Santaros klinikose šiuo metu gydomi 6 koronavirusu sergantys vaikai, o vieno iš jų atvejis – sudėtingas.
Lietuvos sergančių daugėja tūkstančiais, pilnėja šalies ligoninės, dalyje reanimacijų pradeda trūkti lovų. Dalis ligoninių planuoja kreiptis į valdžią, kad ši padėtų surasti dirbti galinčių medikų.
„27-erių metų vaikinas sirgęs COVID-19 pneumonitu. Su ryškiu kvėpavimo funkcijos nepakankamumu po ilgalaikio gydymo, deja, mirė“, – sako Intensyviosios terapijos klinikos vadovas Vidas Pilvinis.
Kauno klinikose su COVID-19 kovojęs jaunas vyras susirgo lapkričio pirmąją. Vaikinas kreipėsi į medikus, kai pajuto karščiavimą ir bendrą silpnumą. Dvi savaites medikai stebėjo jauno vyro būklę, pirmieji COVID-19 tyrimai infekcijos neaptiko.
„Pacientas jaunas, neturintis jokių gretutinių patologijų, iki šiol medikų pagalbos neprašęs, sportuojantis, turintis savo pomėgius. Toks žmogus kaip mes, kaip jūs“, – pasakoja V. Pilvinis.
Vaikino savijauta toliau prastėjo, jam darėsi vis sunkiau kvėpuoti. Dėl to medikai vėl pradėjo įtarti COVID-19. Po pakartotinio testo ši hipotezė pasitvirtino. Gydytojai išsiaiškino, kad jauno vyro artimieji taip pat užsikrėtė koronavirusu. Pacientas buvo pervežtas iš Marijampolės į Kauną.
„Po dviejų savaičių pacientas pateko į gydymo įstaigą, joje, taip pat pakartojus laboratorinius tyrimus, tiktai klinikinė ligos eiga leido įtarti susirgimą. Mums jau supratus, kad pagalba reikalinga ir tretinio lygio, mūsų reanimobilis vyko į Marijampolės miestą. Pacientui buvo taikyta dirbtinė plaučių ventiliacija transportavimo metu“, – teigia V. Pilvinis.
Gydytojai greitai suprato, kad dirbtinės plaučių ventiliacijos neužtenka. Vaikinui pradėta taikyti ekstrakorporinė membraninė oksigenacija. Ši priemonė užtikrina trumpalaikį visišką organizmo kraujotakos palaikymą ir aprūpinimą deguonimi.
„Iro plautinis audinys, vystėsi nesandarumas, veiksmai, kurie buvo nukreipti išgelbėti paciento gyvybę, deja, buvo nesėkmingi“, – kalbėjo V. Pilvinis.
Santaros klinikose 6 koronavirusu sergantys vaikai, vienas atvejis – sudėtingas
Dažniausiai COVID-19 pražudo vyresnius, gretutinėmis ligomis sergančius žmones, tačiau sunki ligos forma neaplenkia ir jaunų pacientų. Serga ir suaugusieji, ir vaikai.
„Turime šiuo metu vaikų sergančių COVID-19. Jų yra 6. Vieno iš jų atvejis sudėtingesnis, tačiau būklė stabili, gydosi skyriuje“, – sako Santaros klinikų direktorė valdymui Aušra Bilotienė Motiejūnienė.
Lietuvoje per vakar laboratorijos nustatė 3330 naujų atvejų. Tai didžiausias skaičius nuo pat pandemijos pradžios. Per vakar mirė dar 31-as žmogus. Ligoninėse šiuo metu 2146 COVID-19 pacientai.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenis, šiuo metu Lietuva pagal sergamumo rodiklius Europoje pakilo į trečią vietą. Dažniau užsikrečiama tik Serbijoje ir Liuksemburge. Lietuvoje 100 tūkstančių gyventojų per 2 savaites tenka 1129 atvejai. Kaimynėse valstybėse Latvijoje, Estijoje ir Lenkijoje sergamumas beveik 3 kartus mažesnis.
„Kažkokio keista fatalizmo nuotaika, kai sako vis tiek visi persirgsim. Pristatė apklausą Baltijos tyrimų, kur gyventojų buvo klausiama, kaip jūs švęsit šventes, kaip sutiksite Kalėdas. Tai jauno amžiaus žmonės yra nusiteikę baliavoti. Tai kokį čia karantiną įvesti. Dingo visas supratimas apie tai, kas yra virusas, kad reikia saugotis“, – pasakoja laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Vilniaus regione į ligonines per dieną patenką apie 30–40 naujų COVID-19 pacientų. Jei sergamumas ir toliau augs, per dieną regiono ligoninės greitai gali sulaukti ir pusšimčio sergančiųjų. Labiausiai ligoninėms trūksta medikų, formuojant naujos COVID-19 skyrius pasitelkiamas kiekvienas gydytojas.
„Dirbs naujame padalinyje, kurį formuosime nuo rytojaus, netgi gydytojai ortopedai, traumatologai. Aš nekalbu apie tai, kad dirba reumatologai, endokrinologai, kardiologai. Jau mes negalime sakyti, kad tik vidaus ligų medikai dirba“, – teigia Santaros klinikų direktorė valdymui A. Bilotienė Motiejūnienė.
„Pati blogiausia situacija yra su personalu. Kiekvieną dieną mes nuo 15-os iki 20-ies atvejų, kada serga mūsų gydytojai. Šiandien turime apie 19-a procentų viso medicinos personalo, kuris negali eiti į darbą. Dėl to, kad yra laikinai nedarbingi“, – kalbėjo Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika.
Ligoninėse guli tik patys sunkiausi COVID-19 pacientai. Dalyje įstaigų trūksta vietos reanimacijose.
„Išskleidę faktiškai 15-a lovų, tačiau šiandieną guli 22-u pacientai, iš jų 16-a ventiliuojami. Pagal poreikį išskleidžiame daugiau tų lovų ir gana sudėtinga situacija su tais pačiais sunkiausiais, kritiniais ligoniais“, – sako Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovas Vinsas Janušonis.
Santaros klinikos artimiausiu metu žada kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją, kad ši jiems padėtų surasti dirbti galinčių medikų. Ši priemonė yra kraštutinė. Tai reiškia, kad būtų pasinaudota civilinės saugos įstatymu ir medikai būtų siunčiami dirbti į COVID-19 skyrius ne savo noru.