Nors Ramūnas Karbauskis buvusį bendražygį Skvernelį kaltina, esą šis valdžios siekia bet kokiomis priemonėmis, politologai mano, kad valstiečiams yra ko drebėti – būtent šiai partijai dėl Skvernelio užmojų gresia didžiausias nubyrėjimas. Visgi ir buvusiam premjerui esą anksti džiūgauti – nebūtinai iš įvairiausių partijų surinkti skirtingų pažiūrų politikai taps tvirta politine jėga.
Prieš tris mėnesius – 13 narių ir teiginiai, esą nežinia, ar nuo valstiečių atskilusi Demokratų frakcija taps ir partija. Apie partijos steigimą aišku tapo po mėnesio, o būsima nauja politinė jėga turi apie tūkstantį narių. Ir graibsto dar. Naujausias laimikis – Neringos meras Darius Jasaitis.
„Svarsčiau tikrai ilgai, sprendimas nelengvas“, – teigia D. Jasaitis.
Prieš 11 metų iš darbiečio socialdemokratu tapęs Jasaitis tikina, kad buvusiems kolegoms mažai rūpėjo kurorto reikalai.
„Vis tiek koncentruojamasi į antraštes, pigų populizmą, kuris niekur neveda. Jaučiaus, kad nesugebėjau įrodyti bičiuliams, ko reikia Neringai“, – sako D. Jasaitis.
Meras įsitikinęs, kad su Skverneliu bus geriau.
„Visiškai asmeninis pasitikėjimas ne tik juo, bet ir Algirdas Stončaitis, kiti komandos nariai, su kuriais yra tekę dirbti, įrodė darbais“, – kalba D. Jasaitis.
Prie naujos partijos jungtis ketina ir apie pusšimtis iš 90-ies Neringos socdemų skyriaus narių. Taip pat – ir apie 70 Lazdijų valstiečių narių su mere Ausma Miškiniene priešakyje. Skvernelio Vyriausybėje ji dirbo žemės ūkio viceministre.
„Aš renkuosi ir lieku su tais, su kuriuo savo, kaip aktyvios politikės keliu, ėjau koja kojon“, – tikina A. Miškinienė.
Būsimą naują partiją renkasi ir nepartinis Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis su dar 60 politikų, kurių dalis – iš „Tvarkos ir teisingumo“. Skvernelis rezultatais patenkintas ir netiesiogiai traukia per dantį valstiečius. Esą vilioti naujokų nelabai ir reikia, jungiasi patys.
„Gerbti žmogaus kitokią poziciją, leisti tą kitokią poziciją turėti, nelaužyti rankų. Matyt, tokie dalykai ir patraukia žmones pas mus“, – teigia S. Skvernelis.
Buvę artimi bendražygiai turi ką pasakyti vienas apie kitą.
„Vienintelis dalykas, kuris gali tuos žmones vienyti, yra valdžia kaip tikslas. Saulius niekada ir neslėpė, kad jam tai yra tikslas buvimo politikoje. Mes turime visai kitą požiūrį“, – aiškina valstiečių pirmininkas Ramūnas Karbauskis.
„Kai turi kitą pagrindinį užsiėmimą, verslą, tau ta politinė veikla tokia tarp kitko. Bet norint savo pažadus ir idėjas įgyvendinti, kiekviena politinė partija žino – jei nebūsi valdančiojoje koalicijoje, tos idėjos bus neįgyvendintos. Arba tiesiog žmones apgaudinėji“, – sako S. Skvernelis.
„Atvažiuos į pirmą suvažiavimą, pamatys, kokie ten žmonės susirinkę ir supras, kad ne į tą vežimą įsėdo“, – tikina R. Karbauskis.
Steigiamąjį suvažiavimą nauja partija planuoja sausį, tiesa, įsisteigti reikia 2000 narių – dukart daugiau nei turi dabar. Politologė Rima Urbonaitė sako, kad paūmėjusi politikų migracija buvo tikėta.
„Žmonės tiesiog pradeda skaičiuoti, su kuria partija lengvesnis kelias atėjimui iki posto. Tai Saulius Skvernelis, kaip lyderis, kuris turi gana gerą reitingą, yra tas traukiantis veiksnys“, – komentuoja politologė Rima Urbonaitė.
Nors Skvernelis tikina, kad didesnė dalis naujokų – nepartiniai, didžiausią galvos skausmą nauja politinė jėga esą kelia būtent valstiečiams. Ir jie, ir Skvernelio kompanija taikosi į tą patį rinkėjų elektoratą.
„Daugiau signalų, kad migracija gali būti rimtesnė. Natūralu, kad partijai tai didžiulis iššūkis, nes ir pats Skvernelis partijai nešė labai daug balsų, pripažinkim tiesiai šviesiai. Ir Skvernelis yra populiaresnis už Karbauskį“, – teigia R. Urbonaitė.
Socdemai irgi gali nukraujuoti, tačiau viliones pabėgti pristabdo geri partijos reitingai. Visgi Skverneliui džiaugtis būsimomis politinėmis pergalėmis, pasak Urbonaitės, dar gerokai per anksti. Kol kas esą nepanašu, kad nariams partija taikytų rimtesnę atranką.
„Ar nebus kakofonija ir kaip jie visi sutars vienoje vietoje. Labai svarbu neprisipirkti kačių maiše, paskui tos katės pradės pjautis tarpusavyje“, – sako R. Urbonaitė.
Prieš rinkimus žmonės dažnai susivilioja naujais veidais politikoje, vadinamaisiais „gelbėtojais“. Taip esą gali nutikti ir šį kartą, nors iš tiesų nauji ne veidai, o partijos pavadinimas.