Apie turto įšaldymą prabyla ir Jungtinė Karalystė, kurios sankcijos palies Rusijos deimantų monopolininkę įmonę – „Alrosa“, didžiausio šalies banko „Sberbank“ vadovą Germaną Grefą, taip pat Rusijos užsienio reikalų ministro Lavrovo meilužės dukrą – Poliną Kovaliovą. Ši Londone yra prabangaus – 5 milijonų eurų vertės buto savininkė.
Muštynės ir stumdymaisi Rusijos parduotuvėse nesiliauja ne tik dėl maisto produktų, bet ir buities daiktų. Štai pietvakarių Sibire, Kemerovo miesto parduotuvėje, rusai šluoja keptuves ir indų ploviklius kaip per didžiausią išpardavimą – stumdosi ir rėkia vieni ant kitų.
O Rusijoje neregėtu deficitu tapus cukrui, štai kaip vietiniai prasimano bent menkiausių jo atsargų – tiesiog vagia cukraus kubelius iš kavos aparatų: „Kaip pas jus dabar reikalai su cukrumi? – Viskas gerai, normaliai.“
O kiti rusai ieško cukraus važinėdami po parduotuves. Kai kurie aplankę net aštuonis prekybos centrus, cukraus randa tik dviejuose iš jų. Tiesa, ir kainos čia gerokai didesnės:
„Seniai jau nemačiau nei cukraus, nei druskos, tai kodėl gi nepaėmus? Bet tik vieną pakelį – Aš nežinojau šito.“
„75 rubliai. – Brangu? – Sako, kad ir brangiau yra.“
„Anksčiau buvo po 50–54 rublius. O dabar naujai atvežė, kaina 75 rubliai ir tai pats pigiausias.“
„Nuo vasario pabaigos niekur neradau cukraus, dabar kovo pabaiga ir va – nusipirkau vieną pakelį. Kainas kelia ir žemyn jos niekad nekrenta.“
O kol rusai kovoja dėl maisto parduotuvėse, Vakarai skelbia naujausias sankcijas Rusijai. Jungtinių Valstijų sankcijos nukreiptos prieš Rusijos oligarchus, Dūmos deputatus, gynybos bendroves, kurios palaiko Putino karą Ukrainoje. Iš viso šios sankcijos palies 328 Rusijos žemųjų rūmų Valstybės Dūmos narius ir dar 48 gynybos bendroves.
Prezidentas Gitanas Nausėda NATO viršūnių susitikime pareiškė, kad Europai būtina didinti ir energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos.
„Gilinsime tas diskusijas dėl sankcijų, nepriklausomybės energetinės. Šiandien tikrai matau, kaip aukštai daugelio valstybių dienotvarkėje atsiranda energetinių resursų nepriklausomybės klausimas. Džiugu, kad Lietuva šiuo požiūriu yra gerokai pasistūmėjusi į priekį“, – teigia G. Nausėda.
O apie naujausias sankcijas prabyla ir Jungtinė Karalystė. Britų vyriausybė skelbia sankcijas dar 59 Rusijos fiziniams ir juridiniams asmenims, įskaitant ir Rusijos samdinių grupę „Wagner“. Taip pat į sankcijų sąrašus dėl invazijos Ukrainoje įtraukti šeši juridiniai asmenys, susiję su Baltarusijos režimu.
Britų vyriausybė žada įšaldyti dar 33 Rusijos asmenų ir 26 juridinių asmenų turtą. Tarp naujausių sankcijų taikinių yra didžiausio Rusijos banko „Sberbank“ vadovas – Germanas Grefas, deimantų monopolininkė „Alrosa“. Taip pat užsienio reikalų ministro Lavrovo ilgametės meilužės dukra – Polina Kovaliova, kuri elitiniame Londono Kensingtono rajone yra prabangaus – 5 milijonų eurų vertės buto savininkė.
Tiesa, kai kuriems Rusijos oligarchams yra ir gerų naujienų. Po mėnesio tylos atsidarė Maskvos vertybinių popierių birža ir atnaujino prekybą akcijomis. „Bloomberg“ praneša – nors prekybą akcijomis atnaujino tik 30 didžiausių Rusijos bendrovių, kai kuriems jų savininkams jau pavyko praturtėti. Jie užsidirbo 8 milijardus dolerių. Mat praėjus mėnesiui po karo pradžios akcijos Maskvoje vėl pakilo, o orientacinis indeksas „Moex Russia“ šoktelėjo 12 procentų.
Tiesa, nuo Putino nusigręžia net ir kai kurie itin artimai su juo bendravę ir jam dirbę žmonės. Vienas iš Vladimiro Putino patarėjų ir Rusijos pasiuntinys klimato kaitos klausimais – Anatolijus Čiubaisas pabėgo iš Rusijos. ir štai dabar, Rusijos politinio dienraščio „Kommersant“ teigimu, kovo 22 dieną jis kaip tik pastebėtas Stambule prie bankomato. Tiesa, ar tai tikrai jisai, kol kas lieka neaišku. Pasak Putino atstovo spaudai Dmitrijaus Peskovo, Čiubaisas atsistatydino savo noru. Čiubaisas – aukščiausio rango asmuo šiuo metu palikęs Rusiją.