Tiesa, tokiems siūlymams Vyriausybėje priešinosi Teisingumo ministerija – esą neįmanoma visko uždrausti, o žmonės turėtų dažniau susitarti.
„Aš nežinau, na koks čia draudimas gali būti? Aš nesuprantu. Tai ką žmogui daryt? Ką žmogui daryt? Eiti pasikarti? Kur jam rūkyt? Kur? Jei jis rūko. Čia yra liga. Jos niekas neišgyvendins – kaip alkoholizmas“, – sako daugiabučio gyventojas Vitoldas.
Tankiai užžėlusiame daugiabučių kieme balkoną turintis Vitoldas sako suprantantis rūkorius. Nors pats ir nerūko – pastariesiems nieko drausti nenori.
„O jei visiem kitiem viršuje smirda? Čia mano butas – ką noriu, tą darau. Nepatinka – pirkitės kur miške namą, gyvenkite“, – pasakoja Vitoldas.
O gretimame name rūkančios Vitoldo kaimynės dūmas pamažėl kyla į viršų. Ir moteris net nenori leistis į kalbas apie galimą smarvę kaimynams ir siūlomus draudimus rūkyti balkonuose.
„Balkonuose gal rūkantys žmonės galvoja, kad niekam nemaišo, bet realiai miegant užsidaryti vasarą langus vienintelė išeitis lieka. Jaunimėlis išsinuomoja butus, balkonuose rūko, o vis tiek žmonės bent jau šiltuoju metų laiku atsidarę langus dauguma būna“, – teigia daugiabučio gyventojas Mantas.
Apie rūkymo balkonuose uždraudimą Lietuvoje diskutuojama jau ne vienerius metus, bet iki šiol iš balkono pūsti dūmą kaimynams niekas nedraudžia.
Seimas gautinai neapsisprendė dėl pernai registruoto švelnesnio siūlymo, pagal kurį daugiabučių gyventojams dėl dūmų smarvės iš karto nereikėtų skambinti policijai.
„Atsiradus poreikiui name vienai ar kitai šeimai neturėti to kenksmingų dūmų poveikio, tai šeima turės kreiptis į savivaldybę. Ir savivaldybė per 15 d. turėtų įspėti visus namo gyventojus, kad čia yra kenčianti šeima ir čia negalima rūkyti balkonuose, nes kenkia kaimynams. Po tam tikro laiko įsigalioja tas ribojimas ir būtent nuo tada jau įspėjus visus gyventojus atsiranda prievolė nerūkyti – vienas dalykas, ir kitas dalykas – atsiranda teisė skųsti tokius žmones, kurie nesilaikys to ribojimo“, – kalbėjo Seimo narys Tomas Tomilinas.
Piktybiniams rūkoriams pagal siūlymus grėstų įspėjimai ir baudos.
Tiesa,vyriausybėje svarstant su draudimais susijusius Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimus, Teisingumo ministras pareiškė, kad taip problemos neišspręsi.
„Bet įstatymo prasme tokių ribojimų mes negalime tiesiog įgyvendinti, todėl ministerija nepriima, na mes negalime uždrausti rūkyti visur. Nes tada reikėtų priimti daug įstatymų, prie medžių prie kavinių, ten kur yra vaikai, prie žaidimų aikštelių. To tiesiog neįmanoma padaryti ir neįmanoma sukontroliuoti“, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.
Sveikatos ministras gi ragina pagaliau draudimus priimti:
„Tikrai jau tieks sušvelnintas, kad tokiom aplinkybėm, jei visam namui ir bendrijai tinka, tai visi gali ten atsistoję tuose balkonuose ir rūkyti. Yra sudėlioiti mechanizmai, kad neprasideda viskas nuo policijos, o prasideda kaip tik nuo tokių savivaldybės, bendruomenės, bendrijos įsitraukimo ir panašiai.“
Vyriausybė siūlo tobulinti projektą: mažinti baudas butų savininkams už reikalavimų nevykdymą: mat pirma siūlytos iki 150 eurų nuobaudos esą per didelės. Taip pat siūloma nustatyti, kada pareigūnai galės bausti rūkorius ir neturint kitų gyventojų pareiškimo.
Seime dėl draudimų rūkyti balkonuose gali būti apsispręsta dar šiemet. Draudimų iniciatoriai tikina prašysiantys atidėti naujos tvarkos įsigaliojimą iki kitų metų vasaros.
Prieš porą metų Lietuvoje atlikta apklausa parodė, kad 52 proc. Lietuvos žmonių pritartų visiškam draudimui rūkyti daugiabučių balkonuose.