Kruviniausias mūšis dėl Bachmuto tęsiasi.
„Kad pagelbėtume savo pėstininkams, sunaikinome priešo pėstininkų apkasus“, – pasakoja Ukrainos karys „Bender“.
Šie ukrainiečiai kol kas naudojasi sovietiniais tankais T-64.
„Jis buvo pagamintas Charkivo tankų gamykloje. Visai neblogas. Važiuoja vykdyti įvairių užduočių beveik kasdien“, – sako Ukrainos karys „Harrison“.
Tačiau viliasi, kad ir juos netrukus pasieks modernūs vakarietiški.
„Norėčiau valdyti amerikietiškąjį „Abrams“. Jo mūšio charakteristikos daug geresnės ir važiuoja jis geriau“, – tvirtina „Bender“.
Visgi naujienos – niūrios. Rusai Bachmute kasdien vis po truputį pasistumia į priekį. Vakar ir užvakar jiems tai pavyko pietų ir pietvakarių kryptimi. Tad šio koridoriaus plotis jau tik maždaug trys kilometrai.
Už 90-ies kilometrų į pietus esanti Avdijivka. Miesto valdžia sako, kad okupantai Avdijivką tiesiog šluoja nuo žemės paviršiaus. Ir nors gali būti sunku patikėti, ten vis dar yra žmonių. Iš viso maždaug 2 tūkstančiai. Kiti 30 tūkstančių, čia gyvenę iki plataus masto Rusijos invazijos, jau seniai išvyko.
„Atsiguli miegoti, apsikloji ir nežinai, nubusi ar ne. Kai pabundi, dėkoji Dievui“, – kalba 71-erių senolė Liubov.
Tačiau daliai rusų kovotojų iš Bachmuto persikėlus į Avdijivką, padėtis čia labai paaštrėjo. Rusai bando apsupti ir šį miestą, siekia jį paversti antruoju Bachmutu, nes paties Bachmuto užimti nepajėgia jau daugiau nei pusę metų.
Tuo metu Enerhodaro okupantai su žeme dar nesulygino, tačiau šio miesto gyventojai nuolat kaip ant adatų. Pašonėje – didžiausia branduolinė jėgainė Europoje ir iki katastrofos čia vienas žingsnis. Bent taip sako vakar antrą kartą joje apsilankęs Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) vadovas. Apžiūrėjęs žalą, elektrinei padarytą per pastaruosius metus, jis sako, kad su abiem šalimis tariasi dėl Zaporižios atominės apsaugojimo.
„Situacija negerėja. Akivaizdu, kad karinis aktyvumas auga visame šiame regione. Labai, labai svarbu susitarti dėl esminio dalyko – kad jėgainė netaptų taikiniu“, – teigia TATENA vadovas Rafael Grossi.
Tuo metu Rusija ėmėsi keršto prieš savo sąjungininkę ir Trojos arkliu Europos Sąjungoje vadinamą Vengriją – įtraukė ją į nedraugiškų šalių sąrašą. Maskva užsirūstino, nes, nors Vengrija neteikia karinės paramos Ukrainai ir visą laiką priešinasi sankcijoms Rusijai, visgi pritarė visiems sankcijų paketams prieš Maskvą.
O ketvirtadienį per prezidento Joe Bideno organizuotą „Demokratijos forumą“ kalbėjęs V. Zelenskis pareiškė, kad užpuolusi Ukrainą, Rusija metė iššūkį demokratijoms visame pasaulyje.
„Tai yra karas. Ponios ir ponai, tai yra karas prieš laisvę ir demokratiją. Demokratijai reikia pergalės. Dabar. Šiais metais. Ne kažkada. Ne laikui bėgant. Dabar“, – kalba Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Tuo metu Rusijoje ir toliau tęsiasi represijos. Rusijos saugumo tarnyba FSB šiandien Jekaterinburge sulaikė patyrusį rusų žurnalistą Evaną Gerškovičių, kuris dirbo amerikiečių leidiniui „The Wall Street Journal“. Režimas apkaltino 31-erių metų žurnalistą šnipinėjus Vašingtonui ir neva rinkus slaptą informaciją apie karinę gamyklą. Už uždarų durų vykusiame pirmame teismo posėdyje nebuvo leista dalyvauti net jo advokatui. Nors savo kaltę neigia, žurnalistas dabar du mėnesius praleis už grotų iki kito numatyto posėdžio.
„Surengė greitai teismą. Nežinau, kiek jis truko: 3 min., ar 15 min., nežinau. Ir viskas“, – kalba sulaikytojo advokatas Danilas Bermanas.
O Minske – kita drama. Ten pareigūnai sučiupo iš namų arešto Rusijoje, prieš pat savo teismą pasprukusį Aleksejų Moskaliovą. Vyras po Rusijos pareigūnų padidinamuoju stiklu atsidūrė pernai, kai jo dvylikametė dukra pernai balandį mokykloje nupiešė karą Ukrainoje smerkiantį piešinį.
Policijai apie tai pranešė mokykla. O gruodį kaltinimų jau sulaukė pats A. Moskaliovas – esą nuolat socialiniuose tinkluose diskreditavo ir skleidė dezinformaciją apie Rusijos karius. Mėnesio pradžioje pareigūnai jam skyrė namų areštą, o dukrą Mašą, kurią augino vienas, atėmė ir uždarė į vaikų namus. Vakar teismas jam skyrė dvejus metus kalėjimo. Ir nors vyrui pavyko pasprukti, jo kelionė baigėsi Minske.