Profesinių sąjungų konfederacija stoja piestu prieš tokį siūlymą ir tvirtina, kad jis kelia sumaištį.
Radviliškio ligoninėje skambučiai netyla – medikai vos spėja suktis. Ligoninės direktorius pripažįsta, kad medicinos darbuotojų trūksta, tad kiekvienas specialistas yra aukso vertės. Pasak direktoriaus, dar atsiranda ir tokių gydytojų, kurie skiepytis neskuba, o privaloma vakcinacija gali juos išvis atbaidyti.
„Jeigu, sakykime, kažkokioje medicinos įstaigoje tokie specialistai išeitų iš rikiuotės, tai tikrai būtų didelis smūgis. Tikrai trūksta vidaus ligų gydytojų“, – sako Radviliškio ligoninės direktorius Vaidas Smalinskas.
Sveikatos apsaugos ministerija šią savaitę Trišalėje taryboje paskelbė žinią, kuri sukėlė didžiulę nuostabą darbuotojų profsąjungoms. Privalomą skiepijimą nuo koronaviruso ministerija siūlo įvesti mokytojams, medikams, slaugos, globos įstaigų darbuotojams.
Pasak premjerės Ingridos Šimonytės, šioms grupėms užsikrėsti COVID-19 rizika yra itin didelė, todėl privalomi skiepai būtų pagrįsti.
„Kaip pandemijos valdymo būsimų bangų priemonė, toks reikalavimas gali būti labai pagrįstas, turint mintyje, kad tai yra žmonės, kurie dirba arba su pažeidžiamos sveikatos žmonėmis, arba, tarkime, mokyklose, kur rizika užsikrėsti pačiam mokytojui yra labai didelė“, – tada teigė I. Šimonytė.
O ministrui Arūnui Dulkiui Seimo opozicija šią savaitę rinko parašus interpeliacijai, o galų gale jų net daugiau nei reikia – pasirašė 43 opozicinių frakcijų atstovai. O premjerė I. Šimonytė Dulkį gina ir tikina, kad interpeliacija dar nieko nereiškia.
„Interpeliacija vyksta vienam ar kitam ministrui kiekvienoje Seimo kadencijoje. Ir jeigu dėl to, kad yra surinkti parašai kiekvienas ministras turėtų trauktis, tai man atrodo, kad čia kažkoks įdomesnis supratimas apie interpeliaciją“ – taip situaciją vertino I. Šimonytė.
Opozicija Dulkiui rengia interpeliaciją, mat abejoja Sveikatos apsaugos ministerijos veiksmais, valdant pandemiją, taip pat privalomų skiepų nauda.
Neskiepytus darbuotojus galės nušalinti
O darbuotojus atstovaujančios profsąjungos tvirtina, kad ministerija griebiasi botago ir su privalomų skiepų idėja stumia darbuotojus į kampą. Mat jei asmuo negalės dirbti nuotoliniu būdu, darbdavys turės teisę jį nušalinti. O praėjus trims mėnesiams atleisti be įspėjimo ir be išeitinės išmokos.
„Kas be ko, privalomas skiepijimas ėjo ir su visomis lydinčiomis pasekmėmis – tiek nušalinimas ir atleidimas. Netgi ir tam tikrų išmokų atėmimas. Ką galiu pasakyti – oho“, – sakė profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.
Švietimo ir mokslo profsąjunga valdžios užmojus įvesti privalomą skiepijimą vadina absurdiškais. Esą dar visai neseniai Seimas priėmė sprendimą dėl privalomo testavimo, kai darbuotojai už testus susimoka iš savo kišenės, todėl privalomi skiepai esą nėra būtini. Maža to, mokytojų imunizacija siekia daugiau kaip 90 procentų. Medikų – 95 procentus.
„Jeigu nevyniojant žodžių į vatą, mūsų Vyriausybė šiek tiek turi mazochistinių pojūčių. Niekaip mes nesuprantame, nes prieš porą savaičių atmetė prezidento veto ir padarė nuo gruodžio 1 dienos testavimą už savo pinigus“, – sako švietimo ir mokslo profsąjungos vadovas Egidijus Milešinas.
Visgi atskiri pedagogai laikosi pozicijos, kad patys mokytojai turi ne skaldyti, o rodyti pavyzdį savo bendruomenei.
„Tu turi būti tas pavyzdys, parodyti savo pavyzdžiu, kad iš tikrųjų skiepytis svarbu ir viena iš pirmųjų, ir trečiąja doze. Tą žinutę nusiunčiau kitiems“, – teigia Simono Dacho progimnazijos direktorė Daiva Marozienė.
„Jau kalbama, kad privaloma vakcinacija, bus ir 3, ir 4 skiepu, kiek jų bebūtų. Bus klausimų iš mokytojų, kodėl to reikia“, – sako E. Milešinas.
Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tvirtina, kad nustačius prievolę skiepytis ministerija privalo suteikti ir garantiją dėl galimos žalos po skiepo.
„Tegul tie atvejai yra labai reti, sunkių sudėtingų reakcijų. Bet jeigu yra prievolė, privalo būti užtikrintas ir mechanizmas, kaip bus atlyginta, kompensuojama žala“, – aiškina A. Veryga.
Kai kurie Seimo nariai tikina, kad tokio Sveikatos apsaugos ministerijos rengiamo projekto nepalaikys.
„Gali atsitikti taip, kad tiesiog žmonės išgirdę iš po vakar tokią informaciją, pasitvirtins tų vadinamų antivakserių kalbos, kad reikės 4, 5, o gal net ir 6 skiepų. Prieš tai Vyriausybės buvo sakoma, kad jie šneka vėjus“, – tikina regionų frakcijos atstovas Remigijus Žemaitaitis.
Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Saulius Skvernelis privalomų skiepų idėjai pritaria, tačiau ragina neskubėti ir palaukti galutinio projekto varianto.
„Žiūrėsime, kaip ir kokį įstatymą atneš, nes, matote, kartais tos idėjos, kurios gimsta pradžioje ir kurios ateina į Seimą, būna visiškai kitokios. Tai palauksime, kol teis“, – kalba S. Skvernelis.
Santaros klinikų profesinių sąjungų atstovai ministerijos siūlymui pritaria. Medikai tikina, kad moksliniais tyrimais įrodyta, jog skiepai yra efektyviausias COVID-19 ligos prevencijos būdas.