintis savo interesais, sąlygų apsauga, gerinimu, bet nebandyti lysti į kaimyno daržą, kenkti, geriau būtų, jei rūpintųsi savo aplinka, bet šis žmogus, tai turbūt buvo ne vienintelis bandymas“, – sako A. Karaliūnas.
Lošimų namų asociacijos, vienijančios užsienio kapitalo įmones, vadovas Mantas Zakarka tvirtina, kad gegužę Seime vyko balsavimai dėl kito, Azartinių lošimų įstatymo pakeitimų, kuriais įmonėms nuo liepos pirmos dienos bus draudžiamos įvairios lošimo skatinimo priemonės – bandomieji lošimai, žetonų dalinimai, nuolaidos, akcijos ir dovanos.
M. Puidokas tuomet ir stojo ginti lošimų organizatorių ir kalbėjo jų argumentais, kad nauji ribojimai bus palankūs nelegaliai dirbantiems lošimų teikėjams. M. Zakarka tikina su Seimo nariais bendravęs oficialiai, o su S. Kacu nebendravo ir savo veiksmų nederino.
„Žinant kaip pataisos buvo greitai ir beveik vienbalsiai buvo priimtos Seime būčiau nustebęs, kad kažkas bandė kažką padaryti. Buvo aišku, kad teisėtais būdais nepavyks pakeisti“, – sako M. Zakarka.
Kol kas STT daugiau tyrimo priežasčių ir tyrime galimai minimų kitų įstatymų neįvardina.
„Ikiteisminio tyrimo aktyvūs veiksmai tebevyksta, siekiant sėkmingos tyrimo eigos daugiau detalių pateikti negalime“, – sako R. Keblienė.
Ir pats M. Maldeikis ragina į kyšininkavimo ir papirkinėjimo tyrimą žvelgti plačiau nei iki šiol paskelbė STT. Lošimų organizatoriai pastaraisiais metais sulaukė ir daugiau nepalankių jiems iniciatyvų.
Tai ir lošimų skatinimo draudimas, kuris turi įsigalioti liepos pirmąją. Pernai įsigaliojęs įpareigojimas rodyti įspėjamuosius užrašus šalia reklamų, dar anksčiau vyriausybės teiktas projektas, įpareigojantis šių metų lapkritį sujungti automatus į vieną sistemą, kad Lošimų priežiūros tarnybai būtų juos lengviau kontroliuoti.
„Nelabai galiu pasakyti, galiu pakenkti tyrimui, kad nebūčiau tas, kas sugadino. Noriu, kad būtų žvelgiama plačiau, ne tai, kas šiuo metu yra, o platesniame kontekste, tai matyti iš sulaikymų, kurie vyksta šiuo metu“, – sako M. Maldeikis.
Po STT pareigūnų kratą patyręs darbietis parlamentaras M. Puidokas šiandien Seime nesirodo ir su žurnalistais nebebendrauja. O Darbo partijos vadovas Viktoras Uspaskichas tikina apie šį įvykį neturįs informacijos:
„Pas mus Guoga buvo iš tos sferos, bet nekaltinsi, oficialiai dirbo. Neteko dėl tokių dalykų bendrauti, joks lobistas dėl to į mane nesikreipė, sunku pasakyti. Reikia sulaukti daugiau informacijos, blogai, kad vyksta tokie dalykai, reikia STT imtis, bet STT nemažai padaro bandymų, bet subliūkšta bylos, apjuodinti nekaltai žmonės. Tai blogai. Nežinau, kaip buvo šį kartą. Sulauksime daugiau informacijos, bus galima komentuoti."
Korupcija įtariamas azartinių lošimų ir lažybų bendrovės „Tete-a-tete“ savininkas S. Kacas po sulaikymo paleistas į laisvę, jam skirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti, uždraudžiant bendrauti su tam tikrais asmenimis. Po apklausos paleistas ir M. Puidoko padėjėjas K. Motiečius, jam taip pat skirtas rašytinis pasižadėjimas neišvykti ir nebendrauti su nustatytais asmenimis.