Virš Nemirsetos paplūdimio praskridę naikintuvai numeta sprogmenis. Iš karto ten atlekia naujausio Lietuvos karinių jūrų pajėgų dalinio – Uosto ir priekrantės gynybos kariai – fuzilieriai. Užverda įnirtinga kova su kopose įsitvirtinusiu priešu. Pagaliau fuzilieriams pavyksta išstumti priešus iš paplūdimio.
Iš italų laivo pakilęs sraigtasparnis atskraidina pastiprinimą. Netrukus krante išsilaipins jūrų pėstininkai iš Portugalijos, Lenkijos ir Rumunijos. Jūroje jų užnugarį saugo kariai greitaeigiuose kateriuose bei Lietuvos karo laivynas.
„Tai labai sudėtinga operacija, nes reikia koordinuoti oro erdvę, reikia koordinuoti jūrą ir sausumos elementą“, – sako pratybų organizatorius Tadas Jablonskas.
Ir iš desantinių laivų kranto link atskuba daugybė greitaeigių motorinių valčių. Vos pasiekę priekrantę kariai šoka į vandenį ir galutinai užtikrina paplūdimio apsaugą. Iš oro juos saugo aplink besisukinėjantis sraigtasparnis.
Tiesa, visa tai tik NATO pratybos. Vyksta amerikiečių vadovaujamos pratybos „Baltops“ ir Karinių jūrų pajėgų mokymai „Audros smūgis 2023“.
Anot krašto apsaugos ministro, mokėti ginti Lietuvos jūros pakrantę bei uostą yra būtina. Deja, tai savo skaudžia patirtimi įrodė Ukraina. Iš kitos pusės, būtent dėl pašonėje vykstančio karo, NATO gali mokytis iš ukrainiečių pergalių ar rusų pralaimėjimų.
„Pamokos yra tokios, kad nuo jūros vis tiek turi būti tam tikra apsauga. Ir aš manau, kad Lietuva ir kitais metais, beje, papildomą laivą įsigyja. Jau po rekonstrukcijos ir pritaikymo Lietuvai jis turėtų mus pasiekti, taip, kad mes irgi į tai investuojame“, – teigia krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Pratybose skirtingų NATO šalių kariškiams teko bendradarbiauti ir nutikus realiam incidentui. Viename laive lengvai susižeidė karys. Jam padėjo bei į krantą evakavo ranką rankon dirbantys lietuviai bei portugalai.
„Tai dar kartą parodo, kad bendradarbiavimas ne tik mokymų, pratybų kontekste vyksta, bet ir realus bendradarbiavimas ir realus supratimas bei sąveika egzistuoja“, – sako Karinių jūrų pajėgų vadas Giedrius Premeneckas.
Pratybose dalyvaujantys portugalai Lietuvai gerų žodžių negaili, o ir treniruotis, sako, ten labai naudinga.
„Mes atvykome kovo mėnesį, o kovą čia labai šalta. Tad turėjom prisitaikyti prie tokios temperatūros, mat ji labai skiriasi nuo portugališkos. Bet tai yra gerai, kadangi galime išbandyti savo ginkluotę bei transportą, kaip jie veikia esant žemesnei temperatūrai“, – teigia Portugalijos karininkas Fazibas Fachina.
Pratybose dalyvauja ir Lietuvos šauliai.
„Noriu pabrėžti, kad čia va žmonės visi su asmeniniais ginklais, asmeniniai daiktai, ekipuotė asmeninė. Kaip sakant, leidžiam šeimos vaikų pinigus tėvynės labui“, – sako šaulių rinktinės karys Andrius Milašius.
Tarptautinėse jūrų pratybose „BALTOPS 23“ dalyvauja 50 laivų, daugiau nei 45 orlaiviai bei apie 6 000 karių iš Švedijos ir 19-os NATO šalių.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.