Apie politikos atspalvius Katare vykstančiame Pasaulio futbolo čempionate tinklalaidėje „Sukasi pasaulis“ kalbėjosi naujienų portalo tv3.lt žurnalistai Vilmantas Venckūnas, Eglė Samoškaitė ir Andrius Jakimčuk.
Daugybę diskusijų ir skandalų šis čempionatas sukėlė dar prieš gerą dešimtmetį, kai 2010 m. FIFA nusprendė 2022 m. čempionatą organizuoti Katare. Visiškai infrastruktūros ar gilių futbolo tradicijų neturinti, tačiau nafta aptekusi valstybė kyšiais ir korupcija pasiekė savo svajonę. Per tą laiką išleistas ne vienas tyrimas, atskleidžiantis, kokiais nešvariais būdais šeimininkų teises gavo Kataras.
Čempionatas paženklintas ir krauju. Statant Kataro stadionus vergiškomis sąlygomis dirbo imigrantai iš Azijos, nė vienas jų žuvo statybų metu.
Nors Rusijos ir nėra svarbiausioje futbolo šventėje, Kremliaus „tvaikas“ juntamas Katare. Saudo Arabijai sensacingai nugalėjus Argentinos rinktinę pirmosiose grupės rungtynėse rezultatu 2:1, šis rezultatas pro akis nepraslydo rusams. Oficiali Rusijos futbolo rinktinės paskyra „Telegram“ tinkle pasidalino vaizdais iš praėjusio Pasaulio futbolo čempionato, kuriame Rusijos rinktinė sutriuškino Saudo Arabiją rezultatu 5:0.
„Mulkiai! Pasisekė, kad Rusija nedalyvauja“, – rašė buvęs Rusijos rinktinės futbolininkas Vladimiras Bistrovas.
Štai Kamerūno rinktinės žaidėjas Gaelis Ondoua savo sportinius batelius papuošė ne tik savo šalies, bet ir Rusijos vėliava, o serbų fanai stadione nevengia užtraukti dainos „Katiuša“.
Tačiau sankcijų iš FIFA Serbija susilaukė ne dėl meilės rusiškoms dainoms, o dėl persirengimo kambaryje prieš rungtynes su Brazilija pakabintos Serbijos vėliavos, kurioje į šalies teritoriją įtrauktas ir Kosovas. Vėliavą puošė užrašas „Nepasiduosime“.
Bene plačiausiai nuskambėjęs įvykis čempionate buvo ne stebuklingo grožio įvartis ar netikėtas rezultatas, o incidentas rungtynėse tarp Portugalijos ir Urugvajaus. Jų metu į aikštę išbėgo vyras, kuris rankose turėjo vaivorykštės vėliavą su užrašu „Taika“. Vyras buvo pasidabinęs Supermeno marškinėliais, ant kurių priekio buvo užrašas „Išgelbėkite Ukrainą“, o gale „Gerbkite Irano moteris“.
Netrukus paaiškėjo ir įsibrovėlio tapatybė – tai Mario Ferri, pagarsėjęs įbėgimu į aikštelę per svarbias futbolo rungtynes. „Sakalo“ pravardę turintis vyras pats žaidžia futbolą ir atstovauja antrajame Indijos divizione žaidžiančiam klubui.
Grįžęs po sezono namo į Italiją M. Ferri joje neužtruko. Vyras nuskrido į Lenkiją, išsinuomavo automobilį ir kas dieną vykdydavo keletą reisų per dieną į Lvivą. Taip M. Ferri gelbėjo ukrainiečius nuo karo baisumų, per dieną į Lenkiją jis nuveždavo 60 karo pabėgėlių.
„Futbolas vyksta, bet šalia vyksta labai daug kitų dalykų. [Pasaulio futbolo čempionatas] yra arena žmonėms parodyti savo protestą. Nors yra labai daug purvo, nes, kur yra futbolas, ten daug politikos ir pinigų, tačiau tai kartu ir platforma, kurioje tu gali pasiųsti žinią pasauliui“, – tvirtina žurnalistas V. Venckūnas.
Dar daugiau politikos atspalvių Pasaulio futbolo čempionate ir kitų Lietuvos bei pasaulio įvykių aptarimas – pilname „Sukasi pasaulis“ epizode.
Pilnas epizodas:
Kalbamės apie:
00:00 Intro
00:36 Kinijos protestai: žmonės pratrūko dėl ribojimų
20:21 Lukašenkos bendražygio nuodijimo istorija
27:37 Kremliaus spektaklis Motinos dienai: veikėjai keičiasi, esmė – ne
33:28 Slaptas Rusijos planas: vietoje Ukrainos turėjo pulti Japoniją?
41:50 Rusijos tvaikas, superherojus ir kruvini arabų pinigai – politika pasaulio futbolo čempionate
51:37 Eglučių karai: tai kuri gražiausia?