Viena marijampolietė, auginanti 13-metį, sūnaus kambaryje rado elektroninę cigaretę. Moteris sako, kad ją šokiravo ne pats faktas, jog paauglys užsimanė patraukti dūmą, o tai, kad nepilnametis be problemų ją nusipirko. Priremtas prie sienos tai prisipažino pats.
„Pirko internetu. Labai paprastai“, – sako paauglio mama.
Paauglys elektroninę cigaretę pirko vienoje Lietuvos internetinėje parduotuvėje. Kai pradėjo aiškintis, kaip sūnus sugebėjo nusipirkti rūkalų, moteris sako, kad jai iš nuostabos ir siaubo pasišiaušė plaukai. Paaiškėjo, kad verslininkams pakanka vieno mygtuko. Jį paspaudęs, vaikas tampa suaugusiu. Pardavėjai paslaugūs – nepilnamečiams rūkalus atveža ir palieka paštomatuose.
„Paspaudi elementarų langelį, kad tu esi pilnametis arba tau 18 metų, tu juo ir tampi. Nesvarbu, tavęs niekas nekontroliuoja, tu vieno mygtuko pagalba tampi pilnamečiu“, – pasakoja paauglio mama.
Ir tai dar ne viskas. Tai yra nelegalu. Prekyba elektroninėmis cigaretėmis internetu yra išvis draudžiama, sako Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas.
„Jinai Lietuvos Respublikoje yra draudžiama. Nepaisant pilnametis ar nepilnametis. Pardavimas nepilnamečiui tai yra dar baisesnis dalykas. Tikėtina, kad dėl šito pačio atvejo ir departamentas buvo susilaukęs skambučio susirūpinusios mamos“, – teigia departamento atstovas Juozas Abramavičius.
Tačiau nelegali prekyba vyksta pilnu tempu. Štai ir toje pačioje internetinėje parduotuvėje, kurioje marijampolietis paauglys apsipirko – didžiulis elektroninių cigarečių bei jų priedų asortimentas. Verslininkai jų siūlo įsigyti tiek internetu, tiek fizinėse parduotuvėse. Tokia prekyba, kai pardavėjas gali įvertinti kliento amžių, nėra draudžiama. Elektroninės cigaretės itin mėgstamos paauglių. Kodėl? Viena aštuntokė atvira: anksčiau rūkė paprastas. Bet jų parūkius, jautėsi kvapas. O štai nuo elektroninių – ne. Jos vaikus vilioja saldžiais vaisių kvapais:
„Iš tikrųjų, esu metusi. Esu rūkiusi. Bet per dažnai mama pagaudavo, tai reikėjo pereiti prie elektroninių.“
„Na, iš tikrųjų, mūsų klasėje tai nemažai. Skaičiaus tikslaus nepasakysiu, bet apie pusę klasės galima sakyti rūko.“
Paaugliams ne paslaptis, kad lengviausia elektroninių cigarečių nusipirkti internetinėse parduotuvėse:
„Ten tiesiog įsidedi į krepšelį ir paskui parduoda. Neprašo jokio pažymėjimo, ar ten nuotraukos paso nereikia.“
Nelegali prekyba Lietuvoje vyksta atvirai, o valstybė kol kas neįstengia to pažaboti. Narkotikų, tabako ir alkoholio departamentas sako, kad elektroninėmis cigaretėmis internetu prekiaujanti parduotuvė jau bausta dešimtis kartų. Baudų turi surinkusi už 13 tūkstančių eurų. Tačiau veiklą vistiek vykdo. Finansinės baudos verslininkams nė motais. O bausti griežčiau – neleidžia įstatymas.
„Šiuo metu Seime yra svarstomas Tabako kontrolės įstatymo pakeitimo projektas, kur būtų departamentui suteikta teisė blokuoti tokius puslapius, kur skleidžia reklamą bei vykdo nuotolinę prekybą tokiais gaminiais“, – kalbėjo J. Abramavičius.
„Jeigu Seimas priims sprendimus, tai tie teisinės bazės pataisymai leis institucijoms efektyviau kontroliuoti šitą problemą“, – sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Seime dar prieš metus buvo siūloma atimti prekybos licenciją verslininkams už įstatymų nesilaikymą. Taip pat išvis uždrausti elektronines cigaretes. Kol kas visi siūlymai kabo ore.