Lietuvos ir Baltarusijos pasienis – keturių metrų tvora ir koncertinos prizmės iškilo mūsų šaliai ginantis nuo neteisėtų migrantų antplūdžio, kuris piką buvo pasiekęs prieš metus. Tuomet sieną šturmavo tūkstančiai nelegalų.
„Galime konstatuoti, jog visuose ruožuose, kuriuose turėjo būti nutiesta koncertina, pastatyta nauja tvora arba atnaujinta sena tvora, darbai yra atlikti šimtu procentų“, – teigia Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Nors koncertina susukta, o tvora jau stovi, fizinis barjeras dar nebaigtas formaliai.
„Turime padaryti išpildomąsias nuotraukas, išpildomąją dokumentaciją, užregistruoti visus statinius, kuriuos pastatėme, ištaisyti defektus… Kaipgi be defektų. Dar kokį mėnesį ar du baigiamuosius darbus darysim, bet fiziškai barjeras baigtas“, – sako „Epso-G“ infrastruktūros direktorius Tomas Varneckas.
550 kilometrų ilgio fizinis barjeras tarp Lietuvos ir Baltarusijos atsiėjo 152 milijonus eurų – tiek, kiek planuota.
„Fizinio barjero projektas užbaigtas laiku ir už mokesčių mokėtojų tam numatytus pinigus yra labai labai svarbi priemonė, kuri leis bent iš dalies sumažinti fizinio pareigūnų darbo poreikį“, – tikina I. Šimonytė.
Premjerei akcentuojant, kad pastatytas barjeras vis dėlto nėra visiška panacėja, fizinį barjerą šturmuoja vis daugiau neteisėtų migrantų. Praėjusią savaitę du kartus sumušti šių metų apgręžtų migrantų rekordai. Pasieniečiai dalijasi vaizdais, kaip migrantams praeiti pro naujai įrengtą tvorą padeda Baltarusijos pasieniečiai. Štai jie ties Šalčininkų rajonu vaikšto su metalo žirklėmis.
„Darytina išvada, kad šiuo metu Lukašenkos režimas nusitaikė į Lietuvą kaip į pagrindinį hibridinės atakos objektą“, – teigia Sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas.
Ir taip Lukašenkos režimas nori priversti Lietuvą pakeisti savo poziciją Rusijos ir Baltarusijos atžvilgiu parodant, kad jokios priemonės nepadės atsitverti nuo migrantų pulkų. Skaičiai rodo, kad Lietuva iš tikrųjų tapo Baltarusijos režimo taikiniu. Per praėjusią savaitę mūsų šalis apgręžė pusseptinto šimto neteisėtų migrantų. Lenkijos pareigūnai jų apgręžė triskart, o Latvijos pareigūnai – vienuolika kartų mažiau.
„Trumpalaikėje perspektyvoje galima tikėtis neteisėtos migracijos srautų augimo“, – teigia Sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas.
Tiesa, tie srautai neturėtų pasiekti praėjusių metų lygio, tačiau, pasak pasieniečių, tam reikia ruoštis. Anot premjerės, Lietuva migrantų apgręžimo šiuo metu politikos neatsisakys.